Господин Роуф, какъв ще е ефектът върху лихвените проценти от новите мерки за ограничаване на кредитирането?
Джеймс Роуф:
Възможно е мерките на БНБ за ограничаване на кредитирането, които ще влязат в сила от 1 април т. г., да отслабят конкурентния натиск, водещ до намаляване на лихвените равнища, но не очаквам това да доведе до сериозни последици.
Смятате ли, че банките ще потърсят начини за заобикаляне на разпоредбите?
Джеймс Роуф:
МВФ със сигурност ще признае, че налаганите рестрикции върху банковото кредитиране допринасят за увеличаване на стимулите за търсене на заеми извън каналите на вътрешния банков пазар - например чрез договори с лизингови компании или уреждането на корпоративни заеми директно с банките майки на чуждестранните финансови институции. Смятаме, че тези допълнителни канали за финансиране само отчасти ще повлияят върху общото намаляване на кредитната експанзия, така че мерките, въведени от БНБ, да бъдат достатъчно ефективни при ограничаване на търсенето в икономиката.
Какъв е ръстът на кредитите, който прогнозирате за 2005 г.?
Джеймс Роуф:
Имайки предвид новите мерки на БНБ, очакваме ръстът на кредитите да спадне до около 30% в края на 2005 г. Това ще е все още относително висок ръст на кредитната експанзия, но значително по-приемлив от равнищата около 50%, които бяха отчетени наскоро.