Настояваме да паднат безсмислените ограничения пред емитентите

21.09.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg
В БФБ-София сами ще стигнат до идеята за облекчено отписване от борсата

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Господин Велев, очаквате ли да има приемственост в управлението, свързана с публичните дружества?

Васил Велев:

Да, очаквам да има обща приемственост в управлението, включително свързана с публичните дружества. В същото време да има обновление, като се даде предимство и се създадат удобства за тези, които създават добавена стойност, а не за чиновниците и онези, които я преразпределят.

Дали този парламент ще се занимава с промени в законодателството, уреждащо борсовата търговия?

Васил Велев:

Би било добре това да стане, но на този етап едва ли е приоритет на правителството поради големия обем от работа, който трябва да свърши, за да гарантира приемане на България в ЕС през 2007 г.

Ще настоявате ли отново да бъдат приети предложенията на Асоциацията на индустриалния капитал, които отпаднаха при поправките в Закона за публичното предлагане на ценни книжа?

Васил Велев:

Ще настояваме, защото според нас тези поправки може да премахнат редица безсмислени прегради в работата на публичните компании. Някои процедури са много тромави и губят ценно време, ресурси и енергия, които може да бъдат вложени в създаването на стойност за акционерите на тези компании.

Поддържате ли още идеята за облекчено делистване от борсата?

Васил Велев:

Асоциацията няма да настоява специално за това, но съм убеден, че ръководството на борсата само ще стигне до тази идея. Тогава ние ще ги подкрепим.

В сегашните условия какви проблеми стоят пред емитентите?

Васил Велев:

Има много безсмислени ограничения, които по никакъв начин не препятстват тези, които искат да ощетят дребните акционери. Законът може да бъде направен така, че пак да защити интересите на дребните акционери, но да не препятства мениджмънта в ежедневната му дейност. Сега е направен за всички други, не и за тези, които създават стойности, тези, които произвеждат. А за да има какво да се преразпределя на борсата, трябва да има какво да се произвежда. В това отношение ние очакваме да има положителни промени, повтарям, без да се посяга на правата и интересите на дребните акционери.

Смятате ли, че ще минат идеите за облагане на печалбата от търговия с ценни книжа на Българската фондова борса?

Васил Велев:

Според мен българският капиталов пазар още не е готов за такъв вид промени. Облагането на печалбата неизбежно ще отблъсне голяма част от инвеститорите и притока на капитали към България, което ще доведе до спад в цените на акциите, а оттам и до влошаване на финансовото състояние на над два милиона акционери, придобили безплатни и преференциални акции по време на масовата приватизация. Няма логика лихвите по депозити на граждани да не се облагат, а капиталовите печалби да се облагат, при положение че банковата система е много по-напред в развитието си от капиталовия пазар.

Необходима ли е все още помощта на властта за капиталовия пазар?

Васил Велев:

Изпълнителната власт може да повлияе положително на капиталовия пазар, като инициира промени в Закона за публично предлагане на ценни книжа и поднормативните актове, с които ще се улесни работата и ще се намалят разходите. Ние разбираме, че приватизацията не може да е само борсова. Какво ще стане, ако Осама бен Ладен купи АЕЦ Козлодуй чрез борсова приватизация? Но ние настояваме винаги, когато няма пречки от подобен характер, приватизацията да е чрез борсата.

Започват преговори да станем част от европейско борсово обединение. Как ще се отрази това върху услугите, които предлага борсата ни на емитентите?

Васил Велев:

Влизането на БФБ определено ще се отрази благоприятно на развитието на капиталовия пазар у нас. Уеднаквяването на законовата рамка, административните процедури и инкорпорирането на know-how при едно такова обединение ще спомогне за улесняване на работата на публичните дружества, за стимулиране на нови емисии, за подобряване на ликвидността чрез улесняване на достъпа до българския капиталов пазар на чуждестранни инвеститори, както и достъпа на наши инвеститори в чужди пазари. След като Виенската фондова борса придоби дял от борсата в Будапеща, печалбата на Унгарската борса се удвои, а оборотите се увеличиха със 70% за една година.

  • Да се създадат удобства за тези, които създават добавена стойност, не за онези, които я преразпределят.
  • Няма логика лихвите по депозити да не се облагат с данък, а капиталовите печалби да се облагат.
  • Законът може да бъде направен така, че пак да защити интересите на дребните акционери, но да не пречи на мениджмънта.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 26.06   363 г. – Римският император Юлиан Отстъпник е убит по време на отстъпването от Сасанидското царство; военачалник Йовиан е провъзгласен за император. 684 г. –...