Навлизането на частни капитали във ВиК-сектора не се развива така, както очаквахме, тъй като очакваните инвестиции липсват

23.02.2006 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Законодателството е основен проблем пред модернизирането на сектора

 

Специално за ECON.BG

 

Инж. Паскалев, как стои въпросът с навлизането на частния капитал във ВиК- сектора?

Д-р инж. Атанас Паскалев:

За навлизане на частния капитал във ВиК сектора се заговори още през 1992-1993 година, когато беше направен един доклад на английската фирма Halcrow за водния сектор на София. "ВиК-София" тогава беше единственото общинско предприятие. Имаше известно напрежение между SAUR и Generale des Eaux, които искаха да се сключи директен контракт за делегирано управление на ВиК-дейността в София. През 1996 година стана ясно, че навлизането на частен капитал в тази сфера е най-добре да стане чрез публична процедура. Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) изготви проекта и се обяви международен търг за консултантска фирма, която да оцени проекта – активите, представянето на "ВиК-София" (техническо, правно и финансово). Обяви се международен търг за концесия и почти всички големи компании като Lionesse des Eaux, Vivendi, United Utility, в лицето на International Water Limited  и други компании, взеха участие. United Utility спечели този търг. През 1998-1999 год. започна тази концесия. Почувства се обаче едно забавяне, тъй като законодателството в тази област у нас чувствително изостана. Все още в нашето законодателство не е ясно каква е формата на собственост на ВиК-мрежата. Много от общинските ВиК-фирми продължават да настояват да запазят статута си на общински предприятия, но им липсват необходимите начални капитални вложения за осъществяване на дейността. Успоредно с концесията на ВиК София бяха обявени концесиите на още две регионални дружества – във Варна и в Шумен. Но те не бяха успешни.

Навлизането на частния сектор не се развива, така както очаквахме, тъй като очакваните инвестиции липсват. Българската национална асоциация по качеството на водите, обединена с Асоциацията по водоснабдяване и канализация, организира Осми семинар по темата в периода 22-23 февруари. Тази година той е посветен на подобряването на законодателството и навлизането на частния сектор за подобряване на инфраструктурата на водоснабдяването и канализацията.

Какви са начините за навлизането на частен капитал в този сектор?

Д-р инж. Атанас Паскалев:

Основният начин е концесията, но никъде в нашето законодателство не се изключват други форми. Например мениджмънт-контракт, лизинг и др. Според мен концесията е добра форма, но не бива да изключваме и мениджмънт контракт, тъй като чрез него се подобряват параметрите на представяне и компаниите могат да се доберат по-лесно до необходимите им финанси. Идеята е да има финансиране. Промените в законодателството са необходими, за да могат фирмите от сектора де се самофинансират.

Вашата асоциация има ли инициативи за законодателни промени?

Д-р инж. Атанас Паскалев:

Опитваме се, най-малкото чрез този семинар. Членове на асоциацията участват в работна група за промени в новия закон за ВиК-услугите, който се разработва от МРРБ. Даваме и становище по редица въпроси, които касаят проблемите на сектора. Асоциацията е давала и различни становища при промените на закона за регулиране, но за съжаление този закон не се прилага активно. За навлизане на частния сектор е необходимо обаче и желанието на политиците. За да се възстанови секторът на водоснабдяването и канализацията, са необходими нови инвестиции в размер на над 6 млрд. лева. Разчитаме на поне 2 млрд. лева от частни капитали за ВиК- инфраструктурата.

Какви са основните проблеми във ВиК-сектора?

Д-р инж. Атанас Паскалев:

Проблемите в сектора основно се дължат на това, че законодателството в тази сфера е много слабо и не отговаря на преминаването от централизирана към пазарна икономика. В момента фирмите не могат постигнат по-високи нива на обслужване. Например, те не могат да подобрят качеството на водата, защото са необходими реинвестиции. А за да се наберат средства, е необходимо да се увеличи цената на водата. В много региони цената на водата не е променяна от години, същевременно са необходими нови средства, което е невъзможно. Необходимо е публикуваният закон, регулиращ дейността на ВиК-дружествата, да влезе в действие. Дружествата да могат да изготвят бизнес планове за дейността, които да бъдат одобрени от регулаторния орган и така да се намалят загубите и да се повиши ефективността.

Можете ли да коментирате ситуацията с концесията на "ВиК-София"?

Д-р инж. Атанас Паскалев:

Този въпрос трябва да се остави на колегите от Столична община. Това, което мога да кажа аз – има много хубави неща, които все още са едно намерение. Като специалист, трябва да кажа, че има много неща, които не мога да си обясня, но моментът не е подходящ за обсъждане. С очакваните промени в клаузите на договора мисля, че компанията ("Софийска вода") ще може да си стъпи на краката и да ни покаже това, което очаквахме – ноухау и инвестиции.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 04.07   1054 г. – Свръхнова с наименование SN 1054 е забелязана за пръв път от династията Сун, араби и вероятно от американски индианци в близост до звездата Зета Таури. За...