Можем да се превърнем в ИТ център на Балканите

04.05.2004 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Българска реч звучи от Силиконовата долина до Нова Зеландия

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

- Госпожо Безуханова, българският ден на CeBit 2004 премина под мотото IC Talant. Без нотка песимизъм, останаха ли обаче в страната ни способни ИТ специалисти?

Саша Безуханова:

- В България има талантливи млади хора. В момента българи работят в лабораториите на най-големите ИТ корпорации в света. Българска реч се чува в Силиконовата долина, в Австралия и в Нова Зеландия. Разбира се, има какво да се направи, за да се съхрани този талант. Индивидуалните ценности и стремежи на всеки човек са нещо много важно за всяка страна. Защото талантът и сам намира своите пътища. Въпросът е как тези таланти да останат тук, за да работят за успеха на нашата страна. Не бих прехвърлила този проблем само върху управляващите, върху държавата. Бизнесът също има своята отговорност. През последните две години се положиха много усилия, в резултат на което се разработи дългосрочна програма и стратегия за развитие на ИТ сектора.

- Какви са целите на Стратегията за конкурентоспособност на България?

Саша Безуханова:

- Цялостният документ е резултат от съвместните усилия на бизнеса и правителството на Република България. В неговото създаване участваха БИБА, БАИТ, ICT, BASSCOM, Асоциация Телекомуникации, координационният център по информационни, комуникационни и управленски технологии, правителствени институции и специалисти. Този документ е комплекс от конкретни стъпки, с които България да заеме подобаващото й се място в глобалния ИТ пазар. Той е отражение и на чисто човешкото ни желание да видим иновации, нови технологии и стопански растеж в страната ни. Само със съвместните усилия на всички може да се гарантират устойчивост на модела и дългосрочност на целите.

- Как е структурирана стратегията?

Саша Безуханова:

- Тя включва 6 основни направления - формиране на държавна политика в областта на ИКТ, изграждане на съответната законодателна рамка, изработване на механизми за привличане на чужди инвестиции, мобилизиране на ресурси, усъвършенстване на образованието, обучението и развитието на човешките ресурси. И не на последно място е необходимостта от разработване на нова брандингова политика, която да даде възможност за позиционирането на България, така че да бъде припозната като ИТ дестинация. За развитието на конкурентоспособността на сектора особено важно е да се работи за по-добрата познаваемост на България.

- Какво ще донесе на страната ни приоритетното развитие на ИТ индустрията?

Саша Безуханова:

- Информационните технологии са двигател за конкурентоспособността на другите отрасли в икономиката. ИТ имат уникалната възможност да повишават производителността на труда във всяка брънка от веригата на добавената стойност, като по този начин катализират ускорено и устойчиво икономическо развитие на страната. В този смисъл приоритетното им развитие не е продиктувано от желанието да фаворизираме поредния отрасъл от българската икономика, а от необходимостта за създаване на среда - икономическа, социална, технологична, която да модернизира и ускори обществено-икономическото развитие на България. ИТ са мощен инструмент за устойчиво социално развитие и социално сближаване в контекста на присъединяването на България към Европейския съюз. И не на последно място ИТ влияят пряко върху конкурентоспособността на съвременния човек. Образованият човек, който има равен достъп до информацията независимо къде се намира, има по-големи шансове за личен успех. А по този начин ние можем да преодолеем факта, че сме малък пазар. Информационните технологии са нашият най-голям шанс. До неотдавна страната ни беше център за развитие на компютърни и софтуерни технологии за източните страни. Този факт не бива да се пренебрегва, още повече че са създадени и международни връзки и контакти. Истината е, че някои държави, които бяха доста по-назад от нас, успяха да постигнат добри резултати през последните години.

- Какви са възможностите за създаване на аутсорсинг центрове ?

Саша Безуханова:

- В момента има изключително благоприятна международна конюнктура. Компаниите, които традиционно изнасяха своя дейност и производство в Индия, вече гледат по по-различен начин на страните от източноевропейския блок. В момента се припознават възможности за партньорства с източноевропейските страни, разбира се, не в такива големи мащаби. Много европейски страни гледат с интерес към нашия регион. Въпрос на добър маркетинг е дали ще се възползваме от тази възможност. За нас е много реално да се превърнем в ИТ център на Балканите. Важното е как ще работим и дали няма да допуснем други държави да ни изместят. Стратегията ще създаде платформата, която ще ни позволи много по-лесно да преговаряме с външните партньори.

- Коя страна бихме могли да използваме като модел?

