Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG
По каква схема се организират измамите с данък добавена стойност?
Зоя Иванова:
Установихме една обща схема за присвояване на данъчен кредит, като престъплението е извършено непосредствено след данъчната регистрация на фирмите. ДДС е начислен за доставки по договори с вписано разсрочено плащане, каквото не е последвало, и липсват данни при продажбата на стоките на следващите фирми да е извършено изобщо заплащане. След този период фирмите са подавали нулеви справки-декларации и после дяловете на съответните дружества са препродадени на неплатежоспособни лица, което прави невъзможно събиране вземанията на държавата. При тези продажби счетоводните документи на фирмите са укрити или изчезнали, а фирмите доставчици не са внесли по същите доставки ДДС. При всички случаи в тази схема се установява, че фирмите нямат оборот по ДДС сметките или са изкуствено надути. Осчетоводяването на повечето дружества е извършено от едно място, данъчният кредит е изтеглен по една и съща схема. За да се предотвратят аферите, е нужно, ако има плащане по сделката, всички данъчни подразделения да проучват произхода на парите или данъчният субект трябва да доказва откъде са средствата, а ако не може, данъчният инспектор да подаде сигнал до Агенцията за финансово разузнаване.
Каква е ролята на данъчните в мрежите за източване на ДДС?
Зоя Иванова:
Ето какво сме установили в хода на резследването - присвояването на данъчния кредит е станало в резултат на необективни данъчни ревизии и необосновани данъчни ревизионни актове, признали правото на възстановяване на ДДС. Тези актове са изготвени по данъчни ревизии с нарушения и съответно неизпълнение на служебните задължения от страна на данъчните инспектори. Те естествено са предмет на проверки от отдел Инспекторат към данъчните дирекции и най-вероятно ще бъдат констатирани и ще се вземат мерки. В хода на разследването по тези дела ще са ни много полезни техните констатации. Ние имаме добро взаимодействие с ръководството на Главна данъчна дирекция.
Работили ли сте в сферата на енергетиката и ще се справите ли с последната огласена ДДС измама?
Зоя Иванова:
Имали сме случаи от всички сфери и още един няма да ни затрудни. Тези дела изискват изключителен интелектуален капацитет, а ние наистина сме затрупани от работа. Трябва обаче да се прецени с каква сложност е делото и тогава да ни се възложи.
Виждате ли ползата от създадения преди 10-ина дни координационен център между МВР и Министерството на финансите?
Зоя Иванова:
Не зная по каква причина, но ние не сме поканени да участваме в работата на този център. В крайна сметка това са сложни дела и по тях работят именно следователи от националната служба, не е логично да се избягва нашето участие. Не виждам как може да се постигнат ефективни резултати без представители на следствието. Очаквам скоро да ни бъде отправена покана, а ние можем да сме много полезни с натрупания опит.
Как може да се постигне повече ефективност в борбата с финансовите престъпления?
Зоя Иванова:
Говори се от дълги години и мога да кажа, че основното, което трябва да се направи, е единна информационна система на службите. Ние работим с усложнени правни и фактически състави, а това налага отделяне на време за специализация на разследващите. Но на първо място поставям нуждата от единна база данни. Липсата на координация между звената, които се занимават с разкриването на тези престъпления, е хранителна среда за възникване на нови и нови престъпни групи.
Как квалифицирате по наказателното законодателство измамите с ДДС?
Зоя Иванова:
Бих спряла вниманието ви на два вида посегателства, които се преплитат, допълват се и често вървят заедно. Те обикновено включват верига от фирми с реална дейност плюс фантоми, без които веригата не може да се задейства. Тези дружества са регистрирани в съда и в данъчната служба, но по същество не извършват реална и легитимна стопанска дейност, служат изключително за престъпни цели. Регистрират се на името на подставени лица или на основата на чужди документи, най-често подправени или откраднати. Наказателноправната оценка на измамите с ДДС се извършва в диапазона на документните престъпления, митническите нарушения, активни и пасивни подкупи, а също и престъпления против данъчната и финансовата система.
Кои са вратичките, за да бъдат заблудени държавните органи?
Зоя Иванова:
Измамите далеч не се извършват само от фирми без съдебна и данъчна регистрация, имаме много дружества, които са регистрирани и имат съответния данъчен номер на името на несъществуващ собственик. Той е измислено лице с фиктивен адрес. И в двата случая фирмите са неоткриваеми от данъчните власти.
Как е възможно да се регистрира фирма с фалшиви документи?
Зоя Иванова:
Има пропуски в законодателството и вероятно в съда, тъй като такива несъществуващи лица са вписани във фирменото отделение на СГС. И това е само началото на цяла поредица измами, сложно замислени от много добри експерти юристи. До 1 октомври приключихме 19 нови следствени дела по финансови афери, които сега влизат в съдебна фаза, три от тях са за измами с ДДС. Обвинителните постановления по тях са готови изцяло.