Интеграцията между страните от региона ще стане по-бързо, отколкото общата ни интеграция в ЕС

12.11.2003 | 01:00
по статията работи: econ.bg
 

Специално за ECON.BG

 

- Г-н Мете, мотото на Икономическия форум за Югоизточна Европа 2003 тази година беше "Интегриране на икономическото пространство в Югоизточна Европа". Постижима ли е интеграцията в региона?

Халим Мете:

- Да, разбира се. Страните от региона имат много близки култури. Във всички страни от региона джамиите, синагогите и църквите са една до друга. Емоционалната страна на характерите е много близка. Смятам, че политическите режими, които вече са отживелица, не успяха да разрушат тази близост и това приятелство. Днес, в последните години, политиците са близки приятели и се разбират много добре. Всички ние сме страни кандидат-членки за Европейския съюз. Според мен, интеграцията между страните от региона ще стане по-бързо, отколкото общата ни интеграция в Европейски съюз.

- Как можем да засилим контактите в региона?

Халим Мете:

- Трябва да се облекчи граничната търговия, да се облекчи пътнико и товаропотока през границата. Както знаете, Турция едностранно отмени визовия режим с България. Трябва да бъде свободно поне транзитното преминаване през България, да не се налага издаването на виза – това ще е едно облекчение.

- Как виждате пътя на България и на Турция към ЕС - заедно или поотделно?

Халим Мете:

- Аз приемам България вече почти като член на Европейския съюз, тя е по-напред. Нашето желание е да бъдем ръка за ръка, заедно да влезем, но е очевидно, че България изпреварва с няколко години Турция. В крайна сметка, като краен резултат, съм сигурен, че един ден ще бъдем в Европейски съюз заедно.

- Какъв е имиджът на региона, според Вас?

Халим Мете:

- Има много проблеми, които са наследени от миналото, но сме по-добре от Средния Изток, например. На Балканите има едно културно натрупване и България много бързо ще успее да се интегрира, включително и културно в Европейския съюз. По същия начин, младото и добре образовано население на Турция бързо ще успее да се адаптира към новите условия. Приятелските и междусъседските взаимоотношения, така, както се развиват, със сигурност са знак за нещо много добро. Това е от наш общ интерес и в интерес на региона. Пожелавам щастие и успех на всички български граждани!

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...