Инвестиции за милиони евро се реализират в община Разлог

16.06.2006 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Държавата трябва да обръща по-голямо внимание на местното развитие

 

Специално за Econ.bg

 

Г-н Татарски, каква е формулата за успех при привличането на инвестиции в една средно голяма община, според Вас?

Любен Татарски:

Най-вероятно има повече от една формула. При всички положения обаче трябва да се започне с коректно отношение към бизнеса, ясна позиция, правила, които да се спазват, и разбира се, да се създаде усещането за прогнозируемост у тези, които са решили да инвестират в тези общини, за сигурност на инвестициите, които ще направят. Трябва да се минимизират обективните пречки, които са свързани с прилагането на различните нормативни актове, процедури, които трябва да бъдат извършени, докато се реализира съответният проект. Това означава по-добро отношение от страна на администрацията – и отговорност, и бързина в действията, Инвеститорът не трябва да остава с усещането, че му се пречи, а да разбере, че ние желаем да му помогнем да реализира своя проект.

Какви са стимулите за инвеститорите в община Разлог? Как успяхте да привлечете толкова много инвеститори? 

Любен Татарски:

Началото беше поставено със създаването на подпомагащи бизнеса структури, като например Бизнес център "Места". Той успя да внесе бизнес ориентираното мислене в нашата община - не само у местните предприемачи, у хората, които живеят в тук, а и в институциите, които пряко кореспондират с бизнеса. Освен това бяха направени първите стъпки по отношение на планирането на развитието на общината, на анализа на силните и слабите страни за взимането на най-правилните решения. Това, което сега се случва в община Разлог, не е станало случайно или изведнъж – то е резултат от дългогодишни усилия за създаване на подходяща среда, на подходящи условия, в които инвеститорите – и български, и чужди, се чувстват спокойни за средствата, които влагат.

Напоследък много се говори за проблемите с инфраструктурата, за това колко е важна тя за привличането на инвеститори. Вие как се справяте с този проблем?

Любен Татарски:

Именно с изграждането на инфраструктурата трябва да стартира подготовката за посрещане на инвеститори. Ние вече сме извършили тази подготовка. Изготвили сме общи и подробни устройствени планове в зоните, в които се предвижда да има развитие и строителство. Подготовката не свършва с изготвянето на планове за улична регулация обаче, необходимо е изграждането на основните комуникации - електричество, канализация. 90% от зоните, в които се предвижда или вече е започнало такова развитие и строителство в Разлог, са с изградена инфраструктура.

От друга страна, непрекъснато променящото се законодателство създава притеснения и у нас, и у хората, които реализират своите проекти. Тук, в Разлог, ние се мъчим по всякакъв начин да им внушим, да ги уверим, че тук нещата са под контрол, и че общината е гарант за реализацията на техните намерения. Това разбира се е много трудно, защото ние не разполагаме със силата и лостовете на държавата. Въпреки това, инвеститорите знаят, че позицията на общината съвпада с техните намерения, нашето отношение към тях е като към партньори.

Как успявате да балансирате между обществения интерес и интересите на частните инвеститори? Изисквате ли някакви гаранции от инвеститорите, че действително ще спазят всички обещания?

Любен Татарски:

Предпоставка да бъдат защитени обществените интереси, са предварително изготвените правила, планове и условия за реализация на инвестиционните проекти. От друга страна, ние ангажираме инвеститорите, чрез системата на публично-частните партньорства, за изграждане на такава инфраструктура, която ще се ползва освен от тях, от всички други – пътища, канализация, водопроводи. По този начин ангажиментът става двустранен – както от страна на инвеститора, така и от страна на гражданите, които имат имоти в тези райони и впоследствие ще ползват тази инфраструктура. Засега мога определено да кажа, че конфликт на интереси между инвеститорите и жителите на общината няма. Това е така, защото ние предварително сме изготвили всички условия и правила. С тях са запознати както инвеститорите, така и жителите на общината, така че сме минимизирали риска от такъв конфликт.

Предоставяте ли някакви специфични регионални финансови стимули за инвеститорите?

Любен Татарски:

Не бих казал, че имаме изградена система за подпомагане на инвеститорите чрез финансови облекчения. Все пак ние сме длъжни да спазваме законите в нашата държава. В рамките на тези закони обаче предоставяме на предприемачите най-добрите условия, които съществуват, така че те да не се натоварват с разходи извън своите проекти. По този въпрос сме искали и тяхното мнение – на срещи, които правим периодично с бизнеса; търсим сами решение на въпроси, които ги засягат. Тук искам да кажа, че е много трудно да бъдат формулирани специални условия и правила в подкрепа на бизнеса на общинско ниво, защото няма децентрализация на властта в България и местните органи на власт, каквито са общините, нямат правомощията сами да определят видовете местни данъци и такси и техния размер. В рамките на съществуващото законодателство ние оказваме всякаква помощ на инвеститорите, но тя според мен не е достатъчна.

През 2004 г. сте получили 3-та награда за качествено и достъпно административно обслужване. Бихте ли разказали нещо повече за това?

Любен Татарски:

В рамките на съвместен проект между общината и Програмата на ООН за развитие (UNDP) - "Създаване на община-модел в Разлог (МодРа)", ние успяхме да реализираме редица конкретни дейности, една от които беше подобряването на административното обслужване за гражданите и фирмите – както в качествено, така и в организационно отношение. Именно за изпълнението на този проект получихме наградата. Смея да твърдя, че и сега организацията, която вече е наложена, е достатъчно добра, за да не допуска нерегламентирани взаимоотношения между клиенти и служители, а в същото време достатъчно бързо да се обслужват всички жители и гости на общината. За седемте години, през които аз съм кмет, не съм получил оплакване или сериозен сигнал за лошо отношение на служители от общинската администрация към наши клиенти.

