Инвестициите в Плевенска община

06.07.2007 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Плевенска община заема средната част на Дунавската хълмиста равнина. Нейното централно разположение в Северна България определя значението й като крупен административен, икономически, политически, културен и транспортен център. Инвестициите в плевенската икономика само за 2005 г. възлизат на около 250 милиона лева. От тях 170 милиона са вложени в строителството. За подобряване състоянието на уличната мрежа в града са инвестирани 1,2 млн. лева. Общо приходите от приватизация, получени през 2005 г., като в тях са включени и получените суми от предходни обекти, продадени през минали години на разсрочено плащане, са в размер на над 3 милиона лева.

 

Найден Зеленогорски (кмет на Плевен) и Илка Илиева (председател на Браншова камара на бизнеса в Плевен)

 

Специално за Екон

 

Каква е формулата за успех при привличането на инвестиции в една средно голяма община, според Вас?

Найден Зеленогорски:

Трудно е да се каже каква е точната формула, може би за всяка община ситуацията е различна, но така или иначе има едно важно правило и то е да гарантираш ясни и точни процедури за инвеститорите, бързина на прицедурите, в зависимост от законодателството и нормативите, да създадеш доверие в инвеститорите, да си ангажиран пряко ти или най-висшия управленски екип в общината с всеки конкретен инвестиционен проект. Всъщност, нашите усилия през последните години, бяха насочени точно към това – ясни и точни процедури и аз се радвам, че през 2004 година получихме награда – "Най-прозрачна община на 2004 година".

Какви са проблемите, с които се сблъсква бизнесът в региона?

Илка Илиева:

Проблемите на МСП са такива, каквито са в цялата страна. Те зависят предимно от целите на фирмите. Когато една голяма стратегическа фирма си постави висока цел, тя може да постигне и високи резултати и да отскочи от МСБ. Докато при МСБ целите са по-ниски, те в повечето случаи са постижими, но това задържа фирмите в едно хоризонтално ниво, където проблемите са общи.

Напоследък много се говори за проблемите с инфраструктурата, за това колко е важна тя за привличането на инвеститори. Вие как се справяте с този проблем?

Найден Зеленогорски:

Инфраструктурата е един от най-важните въпроси, които се задават, за наша голяма радост Плевен стои добре по отношение на инфраструктурата, особено през последните 7-8 години, бяха инвестирани много милиони в инфраструктурата. Нашето усилие през тази година е насочно към това да възстановим, реконструираме и доизградим пътната инфраструктура там където има проблеми. Що се отнася до газификацията, газта присъства във всички райони на Плевен и огромната част от индустриалните предприятия вече са газифицирани.

С какво работата на общината благоприятства правенето на бизнес тук?

Илка Илиева:

Между общината и бизнеса има един постоянен ежедневен диалог. Той се съдържа в ясните правила, които общината е приела, а когато има ясни правила, когато знаем какво трябва да правим, как да се съобразяваме с тях, при всички случаи контакта вече е факт.

Колко чуждестранни инвеститори има в момента на територията на общината и какъв е размерът на инвестициите?

Найден Зеленогорски:

Множество са вече чуждестранните инвеститори в Плевен. Трудно е да се отделят чуждестранните инвестиции от местните и национални инвестиции. Факт е обаче, че през миналата година в Плевенска община, в бизнес сферите и в инфраструктурата се инвестираха над 320 милиона. През тази година очакваме ръст от 20-25%, така че през последните години вече имаме проблем не с наличие на инвеститори, включително и чуждестранни, а с наличие на свободна материална база и свободни терени.

С колко индустриални зони разполога общината и предвижда ли се изграждане на нови?

Найден Зеленогорски:

Плевен има две индустриални зони, които сега са почти уплътнени, вероятно ще се възползваме и от различни проекти на българското правителство и европейските фондове по отношение на разработване на такива нови индустриални зони. Самият факт, че безработицата през последните 7-8 години спадна от около 20% на вече около 5-6% показва един добър бизнес климат и едно добро развитие на бизнеса.

Как Браншова камара на бизнеса в Плевен се включва в процесите за създаване на по-благоприятна среда за бизнеса?

Илка Илиева:

Вече са факт и първите публични частни партньорства. Ние самите като бизнес организация участваме в един такъв проект с бившия техникум по млекопреработване, защото нуждата от подготвени кадри е огромна и точно това е темата на нашия проект, за да може да направим обучние по отрасли на безработни – нискоквалифицирани хора, които да поеме производството и частния бизнес.

Как успявате да балансирате между обществения интерес и интересите на частните инвеститори? Изисквате ли някакви гаранции от инвеститорите, че действително ще спазят всички обещания?

Найден Зеленогорски:

Що се отнася до частните инвестиции, аз мога да кажа, че наш основен приоритет е да следим за обществения интерес, който да бъде съсзвучен на интереса на отделния човек, на отделната компания и в рамките на този интерес да се създаде подходящ бизнес климат в Плевен, всеки едни може да намери шанс за развитието на своята фирма. Около 99% от ангажиментите поети от инвеститори продобили общинска собственост са изпълнени.

Защо Плевен е добро място за инвестиции?

Илка Илиева:

Диалогът в общината е факт. И може би това помага в Плевен да има най-ниските местни данъци и такси и така се създава много добра среда за развитието на бизнеса.

Как виждате бъдещето на община Плевен в Европа?

Найден Зеленогорски:

Плевенското бъдеще в Европа според мен ще бъде добро бъдеще. Ние се развиваме изключително добре по отношение развитието на бизнеса. Надявам се да започне така стремително да се повишава и жизнения стандарт, и разбира се за инвестиции по отношение на индустриални зони, доизграждането и модернизирането на инфраструктурата, за да може не само бизнеса, а и гражданите да живеят в един чист и модерен европейски град.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 19.09   335 г. – Далмаций е повишен в цезар и става управител на провинциите Тракия и Македония на Римската империя. 1356 г. – Стогодишната война: В Битката при Поатие...