Качествените сгради са най-търсени на пазара на недвижими имоти в България

04.11.2004 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Господин Льоринце, какво според Вас привлича чуждите инвестиции в строителния пазар у нас?

Петер Льоринце:

България в момента има много добри перспективи за развитие. През деветдесетте години политическата обстановка не беше стабилна - инфлацията беше висока и имаше голяма безработица. Впечатлението ми е, че последните две правителства успяха да възстановят политическата стабилност в страната и сега нещата са различни.

Да разбирам ли, че политическият фактор за стабилността е основният, който влияе на чуждите инвеститори?

Петер Льоринце:

Това е само една от основните причини. Ако сравним в момента България и Унгария, то икономическият ръст във вашата страна е по-голям. След въвеждането на валутния брод валутата е по-стабилна и инфлацията по-ниска, отколкото в Унгария. На пазара на недвижими имоти в България е налице сериозно търсене на качествени сгради, и то не само жилищни. Смятам, че София се нуждае от многофункционален сити център, който да съчетава различен тип услуги. Но ние като компания не искаме да се ограничим само с инвестиции в столицата. Търсим възможности за присъствие и по Черноморието. Информацията ни е, че пътническият трафик през летищата Варна и Бургас се увеличава всяка година с по 20%. И ние възнамеряваме да вземем участие в създаването на петзвездно селище край брега.

През последната година се наблюдава сериозно строителство на ваканционни селища по Черноморието и в този план смятате ли, че има възможност да се наложите на този пазар?

Петер Льоринце:

Целта ни не е да станем водеща строителна компания в България. На този пазар вече има утвърдени фирми както български, така и от Германия, Австрия и Италия. Нашата компания се занимава главно с развитието и управлението на недвижими имоти, което означава, че ще ползваме услугите на най-добрите строителни компании на този пазар. Разбира се, техните услуги трябва да отговарят на нашите високи изисквания.

Разкажете ни повече за конкретните ви планове в България?

Петер Льоринце:

TriGranit е паневропейска компания и в момента се насочихме към държавите, които ще станат членове на ЕС през 2007 и 2008 г. Европейската банка за възстановяване и развитие /ЕВБР/ е един от основните акционери в компанията и успешните инвестиции, които те направиха в България, усилиха желанието ни да инвестираме в страната. Конкретно за София бихме искали да реализираме един голям проект за изграждане на т. нар. сити център в столицата. В него ще има обособени центрове за спорт, отдих и развлечения, пазаруване и търговия, офиссграда. Възможно е да има и хотелска част, жилищни постройки. Смятаме, че липсват и достатъчно качествени жилищни постройки. Това, което ние желаем да предложим в този аспект, е жилище с много допълнителни услуги към него.

Центърът ще се разположи на 9 хектара. Само за поддръжката в него ще работят 5 хиляди души. Тези хора ще осигуряват допълнителни услуги - ще пазаруват, ще гледат децата, ще разхождат кучето и пр. Тези допълнителни услуги са над 100. В петък /б.а. - 29 октомври/ унгарският посланик ми съобщи, че кметът на Видин проявява принципен интерес за сътрудничество по проекти с нашата компания и в момента ние обмисляме нещата.

По Черноморието планираме да изградим ваканционно селище с допълнителни услуги и възможности, които да увеличат престоя на туристи и извън сезона. Все още търсим подходящо място между Варна и Несебър. Интересуваме се и от публично-частните партньорства.

Смятате ли, че вече има български потребители, които да ползват услугите на бъдещия сити център в София?

Петер Льоринце:

Имаше такава склонност на потребителите в Будапеща и в Братислава. Защо в София да е по-различно? Ние сме убедени и очакваме, че ще има търсене на услугите на този сити център. В Белград и Букурещ, където вече съществуват подобни, макар и по-малки, центрове, потребителите ги приеха много добре.

В България в момента е много актуална темата с ръста на цените на имотите, как се разви пазарът в Унгария преди и след присъединяването на страната към ЕС?

Петер Льоринце:

Може да се каже, че ситуацията беше подобна на тази в България. Цените растяха преди присъединяването ни, но не заради него. След това те започнаха да се стабилизират. От друга страна, пазарът започна да се развива. Ако сравним цените на наемите на офисите в центъра на Будапеща с нивата, които бяха преди 6 години, може да се каже, че сега те са значително по-ниски. Търсенето не се е увеличило, а предлагането е нараснало.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...