Има дребни инвеститори, които започват и с под 1000 лв.

09.10.2006 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Най-търсената инвестиционна схема сред клиентите ни е балансираната

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Ивайло Григоров има дългогодишен опит в операциите на българския и международните капиталови пазари, както и в професионалното управление на активи. Преди да заеме поста изпълнителен директор на Райфайзен Асет Мениджмънт България, Григоров е ръководил дейността на Булбанк на финансовите пазари. Той има висше икономическо образование от УНСС. Ползва английски, немски и руски език.

 

Г-н Григоров, какъв е профилът на инвеститорите, които купуват дялове във фондовете на Райфайзен?

Ивайло Григоров:

Kлиентите на Райфайзен Асет Мениджмънт се разпределят почти поравно между физически лица, институционални клиенти и фирми. Профилът на типичния индивидуален клиент на дружеството е около 40-годишен със средни или над средните доходи. Друг открояващ се тип са хората, склонни да поемат по-висок риск. Този тип инвеститори са с добра финансова култура и предишен опит. Голяма част от тях са работили или са имали бизнес в чужбина.

Какъв е техният апетит към риска?

Ивайло Григоров:

От гледна точка на инвестираните средства във фондовете, които дружеството управлява и дистрибутира, средният профил на частния инвеститор е лице, готово да поеме от умерен до висок риск. Каквато и да е нагласата на клиента, за Райфайзен Асет Мениджмънт е от първостепенна важност да го информира за всички рискове, които поема. Експертите ни консултират компетентно потенциалните инвеститори при избора на подходящ продукт, което допълнително подобрява възможностите за взимане на най-подходящото решение с цел достигане на добра възвръщаемост.

Какъв е средният размер на инвестицията?

Ивайло Григоров:

Имаме много клиенти физически лица, които инвестират 1000-2000 лв. и периодично довнасят с цел да оптимизират портфейла си. Не е малък и броят на клиентите, които инвестират по-големи суми. Факт е, че те диференцират инвестициите си между българските фондове, управлявани от Райфайзен Асет Мениджмънт и австрийските фондове, които дистрибутираме.

Високорисковите или балансираните схеми са по-популярни?

Ивайло Григоров:

Най-търсената инвестиционна схема сред нашите клиенти е балансираната, което се доказва от факта, че само за шест месеца Райфайзен (България) Балансиран Фонд излезе на първо място сред балансираните фондове у нас, като нетната стойност на активите надхвърли 16 млн. лв., сочат данните от Българската фондова борса към 04.10.2006. Фондът следва стратегия с умерен риск и инвестира едновременно в акции и облигации. Oт началото на публичното предлагане на дялове до 04.10.2006 г. фондът реализира доходност от 8.22%, а на годишна база доходността е 15.34%.

Какви са прогнозите ви за развитието на взаимните фондове?

Ивайло Григоров:

Ако направим паралел между Полша и Словакия, през 1999 г. средствата под управление като процент от БВП при тях са били под 1%, какъвто е случаят в България към настоящия момент. Още през следващата година този дял се е удвоил, а през 2005 г. делът на средствата, инвестирани във взаимни фонове, в Полша надхвърля 6% от БВП, а в Словакия - 8%.

У нас този пазарен сегмент ще се разраства заради нарастване на доходите и повишаването на инвестиционната култура.

Какъв е интересът към чуждите фондове, които предлагате?

Ивайло Григоров:

Продажбите на дялове на осемте фонда на австрийското дружество Райфайзен Кепитъл Мениджмънт, които дистрибутираме, надхвърлят 3.3 млн. EUR. Най-голям е интересът към високодоходния Райфайзен Фонд Евразия в Акции, следван от Райфайзен Глобален Балансиран Фонд.

 

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....