Индустриалният парк в Русе ще привлече сериозни инвестиции

04.05.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Общините може да бъдат лобисти на местния бизнес

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Госпожо Николова, как оценявате развитието на Община Русе през последните години?

Елеонора Николова:

Изминаха три години, откакто съм на този пост, а на мен ми се виждат много повече заради интензивността на работата. Намериха се хора, които пожелаха да споделят с мен отговорността за града и общината, и така създадох екип от амбициозни хора. Когато дадеш възможност на хората да се развиват и да покажат истинските си професионални качества, те се превръщат в чудесни съюзници.

Ставаше въпрос за реални измерения, които русенци могат да усетят или видят като промяна.

Елеонора Николова:

Много неща се случиха в Русе. Имаме осветление в града и в селата, направихме основен ремонт на първокласната пътна мрежа. Създадохме порядък в областта на образованието, на социалните услуги. За спорт успяхме да осигурим 384 000 лв.

Какво все още не е направено и искате то да се реализира?

Елеонора Николова:

Голямата ми мечта е да допринесем, макар и да го нямаме като ангажимент, за икономическото оживление на града. Предполагам, че се досещате, че ще говоря за любимата рожба на общината - Индустриалния парк.

Създаването му е една прекрасна идея, но не трябва ли държавата да се ангажира с изграждането му?

Елеонора Николова:

Местната и централната власт са скачени съдове, но без абсолютно взаимодействие и синхрон трудно може да се случат добри неща. Нашият Индустриален парк е пример за добро сътрудничество. На 6 май 2004 г. със зам.-кмета Валери Андреев за първи път произнесохме на глас думите индустриален парк и започнахме да работим. Министрите Лидия Шулева, Валентин Церовски и Димитър Калчев подкрепиха идеята. Подкрепа ни оказва и областният управител Румен Януаров.

Какво е направено по този проект до момента?

Елеонора Николова:

Правителството прехвърли терен от 637 000 кв. м на община Русе. Почти са готови планът за регулация и застрояване и геоложкият доклад. Работим по предварителния доклад за ОВОС. Целта ни е да изградим цялостна инфраструктура. Един инвеститор много по-лесно ще предпочете да вложи капиталите си в Русе, когато види, че някой е помислил предварително за неговото удобство.

Колко средства са предвидени за изграждане на тази инфраструктура?

Елеонора Николова:

По първоначални изчисления те са 8.533 млн. лв. Работили сме с фирмата, която е правила сметките по повод идеята на държавата теренът да бъде даден на Шишеджам.

Ако обаче турската компания беше останала в Русе, а не бе отишла в Търговище, средствата за инфраструктурата щяха да дойдат от държавата.

Елеонора Николова:

И сега тази възможност не е загубена, защото вече има запитване от първокласни инвеститори.

Как изглеждат отношенията между общината и местния бизнес?

Елеонора Николова:

Бизнесът определено очаква партньорско отношение от местната власт във всекидневната си дейност. В Русе към кмета като консултативен орган е създаден съвет за икономическо развитие. Там се представят най-важните идеи, по които общината работи. Мисля, че твърде показателен е фактът, че зам.-кметът Валери Андреев е председател на Русенската търговско-индустриална камара. За бизнеса общината може да бъде най-добрият лобист на местно, а и на централно равнище.


Как ще коментирате закона за общинския дълг като един от неговите създатели?

Елеонора Николова:

За мен той е важен по две причини. Първо, законът насочи банките към общините. Сега община Русе се радва на засилен интерес от страна на банковите институции. Общините са важен субект на дълговия пазар. От друга страна, създаде се ясен регламент, при който една община може да постигне приличен дълг или емитиране на облигации. Това е своеобразен принос в една почти непозната сфера.

Европа на регионите, а не на общините. Как гледате на подобен начин на развитие на Русе, а и на България?

Елеонора Николова:

Това е несъстоялата се докрай финансова децентрализация. А тя може да доведе наистина до икономическо оживление по райони.

Ще бъде ли решен скоро и положително проблемът със собствеността на крайбрежната ивица и обръщането на Русе с лице към река Дунав?

Елеонора Николова:

Това е решим проблем. В скоро време той ще намери своето развитие. Чрез заведения установителен иск в съда наши специалисти откриха в държавния архив стотици страници доказателства колко пари е вложила русенската община в тази спорна ивица - най-атрактивното място за отдих в Русе. Има проект, който може да се използва, за да се превърне това място в развлекателен, бизнес- и банков център.

Досега говорихме за работата ви като кмет. Сега обаче сте се насочили към друго предизвикателство - Парламента.

Елеонора Николова:

Предстоящите избори ще са изключително важни, защото на тях ще бъде определена посоката, в която ще се движи България. Затова политически ангажиран човек като мен трябва да взема тежки решения.

Вероятно очаквате, че ще можете да промените част от законодателните пречки, които сега срещате?

Елеонора Николова:

Да, аз имам точна диагноза кои закони, кои разпоредби реално пречат на едно действително местно самоуправление. Става въпрос за Закона за местните данъци и такси. Защото сега общините нямат финансов ресурс да извършват всички услуги, които се очакват от тях. Този въпрос трябва да бъде решен на конституционно равнище. Имам виждания за промени и в съдебната власт, защото 28 години съм работила като юрист.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...