Нашите инвеститори се интересуват от книжата по външния дълг на България и телекомуникационната й компания

29.09.2001 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Робин Маршал, главен икономист в американската инвестиционна банка JP Morgan chase&Co, за Българска национална телевизия
Какво мислите за реформите, които българското правителство смята да направи?

Впечатлен съм от ентусиазма, с който правителството е решило да въведе предложените от него реформи. Истинският тест обаче предстои, защото скоро ще трябва да покажете доколко сте устойчиви на влиянието на световните пазари и да устоите на проблеми като безработицата например. Предлаганите реформи имат смисъл дотолкова, доколкото са реализирани преди това и в други държави, все неща, които вече са правени и няма как да не проработят. Мога да ви дам пример с промените в пенсионното осигуряване във Великобритания преди около 15 години. Разбира се, най-важното е да бъдете последователни. Така ще запазите и доверието на инвеститорите.

Мнението ви за преговорите между правителството и Международния валутен фонд?

Това споразумение е много важно за страната заради отношението на международната общност, която следи с интерес дали фондът ще одобри политиката на правителството ви.

Какъв е вашият интерес към България?

Дойдохме тук с някои от клиентите на JP Morgan, които търсят възможности да инвестират. Със сигурност мога да кажа, че нашите инвеститори се интересуват от книжата по външния дълг на България и телекомуникационната ви компания.

Вашата прогноза за развитието на световните финансови пазари?

През следващите 1-2 месеца ще бъде доста трудно за всички фондови пазари заради несигурността и нежеланието на хората да влагат парите си в акции. Никой не е сигурен в крайна сметка дали няма да има глобална рецесия. Но, ако гледаме нещата в дългосрочен план, след 6 до 12 месеца постепенно ще има стабилизиране на икономиката и тя ще тръгне напред. За съжаление преди това ще трябва да преминем през период на криза.

Къде е най-сигурно да се влагат парите в този кризисен период?

Най-сигурно е да държите парите си в кеш. Не бива да влагате средства в ценни книжа, акции, защото всеки момент се очаква Съединените щати да предприемат военни действия срещу терористите и тогава обстановката става още по-несигурна.

Какво ще се случи с развиващите се пазари и страни като България?

В момента Полша, Чехия и Унгария, които провеждат своите реформи и следват процеса на присъединяване към Европейския съюз, се справят доста добре. Проблеми обаче ще имат страни като Турция и Аржентина, които имат нестабилна финансова система и не успяват да следват курса на реформите. Мисля, че България по-скоро се доближава до първата група, защото и тя прилага същите реформи и се стреми в дългосрочен план към членство в Евросъюза.

Все пак кое е това, което ни отличава от страните от първата група?

Мисля, че България е едва в началото на реформите и е твърде рано за присъединяването й към съюза. Процесът е доста дълъг, а тя е в самото начало. Тук реформите стартираха твърде късно. Трябва ви още време да догоните тези страни в областта на приватизацията и пенсионната реформа например.

/Предоставено от BEF News Desk/

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....