Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG
Господин Недялков, как повлия на опитите за кражби на акции силното покачване цената на книжата на Доверие Холдинг?
Цонко Недялков:
Повишаването на цените на акциите на холдинга предизвика бум от опити за кражби. Всяка седмица до мен пристигат жалби и сигнали от измамени акционери. Целта на крадците са възрастни и нискообразовани хора, на които те обикновено предлагат между 5 и 10 лв. "дивидент" за 25 акции, които на борсата може по-късно да продадат за над 100 лв. Важно е акционерите да знаят, че дивидент може да получат единствено в офиса на Доверие обединен холдинг, а всяко раздаване на дивидент на друго място е 100% измама.
Кога разбрахте, че се извършват измами с акциите на компанията?
Цонко Недялков:
През декември миналата година започнаха да пристигат писма от наши акционери. Получихме писмени сигнали от над 15 души, които сме препратили в комисията. Много хора се обаждат по телефона. За съжаление тях не можем да пратим в надзорния орган.
Какво сте предприели или ще предприемете, за да спрете измамите?
Цонко Недялков:
Естествено проверяваме жалбите на акционерите и сезираме Комисията за финансов надзор. Очакваме надзорът да провери сигналите и да наложи строги санкции на посредниците, които са допуснали продажбата на откраднати акции. Според нас нарушенията са много груби и включват продажбата на акции без документи или с подправени подписи, както и неправомерното издаване на дубликати. Рънърите крадци обикалят главно селата с портативни ксерокс машини, с които снимат личните карти на акционерите, за да извадят дубликати на депозитарните им разписки. Разбира се, обект на кражба са не само акции на нашето дружество, но и на други публични дружества, бонове, компенсаторни инструменти и други.
Ръководството на холдинга е твърдо решено да спре тази практика да се мамят акционерите на дружеството. Възнамеряваме всеки месец да следим в акционерната ни книга продажбите на акции и на извадков принцип да влизаме във връзка с акционерите с цел проверка на получените суми от продажбата. Ако получената цена за акция се различава значително от средните за месеца ценови нива на БФБ, ние назабавно ще уведомим комисията. Ще изискаме щателна проверка на посредника, включително и графологична експертиза, ако случаят го изисква.
Има ли измами с акции от увеличението на капитала, които са в регистър б на централния депозитар?
Цонко Недялков:
Решението ни за избор на доверен посредник се оказа правилен ход на ръководството и намали поне наполовина злоупотребите с акции на холдинга. Проверихме всички сигнали досега и се установи, че обект на кражба са единствено акциите по собствените сметки на акционерите. Няма данни за злоупотреби с новите акции при ИП Евър. Напротив, те гледат под лупа всяко прехвърляне на акции към други посредници, като дори проверяват нотариалните заверки на пълномощните. Наистина удобството на акционерите е намалено, но поне сме сигурни, че икономическият им интерес е гарантиран. Ръководството на ходинга обмисля възможността да предложи на общото събрание на акционерите да прехвърли всички акции от регистър А в регистър Б към избрания попечител. Така ще бъдат окончателно прекратени всички опити за злоупотреби с акции на дружеството.
Целта ни е да защитим тези акционери, които не са достатъчно информирани и поради това може да бъдат лесно манипулирани от представители на недобросъвестни инвестиционни посредници.