Община Разлог е една от първите, които въведоха обслужването "на едно гише". Как стана това?

Любен Татарски:

Тази инициатива реализирахме също в рамките на съвместния ни проект с ПРООН, но го направихме по един малко по-различен начин от другите общини – изнесохме това гише извън сградата на общинската администрация. Целта ни беше да намалим риска от конфликти и нерегламентирани корупционени контакти между служители на администрацията и клиенти. Това даде своя резултат. Чрез вътрешна връзка и изградена система Интранет ние контролираме придвижването на всички административни актове и документи, които влизат във фронтофиса. Това звено все още не е завършено и предстои да се развива. Планираме към него да създадем информационен център за гражданите. В момента сме назначили служител във фронтофиса, който изпълнява тази функция, но проектът има нужда от доразвиване. Друг проблем, който трябва да решим, е този с обществения защитник – все още нямаме омбудсман - в малките общини трудно се намира човек, който да бъде компетентен по всички административни въпроси.

Колко чуждестранни инвеститори има в момента на територията на община Разлог и какъв е размерът на инвестициите до момента?

Любен Татарски:

Мога да отговоря с една дума: много. Община Разлог и целият Разложки регион, включващ Разлог, Банско, Якоруда и Белица, са обект на засилен инвеститорски интерес. Реализират се няколко много големи проекта, а покрай тях и множество други, по-малки, от порядъка на 1-2 до 10 млн евро. След като Банско вече се утвърди като ски център, инвеститорският интерес се насочи и към нашата община, която се намира само на 5 км от Банско. С изграждането на голф-комплекса в Разлог, на туристическите комплекси в Катарино и в с. Баня, с минералните извори, с новата ски-зона, за която имаме изработен проект в местността Кулиното, и с идеята ни за изграждане на малко летище, районът ни ще стане още по-привлекателен. В момента има стотици частни и общински терени, които са продадени и са в процедура на оформяне на различните документи за реализация на проекти. Но така или иначе, става въпрос за милиони, милиони евро, които са реализирани, или са в процес на реализация. Така че аз лично не се притеснявам за бъдещето на нашата община. Имам известни притеснения за това дали ще успеем да осъществяваме контрол върху това развитие, без да пречим. Необходимо е развитие, в рамките на разумното, без хаос, без презастрояване, без нарушаване на интересите на местните хора и без вредно влияние върху природната среда.

Колко бизнес и индустриални зони има в общината до момента?

Любен Татарски:

Зоните в момента са четири – в четирите края на града – това са бивши стопански дворове, бивши предприятия, които по една или друга причина са прекратили своята дейност. Те са 100% частна собственост, въпреки че за част от тях общината е предоставяла допълнително терени. В момента там развиват своята дейност, при това много успешно, десетки фирми, включително и чужди. Те осигуряват не само добри работни заплати, но и коректни условия и отношения към работещите в тях. Имахме идея да започнем изграждането на индустриална зона за малки и средни предприятия. За съжаление това се оказа доста трудно начинание. Частният бизнес не искаше да чака и тези четири зони възникнаха междувременно. Те са на подходящи места, има необходимата инфраструктура за дейността на фирмите. Смятам, че за град като Разлог това е достатъчно засега. Освен това, има възможност за допълнително развитие - има предприятия, които имат големи складови бази и други помещения – тези сгради в най-близко бъдеще най-вероятно ще бъдат използвани за бизнес цели.

Имате ли идея да създадете общински индустриални зони?

Любен Татарски:

Имамахме идея за такава зона, която да се намира в района на бившата казарма. Но очевидно държавата няма намерение да ни я предостави и затова аз съм песимист, че тази идея ще се реализира. Но в момента ние помагаме на частния бизнес по всякакъв начин, правим всичко възможно той да се чувства комфортно в нашата община, така че и без да създадем такава специална общинска зона, считам, че бизнесът ще продължи да се чувства добре в нашата община.

В кои сектори е най-висок интересът на чуждестранните инвеститори?

Любен Татарски:

В момента най-засилен е интересът на инвеститорите в областта на туризма. Интерес има и в областта на свързаните с него дейности, като строителството, мебелната промишленост, хранително-вкусовата промишленост, търговията, услугите. Масово се изграждат хотели и апартаментни комплекси, предимно за чужденци. Всичко гравитира около развитието на туристическата индустрия – там са най-големите интереси, в туризма се влагат най-много средства. Част от тези средства попадат в общинския бюджет и у хората от общината, създават се нови работни места. Така че ползата е многостранна, финансовото състояние на община Разлог е добро, икономическото състояние на хората също е на ниво. Надявам се развитието ни да продължи и занапред. Опасявам се обаче, че само с усилията на общинското ръководство и на местните хора, трудно би могло да се реализира едно мащабно развитие на район като нашия, без намесата на съответните държавни органи, институции, агенции и без тяхното заинтересовано отношение, което засега определено мога да кажа, че не се забелязва. В общината се реализират мащабни проекти, имаме нужда от подкрепата на специалисти, на капацитет на национално ниво, за да не допуснем хаос и безконтролно развитие.

Аз обаче се изпълвам с оптимизъм, гледайки ведрите лица на хората, които се движат по чистите, подредени и здрави, без дупки, улици на град Разлог. Оптимист съм, защото усещам тяхната увереност, че община Разлог се развива добре и че виждат перспектива за добър живот, както за себе си, така и за своите деца. Бурното развитие на Разградския регион през последните години е предпоставка за едно добро бъдеще.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 04.07   1054 г. – Свръхнова с наименование SN 1054 е забелязана за пръв път от династията Сун, араби и вероятно от американски индианци в близост до звездата Зета Таури. За...