Кризата е състояние на духа

12.11.2010 | 17:14
по статията работи:
Ивайло Кръстев, Член на УС на ФИАБЦИ – България
Кризата е състояние на духа

Специално за Econ.bg

Интервю на Апостол Апостолов

Международната федерация за недвижими имоти (ФИАБЦИ) е неполитическа структура, която е своеобразен клуб на професионалистите в недвижимите имоти от 60 страни. Основана е през 1945 г. във Франция под името Френска национална федерация на мениджърите на недвижими имоти (CNAB). През 1964 г. на световен конгрес в Тел Авив е взето решението за преименуването на федерацията. Днес в нея членуват 100 национални асоциации за недвижими имоти, представляващи 1,5 млн. професионалисти от сектора. Ивайло Кръстев, който разказа пред Econ.bg за тенденциите на пазара на недвижими имоти, е член на Управителния съвет (УС) на ФИАБЦИ-България.

Акценти:

  • Новите пазарни условия: Гилдията се обедини, за да устои на натиска
  • Философия на кризата: У нас има далеч по-големи кризи от икономическата
  • Статистиката: Не се доверяваме на данните на НСИ
  • Българо-руска дружба: България е все така желана бизнес дестинация.


Г-н Кръстев, в България сравнително малко се знае за ФИАБЦИ. Кога е учреден българският й клон?

Ивайло Кръстев:

Българският клон на ФИАБЦИ съществува от 2002 г. Хора от сектора решиха да почерпят от световния опит като първата им стъпка беше регистриране на сдружение. Организацията е малко позната в обществото, независимо че съществува повече от 8 години. Новите пазарни условия принудиха и фирмите в гилдията да започнат да се обединяват, за да устоят на натиска на кризата. Това е една от причините да се чува по-често и гласът на клона.

Кризата ли обедини фирмите в бранша?

Ивайло Кръстев:

Определено кризата оказва влияние хората от бранша да се обединят и да й противодействат. Пазарните условия ни принудиха да бъдем по-отворени и сплотени. Като пример за общите усилия на всички фирми е проведеният през лятото едноседмичен тур на руски инвеститори по Черноморието. Една фирма не може и не й е по-силите да докара имотния елит на Русия. Необходими са колективни усилия, за да се постигне тази цел. 

Няма ден, в който представители на бранша да не се иказват за състоянието на имотния пазар. Едни ваши колеги казват, че по-добрите дни ще дойдат от края на тази година, други са по-песимистично настроени, като смятат, че най-рано в средата на 2011 година пазарът ще се стабилизира. До този момент от FIАBCI нямаше конкретно становище. Как смятате, през 2010 г. или 2011 г. ще настъпи новото начало за сектора? 

Ивайло Кръстев:

Това е един много сложен въпрос. Първо ще споделя личното си мнение и след това на федерацията като цяло. Кризата е състояние на духа. Ако през миналите години сме свикнали на едни по-високи приходи, с по-малко работа, то в новите условия трябва да положим повече усилия, удължено работно време, повече старание при обслужването на клиентите, за по-малък финансов резултат.

Какво значи криза? Вярно, сега приходите са в пъти по-малко от минали години, защо постоянно трябва да говорим за криза. След като, макар и трудно, можем да съществуваме, да осъществяваме дейността си, да плащаме на нашите сътрудници, нека да спрем да говорим за криза. Погледнете, редица колеги все пак регистрират сделки при всеобщия спад. Това е добър знак. И все пак, нека погледнем кризата и от друг план - след нея ще оцелеят по-добрите.

В контекста на така наречената криза, искам да подчертая, че у нас има далеч по-големи кризи от финансовата или икономическата. От моя гледна точка, далеч по-големи са кризите на езика и комуникацията с останалия свят. Трябва да не лежим на старите легенди, че сме гостоприемни, трябва да го доказваме всеки ден, да показваме, че сме отворени към другите за правене на бизнес.

Философията ни е, че няма златно правило или дефиниция за справяне с кризата. Членовете на ФИАБЦИ - България смятат, че ще се справят като обединят усилията си.

Приемате ли кризата като селективно сито?

Ивайло Кръстев:  

Определено. През последните години с недвижими имоти се занимаваха хора и фирми, чиято дейност нямаше нищо общо със сектора. Водени от бързите печалби и бума в сектора, много компании в периода 2006-2008 г. решиха да се впуснат в този бизнес. Заради липсата на познания, много от тях се опариха и в период на криза изпаднаха от пазара.

От федерацията се чува становище, че имотният пазар е жив и поетапно се възстановява. Коя е причината за този оптимизъм, при положение, че националната статистика отчита сериозен спад в бранша през последните години?

Ивайло Кръстев:  

В България се намираме в деликатна ситуация, в която едва ли има държавна институция, която да посочи реалните цени, върху които се осъществяват сделките. Да навлизаме в сферата на сивата икономика е много деликатно, но всеобщо известно е, а и от федерацията трябва да бъдем откровени, че се сключват сделки на едни цени, а се обявяват други. Ако се доверяваме на Националния статистически институт, в периода 2007-2009 година, когато е най-големият спад на цените, според данните на института, ние сме регистрирали ръст на цените. Смятам, че едва ли има организация у нас, която да направи точна картина какво точно се случва на пазара.      

Една от плануваните цели на федерацията е да направи среща между руснаци и българи в сектора на недвижими имоти. България продължава ли да бъде привлекателна инвестиционна дестинация и след бума на кризата?

Ивайло Кръстев:  

И в момента България продължава да бъде привлекателна и желана бизнес дестинация за руснаците. Те са платежоспособни. Именно те са хората, които купуват по българското Черноморие. Бизнесмените от Руската федерация са много различни като купувачи.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 06.01   1066 г. – За крал на Англия е коронован Харолд Годуинсън. 1579 г. – Осемдесетгодишна война: В Арас е подписан договор за създаване на Араския съюз на лоялните...