Най-голямата опасност пред разширяването на ЕС би било прекалено голямото му отлагане

28.05.2001 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Еврокомисарката по бюджета Михаеле Шраер за радио "Дойче веле"
 

Кога България и Румъния могат да станат пълноправни членове на ЕС?

Преговорите с България и Румъния започнаха през пролетта на миналата година. Условията за членство поставят много високи летви, които изискват много големи усилия и много реформи. Страните, с които се преговаря, тръгват от различни изходни позиции и за България и Румъния ситуацията е най-трудна. Ето защо на тях ще им е нужно най-много време, докато приложат всички реформи, за да изпълнят всички условия за членство. А и България и Румъния не планират членството си в ЕС преди 2006 година.

Радостното е, че България е първата страна, която ще приложи програмата за подпомагане на селското стопанство САПАРД. Така че мога само да кажа - най-сърдечни поздравления на страната за този важен сигнал към ЕС колко големи усилия се полагат за постигането на критериите за членство.

Могат ли новите страни членки да се надяват, че ще получават също толкова големи и директни субсидии за аграрния си сектор, както сега членуващите в ЕС държави?

Преговорите в сферата на аграрния сектор ще бъдат със сигурност доста трудни. ЕС все още не е определил позицията си по този проблем.

Вие казахте, че не трябва да се забравя едно - членството в ЕС не е безплатно, и че кандидатите полагат невероятни усилия. Но след като бъдат приети, те ще плащат пълния размер на годишния членски внос. Ще им се позволи ли да не плащат толкова големи суми, както сегашните богати страни - членки на ЕС?

Всички страни членки финансират заедно общия бюджет на ЕС. Съществува специален закон за така нареченото участие със собствени средства. То е част от общото законодателство на ЕС. Ясно е обаче, че дори и да плащат пълните си вноски за членство, новоприетите страни ще получават повече от бюджета на ЕС, отколкото ще внасят. Мисля, че би било добър сигнал от страна на кандидатите, които искат да бъдат пълноправни членове, да плащат и пълни вноски за членство. Това ще им даде право да бъдат третирани и по съответния начин, ще осигури възможност те да бъдат третирани по подобаващ начин, когато става дума за разходите на ЕС.

Знае ли се вече колко високи ще бъдат тези годишни вноски за отделните страни, кандидатстващи сега за ЕС и бъдещи членки?

Вноските се изчисляват съобразно съществуващия закон. Всички нови страни членки ще трябва да наложат необходимите мита по границите си. Това е едното. Второто е, че половин процент от приходите от данъка добавена стойност ще се внася в бюджета на ЕС. И трето - всяка страна ще плаща и определена сума, изчислявана на базата на брутния й социален продукт. Това означава, че за по-бедните страни тази сума е по-малка, отколкото за другите, които имат висок социален продукт.

Кога ще бъде възможно членството на Турция в ЕС?

С Турция все още не се водят преговори за членство. И те ще започнат тогава, когато Турция изпълни условията за членство по отношение на спазването на човешките права.

Коя е според вас най-голямата опасност пред разширяването на ЕС?

Мисля, че най-голямата опасност е, ако се стигне до прекалено голямо отлагане на разширяването. Това ще предизвика и голямо разочарование сред кандидатите. Като цяло разширяването на ЕС ни носи такъв невероятен шанс, че ние всички трябва да го използваме.

 

/Предоставено от BEF News Desk/

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 27.09   1529 г. – Започва Обсадата на Виена, след като Сюлейман I напада града. 1540 г. – Папа Павел III узаконява, създадения шест години по-рано от Игнаций Лойола,...