Икономическо развитие на община Плевен

10.07.2007 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Над 70% от икономиката в град Плевен е частна. Характерно за нея е широкоспектърния й обхват. Добре развити са машиностроенето, нефтохимията, производството на цимент и стъкло, леката и хранително-вкусовата промишленост, земеделието, търговията и услугите. Всяка година инвестициите в плевенската икономика се увеличават спрямо предходната година с около 120%. Само през последните четири години в община Плевен и нейната инфраструктура са инвестирани над 320 мил. лв. Според официалната статистика, ръстът на безработицата през периода 2000 - 2003 г. е снижен от 17% на 10%. За подобрения бизнес-климат говорят и разкритите през същия период работни места – 4 200.

 

Интервю на икономическото предаване "Екон" на ТВ "Европа"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Анатолий Стоянов, Управител, "Екомебел"        Маргарита Вачкова, Управител, "Инжстрой"

 

Как виждате развитието на вашия бизнес?

Анатолий Стоянов:

От малка неработеща фабрика през 99-та година, когато я закупих с големи задължения към държавата и към служителите, успяхме да я направим действаща, работеща и добре стояща на българския пазар.

Маргарита Вачкова:

След приемането ни в Европейския съюз, ниското строителство и инженерната инфраструктура стават актуални обекти, актуално изпълнение в България и респективно в община Плевен. Ние се надяваме, че нашият бизнес ще се развива с много ускорени темпове. С непрекъснатите инвестиции и обновяване на технологиите в производството успяхме да подобрим значително качеството, да привлечем знаещи и можещи специалисти. Закупени са няколко технологични линии, едната от които е уникална за Б-я в производството на корпусна мебел. Линиите са закупени по проекти на програма ФАР, по която сме кандидатствали два пъти и двата пъти бяхме одобрени като фирма с добри финансови резултати.

Какви са проблемите в бранша? Срещате ли трудности в реализацията на пазара?

Маргарита Вачкова:

Трудностите идват от нелоялната конкуренция и от тези, които се налагат на този пазар на ниското строителство, защото и нашият девиз е професионализъм в ниското строителство и ние смятаме, че през последните години сме се доказали и сме се подготвили да бъдем действително професионалисти. Срещаме трудности, но смятаме, че ги преодоляваме с висококачествена работа, с участие в търгове съвсем лоялно и непреднамерено. Смятаме, че сме се наложили в бранша.

Анатолий Стоянов:

Основната ми забележка е, че много бавно се развиват нещата в България, много тромаво. От първото ни кандидатстване до година и половина – две  се разви дофинансирането на сделката и технологията става на практика стара, не сме вече на нужното ниво.

Какво държавата и фирмите могат и трябва да направят, за да се подобри състоянието на бранша?

Маргарита Вачкова:

Държавата трябва да направи всичко възможно да използва този потенциал от кадри да се подготвят проектите и максимално да използваме европейските фондове- присъединителни и всякакви, защото става въпрос за много милиарди и това е този миг, който трябва да използваме, за да можем да настигнем по инфраструктура и другите европейски страни.

Анатолий Стоянов:

Основното, освен усвояването средствата по програмите, това е държавата да координира връзката между учебните заведения - за средния и висшия ешалон и фирмите, за да може младото поколение да се обучава и да стават добри специалисти и да могат да заемат достойно място в българската индустрия.

Очаквате ли конкуренция от други страни в региона?

Маргарита Вачкова:

Очакваме много силна чуждестранна конкуренция, защото както се вижда на държавно ниво, например за магистралите - трудно е за българска фирма, било то частна или държавна, да бъде главен изпълнител. Конкуренция винаги ще има, ние не се притесняваме, затова инвестираме в машини и съоръжения и в специалисти. Но нямаме в момента сериозна конкуренция на територията на България. Фирмата ежегодно прави големи инвестиции и за 2006 година те са от порядъка на 500 хил. евро. Възвръщаемостта на тези инвестиции –те са от порядъка на от 3 до 5 години, но ние непрекъснато реинвестираме, затова на практика този процес е непрекъснат.

Анатолий Стоянов:

В тази връзка искам да допълня, че участваме на всички изложения в България. На няколко пъти участваме на най-голямото мебелно изложение в Кьолн, като посещаваме Милано, Париж. И в Китай сме посещавали изложения. Въобще следим тенденциите на пазара, за да може да сме конкурентни съответно като цена и качество.

С какво работата на общината благоприятства правенето на бизнес тук и как вие като организация се включвате в процесите за привличане на повече инвестиции в региона?

Анатолий Стоянов:

Много международни фирми инвестираха на плевенска територия и с това просто се помогна за изграждане на града като търговски и индустриален център.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 16.09   1620 г. – От Плимут (Англия) потегля корабът Мейфлауър, чиито пътници създават в Плимут (Масачузетс), първата английска колония в Америка. 1794 г. – Стойко...