Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG
Господин Великов, в почти всички парламенти досега са създавани комисии, които да се занимават със случаи на корупция и да предлагат мерки против такива схеми. Дейността на всички тези комисии е завършвала с по един доклад и никакви практически резултати. Ще се отличава ли дейността на сегашната комисия?
Бойко Великов:
Постоянната комисия за борба с корупцията в 40-ото НС не е съдебна институция, затова нашите усилия ще бъдат насочени към разкриване на причините за това явление. Преглед на законодателството, парламентарният контрол и работата по конкретни сигнали са сред най-важните акценти в дейността ни. За да работим по-ефективно, са необходими координация и съвместни усилия на институциите, имащи отношение към корупционните проблеми в страната.
Имате ли вече сигнали, по които работите?
Бойко Великов:
До края на септември са постъпили над 25 сигнала, преди всичко от граждани. От институции почти няма. Сезирани сме за някои приватизационни и концесионни сделки. Обръщам внимание първо на тях, тъй като те имат най-голямо обществено значение - например за концесията на магистрала Тракия. Въпреки че по нея тече съдебна процедура, комисията взе решение да поиска от министъра на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов всички данни, свързани с договора.
Появи се информация, че министърът не ви дава тези документи.
Бойко Великов:
Това е неточна интерпретация. При разговора, който имахме, той ме увери, че до края на седмицата в рамките на законовите възможности ние ще получим тези документи и ще направим обсъждане, като се съобразим и със съдебната процедура, която тече в момента. Нашата комисия може да се произнесе дотолкова, доколкото става дума за промяна в законодателството - например по прословутия чл. 3б от Закона за концесиите. В парламента има постъпил проект за изменението му. Това е и едно от предложенията на ВКП за промени в пакета от 5 закона. Там по изключение се дава възможност на Министерския съвет да прави предложения за отдаване на концесия на големи проекти, което е използвано от предишното правителство. По отношение на промените в този закон нашата комисия е поискала становища от министерствата на финансите и на икономиката. И на тази база ще направим обсъждане и предложение за промени в преходните и заключителните разпоредби.
Казахте, че за почти всички скандални сделки имате сигнали. Ще посочите ли още някои от тях?
Бойко Великов:
Има още един сериозен случай - концесията на рудодобив от златната мина край Крумовград. Там също се смята, че има корупционни действия, свързани с концесионния договор. Срещу него има и други реакции. Поискали сме експертни становища, преди да разгледаме и този въпрос. Има и още един интересен случай - за дадена информация на служители на английската фирма Crown Аgents от български митничар. Според източника на сигнала тази информация е свързана с националната сигурност, тя принадлежи към т. нар. класифицирана информация, която не бива да се предоставя въпреки сключения с Crown Аgents договор. По този случай сме поискали становища от компетентните органи на Министерството на отбраната, предоставили сме информацията и на постоянната комисия по отбрана и сигурност в парламента.
Какви сигнали са най-многобройни?
Бойко Великов:
Тези, свързани с данъчни нарушения. Един от големите проблеми е свързан с източването на ДДС. По него комисията се е самосезирала. Използвахме това, че в предишния парламент имаше анкетна комисия и предложение за законодателни промени. Предложенията за промени в данъчното законодателство не са никак малко. И възникна въпросът доколко е целесъобразно ние да правим такова предложение, след като решението на 39-ото народно събрание е те да се изготвят от комисията по бюджет и финанси. Само че тя досега не е решила да предприеме такива действия. А тъй като става въпрос за много сериозни корупционни практики, ние сме решили да започнем да работим по този проблем.
Има и няколко сигнала за бездействие на съдебните органи. Обвиненията са за умишлено бездействие, което създава условия за реализация на корупционни схеми и избягване на отговорност.
Според социолозите у нас месечно се реализират около 90 000 корупционни сделки. Как ще коментирате тези данни?
Бойко Великов:
Ние сме поканили на едно от заседанията на комисията социолозите, изчислили тази цифра. Ще искаме да ни запознаят подробно с тези данни, с методиката на тяхното събиране и обработване и с изводите,
които те са направили. И тогава ще обсъдим възможните инициативи.