Саша Безуханова:

- Особено интересен за нас е ирландският модел. Това, което са постигнали през последните 60 години, е истинско чудо. Страна с 30% неграмотност днес е на 7-о място по икономически показатели в Европа. В Ирландия има няколко неща, които са особено интересни за нас. На първо място е моделът на национален консенсус по ключови за държавата въпроси. В продължение на много години целенасочено са инвестирали в образованието с ясното съзнание, че хората, които са обучавали, след време ще работят в родината си. Давам само един пример как дългосрочната визия може да даде резултати в средносрочен план. Интересен за нас е и моделът на Унгария, която тръгва от близки на нашите изходни позиции. Следим усилията на държави в региона като Румъния и Хърватия, които през последните години разработиха сериозни национални програми.

- Като че ли досега у нас се работеше на парче, как ще успеете да обедините всички заинтересувани институции? Обмисля ли се създаване на институция, която да провежда ИКТ политика?

Саша Безуханова:

 

- В последните години държавата декларира, че информационните технологии са приоритетни, и аз съм убедена, че управляващите правят сериозни усилия. В България 4 ведомства работят по различни проблеми и аспекти в отрасъла - министерствата на транспорта, на образованието, на държавната администрация, на икономиката. Няма един център, който да координира всички тези усилия. Затова в стратегията ние предлагаме да се създаде институция от висок ранг. В държавите, които са постигнали успех, са създадени министерства на информационните технологии. Такива ведомства има в Чехия, Румъния, Унгария, Хърватия, Литва. В почти всички големи държави в Западна Европа също има такива министерства.

- До този момент какви са конкретните стъпки?

Саша Безуханова:

- Стратегията е представена на Съвета за икономически растеж, предстои да бъде приета от Министерския съвет. Създаден е Европейски софтуерен институт в България, който е един от петте в света. Страната ни ще бъде център за обучение не само на компаниите в България, но и на такива от Източноевропейския регион и Балканите. Това дава изключително конкурентно предимство на страната ни. И още един знак да разпознаем талантите в държавата. В момента работим по един ИКТ клъстър.

- В областта на образованието откъде трябва да се започне?

Саша Безуханова:

- Когато става въпрос за компютризация в училищата, много често се има предвид доставката на хардуер и компютри. Това е грешно разбиране, то няма да доведе до желаните резултати,които ние искаме да постигнем. Необходимо е да се изгради инфраструктура, която да включва компютърни лаборатории и Интернет връзка. Не става дума само за развитие на компютърна грамотност. Трябва да се разработят компютърно базирани програми по всички предмети. Само така може да се възпитава нова компютърна култура в образованието. Трябва да се изгради съвсем нов модел на обучение.

- Може би в университетите няма такива сериозни проблеми?

Саша Безуханова:

- По света има много добри практики. Водещи университети като Харвард, Масачузетския технологичен университет и много други публикуват в Интернет цялото си учебно съдържание, за да може то да достигне до повече хора.Възможността за широк достъп до информацията дава нови конкурентни предимства. Ние трябва да възпитаваме у младите хора творчески изяви, да им показваме възможностите за избор. Много се говори за е-learning, но какво трябва да се направи. В HP 70% от тренингите са базирани в Интернет. Така всички имат достъп до огромния информационен поток, освен всичко друго този вид обучение е много по-евтино, не на последно място се пести и много време. Това е нова територия навсякъде в света, тя има изключителна перспектива за развитие. България има своето място и огромните си шансове да се превърне в движеща ИТ сила и затова трябва да се работи за усъвършенстване на образованието и обучението и за развитието на човешките ресурси.

 

- Информационните технологии са двигател за конкурентоспособността на другите отрасли в икономиката. ИТ имат уникалната възможност да повишават производителността на труда във всяка брънка от веригата на добавената стойност, като по този начин катализират ускорено и устойчиво икономическо развитие на страната. В този смисъл приоритетното им развитие не е продиктувано от желанието да фаворизираме поредния отрасъл от българската икономика, а от необходимостта за създаване на среда - икономическа, социална, технологична, която да модернизира и ускори обществено-икономическото развитие на България. ИТ са мощен инструмент за устойчиво социално развитие и социално сближаване в контекста на присъединяването на България към Европейския съюз. И не на последно място ИТ влияят пряко върху конкурентоспособността на съвременния човек. Образованият човек, който има равен достъп до информацията независимо къде се намира, има по-големи шансове за личен успех. А по този начин ние можем да преодолеем факта, че сме малък пазар. Информационните технологии са нашият най-голям шанс. До неотдавна страната ни беше център за развитие на компютърни и софтуерни технологии за източните страни. Този факт не бива да се пренебрегва, още повече че са създадени и международни връзки и контакти. Истината е, че някои държави, които бяха доста по-назад от нас, успяха да постигнат добри резултати през последните години.

