Интернет е перспективата за новата свобода на словото

04.03.2010 | 17:40
по статията работи:
Доц. Георги Лозанов, медиен експерт
Интернет е перспективата за новата свобода на словото

Специално за Econ.bg

В края на месец февруари във Велинград се проведе национален семинар за превенция и борба с дискриминацията в медийния сектор. Участие в събитието взеха над 70 представители на различни регионални и национални медии. Присъстваха членове на Комисията за защита от дискриминацията, Българския хелзинкски комитет, Съвета за електронни медии (СЕМ) и др. Отчетено беше, че медиите у нас все още си „затварят очите" за проблемите на дискриминацията.

В дискусията се включи медийният експерт доц. Георги Лозанов, който представи връзката между риалити предаванията и човешки права. В специално интервю за Еcon.bg преподавателят във Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) на Софийския университет "Св. Климент Охридски" коментира редица нашумели напоследък проблеми като: рекламата в БНТ, новия сезон на "Биг Брадър", влиянието на Интернет в медийната среда.

 Акценти:

  • За Интернет и традиционните медии - реклама и свобода на словото
  • "Биг Брадър" показва какво става зад дебелите стени на българския дом
  • Турските сериали ни връщат към възрожденските ценности
  • Трябва да има новини на турски език. Темата като политическо оръжие на партия "Атака" става опасна
  • БНТ трябва да има рекламно време

    Доц. Лозанов, каква е Вашата прогноза за развитието на медийния пазар?

    Георги Лозанов:

    Очаквам до края на тази година или най-късно през 2011 г. много от авторитетните вестници у нас да се превърнат в интернет сайтове. Очаквам също големите политематични програми като на БНТ да започнат да изчезват от комерсиалните медии и да останат единствено в националната телевизия. Очаквам още рекламните потоци все повече да се насочват от печатните и електронните медии към Интернет. В тази връзка смятам, че цифровизацията е като птичия грип - едно нещо, за което се вдигна голям шум, вложиха се много пари, а само след няколко години цялото разпространение ще върви през Интернет.

    В 2 поредни сезона на риалити шоуто „Биг Брадър" станахме свидетели на редица нецензурни сцени и диалози. Сега се задава нов пореден сезон. Какво очаквате от него?

    Георги Лозанов:

    Ако форматът се направи добре, има възможност да покаже състоянието на българското общество в момента. Състезанието може да покаже какво става зад дебелите стени на българския дом. За съжаление това, което излиза всеки ден в медиите, показва, че са занемарени общочовешките отношения и ценности. Като пример мога да дам последния случай с 2-годишното дете в Сандански (изнасилено от собствения му баща - бел. ред.).

    Необходим е дебат за стабилизиране на ценностите в обществото ни. В България такъв дебат за момента не се води. Гражданските организации предпочитат да водят дебата за нарушените детски права от екрана, вместо да насочат усилия във физическата реалност.

    Прекалиха ли телевизиите с турските сериали за сметка на родната продукция. Това може ли да се приеме като дискриминационно?

    Георги Лозанов:

    Наистина много станаха турските сериали. От друга страна не можем да говорим за дискриминационно отношение към българката продукция, поради простата причина, че такава няма.

    Огромният интерес към турските сериали у нас е заради това, че зрителите виждат екранна проекция на българското патриархално общество.

    Тези сериали показват и нещо друго - едно различно, променено отношение и нагласи към Турция. Това не е онзи поробител, за когото сме чели в учебниците. Вместо с ятаган, той е представен с мобилен телефон. Защо са популярни? Ами защото нямаме съвременен  български сериал, който да грабне аудиторията. Колкото и да е странно, турските сериали ни връщат към позабравеното възрожденско чувство и ценности.

    Как ще коментирате идеята за спиране на новините на турски език по Българската национална телевизия? Имат ли място те там?

    Георги Лозанов:

    Естествено, че трябва да ги има. Няма смисъл да се прави голяма драма от това, че за няколко минути от националния ефир ще прозвучи турска реч. Все пак, това малцинство го има у нас. Новините могат да се възприемат единствено като своеобразен ритуал. Убеден съм, че новините са комуникативно-неефективни. Този казус, който се обсъжда вече години наред, днес поражда у мен страх, и то защото е инструмент за политическата партия "Атака". С дебата за новините на турски език партията се намесва в политиката на БНТ.

    Как бихте коментирали искането на частните телевизии и АБРО да се отнеме рекламното време на БНТ?

    Георги Лозанов:

    Това е стар дебат както и този за новините на турски език. Мисля, че БНТ трябва да има рекламно време. Медийната среда в България не е готова обществената ни телевизия да разчита единствено на държавното финансиране. Ако това стане, телевизията ще се капсулира и ще се превърне в маргинална медия. Предложението на АБРО е безперспективно и не помага за развитието на медийната среда.

    По този дебат по-скоро трябва да се обърне внимание на друг елемент. Според мен  крайно време е да заработи Фондът за радио и телевизия. Чрез него частните медии ще могат да защитават обществени проекти. По този начин държавата ще има възможността да финансира и частните медии, когато изпълняват обществена функция.

    Когато разглеждате интернет сайтовете, кое най-често Ви дразни?

    Георги Лозанов:

    Дразня се от сайтове, в които има анонимни и полуанонимни гласове, не знам кой стои зад казаното и чии интереси се изпълняват. Защитават се всякакви драстични и вулгарни тези, но не се знае от чия уста излизат, т.е. липсва собственикът на интернет медията. Въпреки този проблем, няма съмнение, че Интернет е перспективата за новата свобода на словото.

    Как и кой може да прекъсне варварския изказ в печатните и електронните медии?

    Георги Лозанов:

    В основата на варварския език стои създаденото през последните 20 години сенчесто общество. Съществуването му поражда сред българите несигурност и агресия. Варварският език ще се неутрализира, когато се промени климатът в България от юридическа и морална гледна точка.

    Интервю на Апостол Апостолов, Econ.bg

     

    Оцени статията:
    0/0
    Коментирай
    Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
    Предложи
    корпоративна публикация
    Резултати | Архив
    • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
    • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
    • Най-старата коневъдна ферма в света
    • Зимна приказка
    • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
    Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
    На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...