Лизинговият пазар ще се саморегулира и на него ще останат само най-добрите

10.10.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Специално за ECON.BG

 

Г-н Ебхарт, какъв тип лизингови сделки осъществява HVB Leasing?

Хорст Ебхарт:

HVB Leasing финансира широк спектър от сделки. Ние винаги се стремим в максимална степен да отговорим на нуждите на нашите клиенти. Затова каталогът ни от услуги предлага подходящи и гъвкави условия, в зависимост от интересите на всеки клиент. Портфолиото ни обхваща както лизинг на автомобили и лизинг на машини, оборудване и съоръжения, така и лизинг на недвижими имоти и лизинг в комуналния сектор. Трябва да уточним обаче, че HVB Leasing не извършва потребителски лизинг на бяла и черна техника.

Дружеството предлага финансов и оперативен лизинг за фирми и финансов лизинг за физически лица. Освен това ние сме единствената компания, която практически няма горен праг за финансирането.

Рискована форма на финансиране ли е лизингът?

Хорст Ебхарт:

Не бих си позволил да твърдя подобно нещо. Не случайно лизингът се утвърждава като по-добрата алтернатива на банковите кредити.

Как бихте обобщили предимствата на лизинга пред банковото кредитиране? Смятате ли, че тези предимства са достатъчно изяснени и популяризирани на българския пазар?

Хорст Ебхарт:

Съществуват значителни предимства, но все още не всички мениджъри ги осъзнават напълно. На първо място лизингът е много по-гъвкав от банковите кредити. Негово предимство е, че дава възможност на фирмите да финансират сделките си за по-дълъг период от време. Например когато става въпрос за закупуване на недвижимо имущество, оборудване и т.н.

Обикновено обезпечаването на лизинга е в рамките на стойността на обекта, който се купува. За сравнение банките изискват покритие на отпуснатия кредит в размер на 125 - 150% от стойността му. Освен това плащанията по лизинга започват едва след като е подписан приемо-предавателния протокол, което осигурява време на клиента да започне експлоатацията на обекта на лизинга. Друго предимство е, че лизингодателят финансира ДДС-то, а клиентът го изплаща като част от лизинговите вноски.

От кои отрасли има най-голям интерес? Къде има неизползван потенциал за предлагане на лизинг?

Хорст Ебхарт:

За нас много перспективен сектор по отношение на финансирането е енергийният. Ние сме първата лизингова компания, която отпусна средства на топлофикационно дружество. Финансирахме с 2 млн. ЕUR на Топлофикация Варна. Имаме засилен интерес към този сектор, защото смятаме, че нуждата от финансиране в него е голяма.

 Интерес за нас представлява и лизингът на медицинско оборудване. Преди време ние финансирахме покупката на част от оборудването на клиника "Св. Екатерина". В този сектор също очаквам голямо развитие, защото българските болници определено имат финансови трудности.

Какви са най-честите затруднения в областта на лизинга, с които се сблъскват клиентите ви?

Хорст Ебхарт:

Ако в предишните години лизингът в България е бил сравнително малко познат, то сега има тенденция на повишено ограмотяване на потенциалните и реалните клиенти в тази насока. Трябва да сме наясно, че лизинговият пазар предстои да се развива. Затова наша цел е не само да предлагаме и продаваме нашия продукт, но и да запознаваме нашите клиенти с лизинга и да им обясняваме кои са неговите предимства и защо той има място на пазара.

От собствени наблюдения мога да кажа, че хората все още бъркат лизинга с това, което масово се предлага в магазините и търговските вериги като лизинг на черна и бяла техника, на мебели и т.н. Тези търговски методи обаче в голяма част от случаите нямат нищо общо с лизинга, предлаган от специализираните дружества.

Какви са наблюденията ви за развитието на лизинговия пазар у нас?

Хорст Ебхарт:

Българският лизингов пазар безспорно има огромен потенциал и той все още не е достатъчно развит. Ако в момента в България лизинговото  финансиране е на стойност 300 млн. EUR, то след две години се очаква сумата да бъде над 1 млрд. EUR.

Отчетите ни за периода от началото на годината до сега много ясно показват развитието на лизинговия пазар. За изтеклите месеци HVB Leasing има сключени сделки за над 170 млн. лева и 2000 нови договора. Ние определено заемаме челното място.

Каква е ситуацията с останалите страни в Европа? Бихте ли направили паралел?

Хорст Ебхарт:

Между пазарите в Европа не би трябвало да се прави сравнение. Те са много различни. В Румъния например, лизинговият пазар започна да се развива още през 1995 г. и съвсем естествено в момента има обем от 1.8 млрд. EUR. Както вече споменах българският е 300 млн. EUR. Но трябва да имаме предвид, че населението и територията на Румъния са доста по-големи. Капацитетът и възможностите на такъв пазар са различни.

Това, по което лизинговите пазари в различните страни си приличат, е процентното разпределение на видовете лизингови сделки. Почти навсякъде 50% от сделките са за лизинг на автомобили, около 45%  - за лизинг на машини и оборудване и 2-5% - за недвижими имоти.

Как виждате развитието на сектора в България? Какви промени ще настъпят у нас след присъединяването ни към ЕС?

Хорст Ебхарт:

С присъединяването на България към ЕС възможностите на пазара ще се увеличат, заедно с допълнителните нужди от средства за инвестиции. Предимствата на лизинга ще го направи предпочитан и от чуждите инвеститори. Лизингът е по-разпространен и достъпен в развитите европейски държави и вярвам, че това ще се случи и в България.

Освен това очаквам, че лизинговият пазар ще се саморегулира и на него ще останат само най-добрите, най-гъвкави компании, както стана в другите държави по-нови членки на ЕС. Основни играчи на пазара ще останат най-големите и най-добрите професионалисти. Смятам, че след 2007 г. 5-6 лизингови дружества ще обхванат около 80% от пазара.

Как оценявате предприемчивостта на българските мениджъри?

Хорст Ебхарт:

Българските мениджъри започват да осъзнават предимствата на лизинговото финансиране. А те ще станат още повече след влизането ни в Европейския съюз, където лизинговите сделки са задбалансови. Членството ни в ЕС ще открие възможности и за по-големи данъчни облекчения при лизинговото финасиране и това със сигурност ще бъде оценено от българските мениджъри, което от своя страна ще доведе до и тласък в развитието на лизинга в България.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 13.01   1610 г. – Галилео Галилей открива спътник на Юпитер – Калисто. 1822 г. – В Гърция е приет дизайнът на сегашния национален флаг. 1854 г. – Във...