- Какви са възможностите за създаване на аутсорсинг центрове ?

Саша Безуханова:

- В момента има изключително благоприятна международна конюнктура. Компаниите, които традиционно изнасяха своя дейност и производство в Индия, вече гледат по по-различен начин на страните от източноевропейския блок. В момента се припознават възможности за партньорства с източноевропейските страни, разбира се, не в такива големи мащаби. Много европейски страни гледат с интерес към нашия регион. Въпрос на добър маркетинг е дали ще се възползваме от тази възможност. За нас е много реално да се превърнем в ИТ център на Балканите. Важното е как ще работим и дали няма да допуснем други държави да ни изместят. Стратегията ще създаде платформата, която ще ни позволи много по-лесно да преговаряме с външните партньори.

- Коя страна бихме могли да използваме като модел?

Саша Безуханова:

- Особено интересен за нас е ирландският модел. Това, което са постигнали през последните 60 години, е истинско чудо. Страна с 30% неграмотност днес е на 7-о място по икономически показатели в Европа. В Ирландия има няколко неща, които са особено интересни за нас. На първо място е моделът на национален консенсус по ключови за държавата въпроси. В продължение на много години целенасочено са инвестирали в образованието с ясното съзнание, че хората, които са обучавали, след време ще работят в родината си. Давам само един пример как дългосрочната визия може да даде резултати в средносрочен план. Интересен за нас е и моделът на Унгария, която тръгва от близки на нашите изходни позиции. Следим усилията на държави в региона като Румъния и Хърватия, които през последните години разработиха сериозни национални програми.

- Като че ли досега у нас се работеше на парче, как ще успеете да обедините всички заинтересувани институции? Обмисля ли се създаване на институция, която да провежда ИКТ политика?

Саша Безуханова:

 

- В последните години държавата декларира, че информационните технологии са приоритетни, и аз съм убедена, че управляващите правят сериозни усилия. В България 4 ведомства работят по различни проблеми и аспекти в отрасъла - министерствата на транспорта, на образованието, на държавната администрация, на икономиката. Няма един център, който да координира всички тези усилия. Затова в стратегията ние предлагаме да се създаде институция от висок ранг. В държавите, които са постигнали успех, са създадени министерства на информационните технологии. Такива ведомства има в Чехия, Румъния, Унгария, Хърватия, Литва. В почти всички големи държави в Западна Европа също има такива министерства.

- До този момент какви са конкретните стъпки?

Саша Безуханова:

- Стратегията е представена на Съвета за икономически растеж, предстои да бъде приета от Министерския съвет. Създаден е Европейски софтуерен институт в България, който е един от петте в света. Страната ни ще бъде център за обучение не само на компаниите в България, но и на такива от Източноевропейския регион и Балканите. Това дава изключително конкурентно предимство на страната ни. И още един знак да разпознаем талантите в държавата. В момента работим по един ИКТ клъстър.

- В областта на образованието откъде трябва да се започне?

Саша Безуханова:

- Когато става въпрос за компютризация в училищата, много често се има предвид доставката на хардуер и компютри. Това е грешно разбиране, то няма да доведе до желаните резултати,които ние искаме да постигнем. Необходимо е да се изгради инфраструктура, която да включва компютърни лаборатории и Интернет връзка. Не става дума само за развитие на компютърна грамотност. Трябва да се разработят компютърно базирани програми по всички предмети. Само така може да се възпитава нова компютърна култура в образованието. Трябва да се изгради съвсем нов модел на обучение.

- Може би в университетите няма такива сериозни проблеми?

Саша Безуханова:

- По света има много добри практики. Водещи университети като Харвард, Масачузетския технологичен университет и много други публикуват в Интернет цялото си учебно съдържание, за да може то да достигне до повече хора.Възможността за широк достъп до информацията дава нови конкурентни предимства. Ние трябва да възпитаваме у младите хора творчески изяви, да им показваме възможностите за избор. Много се говори за е-learning, но какво трябва да се направи. В HP 70% от тренингите са базирани в Интернет. Така всички имат достъп до огромния информационен поток, освен всичко друго този вид обучение е много по-евтино, не на последно място се пести и много време. Това е нова територия навсякъде в света, тя има изключителна перспектива за развитие. България има своето място и огромните си шансове да се превърне в движеща ИТ сила и затова трябва да се работи за усъвършенстване на образованието и обучението и за развитието на човешките ресурси.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...