Кражбата на активи е най-голямата световна измама

26.11.2004 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Господин Закеа, кой е най-често срещаният вид измама?

Николас Закеа:

На база на опита, който имам, мога да кажа, че най-често срещаният вид измама в световен мащаб е свързан с прехвърлянето и кражбата на активи, независимо дали се има предвид пари в наличност или активи под формата на имущество.

Има множество фактори, способстващи за появата на измамите. Една от основните причини според мен е фактът, че по правило ако някой смята, че не съществува възможност да бъде заловен от контролните органи на съответната държава, той задължително извършва някакъв вид измама. Много от институциите не разполагат с подходящите звена за контрол, за да предотвратят появата на измамите. След като не се предприемат необходимите действия измамите да бъдат избегнати, става изключително трудно те да бъдат разкрити, те продължават да нарастват, а броят на хората, занимаващи се с това, се увеличава.

В България измамите са свързани главно с избягване на ДДС. Каква е ситуацията по света?

Николас Закеа:

Това е изключително специфична измама, при която длъжникът начислява данъка, но не го предава на правителството. Това също може да се разглежда като трансформация на кешови активи. Начинът да бъдат контролирани такива измами е администрацията, отговаряща за събирането на приходите от този данък, да разполага с достатъчно на брой и правилно разположени контролни механизми, които да следят това да не се случва и да осигуряват навременното и в пълен размер събиране на данъка. Така се осигуряват и пълните постъпления в републиканския бюджет. Двете ключови условия за предотвратяване на този вид измами са контрол и проверки от инспектиращите органи.

Какъв превантивен контрол бихте препоръчали?

Николас Закеа:

Не съм напълно запознат със ситуацията, тепърва ще я разучавам. Базирайки се на опита си в други страни и главно на работата си в САЩ обаче, мога да кажа, че наличието на контролни органи, които да следят за събирането на данъчните приходи и да гарантират, че те отиват в правителството, е един от начините да се предотврати тяхното укриване и кражба.

Корупцията също е един от големите проблеми в България.

Николас Закеа:

Корупцията в България не е много по-различна от тази в която и да е друга страна. Корупцията и измамите навсякъде по света водят до големи загуби за икономиките на отделните страни. В световен мащаб загубите възлизат на 1 трлн. USD годишно, а в САЩ например те са за 600 млрд. USD. На всеки работещ се падат 5 хил. USD. По консервативна оценка всяка година в резултат на корупция и измами се губят 6% от бюджетните приходи. Ефектът върху икономиката се изразява и в провала на 20 до 100% от обществените поръчки. По този начин те често струват два пъти повече от нормалното.

Трябва да отбележа, че България и в момента прави това, което се изисква, за да се пребори с корупцията. Смятам, че това е проява на много напредничаво мислене, изключително позитивен начин да се отнесете към проблема, тъй като страната е една от малкото държави, които предприемат активни стъпки, за да адресират този толкова широко разпространен проблем. Корупцията е изключително сериозен въпрос и изисква засилено внимание.

В България има вътрешен и външен контролен орган - Сметната палата и Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол. Не е ли това предпоставка за противоречие?

Николас Закеа:

Запознат съм с дейността на Сметната палата, но не познавам достатъчно добре АДВФК. Знам със сигурност обаче, че според един от протоколите в одитната дейност организациите, занимаващи се с одит, трябва да координират действията помежду си. Ако е налице координация, не би имало дублирания и излишни повторения. Препокриването и застъпването в одита не е толкова лошо, но излишното повторение и дубликациите определено са.

Какъв съвет бихте дали на контролните органи в България?

Николас Закеа:

Смятам, че основното, на което трябва да се обърне внимание, е обучението. Това е ключовият фактор и предпоставка за ефективната дейност на контролните органи. Например дори в САЩ прекалено много хора, занимаващи се с одит и инспектиране, не са достатъчно добре обучени. Теоретическите и практическите знания са изключително специализирана област. Трябва да се набляга на значението на одита и то да бъде подсилено с добро обучение. България заслужава с право да бъде похвалена, защото се справя успешно. Това е положителна тенденция и тя свидетелства за добро развитие на процесите и в бъдеще.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...