Надяваме се да намерим оптималното ниво на патентния данък

03.09.2001 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Финансовият министър Милен Велчев за Би Ти Ви

 

Репортер:

Смятате ли, че отговаряте на очакванията на хората с мерките, които обявихте?  Няма ли противоречия, да речем, в това, че вашата политическа сила дойде на власт с обещание за подобряване на благосъстоянието, вече обяви мерки в това отношение, предстоящи, във връзка със сваляне на данъци, а в същото време казвате, че ще се вдигне патентният данък, с което развълнувахте близо 600 хиляди души, които плащат такъв данък в България.

Министър Велчев:

Не виждам противоречия, защото, от една страна, обявяваме мерки за намаляване на данъчното облагане, което се прави с цел стимулиране както на потреблението, така и на стимулиране на това хората да плащат данъците си, да не ги крият. От друга страна, трябва с нещо да се гарантира, че бюджетът ще се напълни, че ще можем да провеждаме мероприятия, които трябва да провежда една държава, и естествено, че недостигът в едно отношение трябва да се компенсира с някакъв баланс.

Патентният данък... Естествено, че на никой не му е приятно да плаща патентен данък, но трябва да отчитаме, че като цяло патентните данъци не са увеличавани от 1997 година. Оттогава има, макар и не в последната година, една значителна инфлация и мисля, че всеки от тези, които плащат патентен данък, може да си позволи известно осъвременяване за да се придържаме в реални измерения към нивото на облагане такова, каквото то е било преди 4 години. 

Репортер:

Ваши опоненти казват, че специално патентният данък крие опасности от увеличаване на сивата икономика, тъй като много дребни производители биха се изкушили да скрият доходи, за да не плащат повишения патентен данък.  Вие споделяте ли тези опасения?

Министър Велчев:

Съвсем естествена икономическа теза е, че увеличението на един данък води до по-голям стимул за неговото укриване. Но съществува една оптимална точка, теоретически, на която се събира максимален обем патентен данък. Ако е прекалено висок данъкът, ще го крият прекалено много хора и тази обща сума ще намалее. Ще се надяваме да намерим тази точка, в която хем да не облагаме прекалено много търговците с патентен данък, хем да се събират достатъчно приходи в бюджета.

Репортер:

Чуват се гласове, че всъщност ударът, образно казано, ще бъде понесен от дребния производител, докато той няма да засегне големите играчи на пазара, и от социална гледна точка това е непремерено действие. Какъв е вашият отговор?

Министър Велчев:

Да не забравяме, че големите играчи плащат както корпоративен данък, така и от остатъка от печалбата си плащат данък върху дивидент, данък общ доход, докато патентните търговци плащат само този патентен данък. Също така да не забравяме, че през последните няколко години с растежа на икономиката, на брутния национален продукт в номинален смисъл размерът на данъка, който големите играчи, така да се каже, плащат, се увеличава, даже по-бързо, отколкото инфлацията, докато патентният данък остава на едно ниво.

 

/Предоставено от BEF News Desk/

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...