Не 60, а 600 млн. лв. няма да стигнат, за да извадят животновъдството от дупката, в която се намира

10.09.2008 | 17:43
по статията работи: Лили Бончева
Атанас Атанасов, Председател, Национална асоциация на млекопроизводителите
Не 60, а 600 млн. лв. няма да стигнат, за да извадят животновъдството от дупката, в която се намира


Специално за Econ.bg



Протестите на фермерите у нас продължават вече няколко месеца. Основно тяхно искане е отпускането на 60 млн. лв. държавна помощ за подпомагане на животновъдния сектор. През миналата седмица Европейската комисия разреши на правителството да отпусне по 10 хил. евро субсидия на селски стопани, които са вложили средства в подобряване на качеството на млечния си продукт. Това решение обаче не беше прието особено радушно от лидерите на фермерските протести – Андриан Цаконски и Атанас Атанасов.
Сред останалите причини за протестите на фермерите е стартът на електронния регистър за идентификация на животни. Забавянето му от страна на Националната ветеринарно-медицинска служба доведе до усилени призиви за оставката на ръководителя на звеното Жеко Байчев. Впоследствие фермерите, недоволни от факта, че не получават евросубсидия за глава животно заради липсата на регистъра, поставиха краен срок за старта му – 15 септември. За бъдещето на млечните протести и за някои от проблемите в бранша разговаряме с председателя на Националната асоциация на млекопроизводителите Атанас Атанасов.

Г-н Атанасов, как се стигна до разнобоя между Вас и господин Цаконски от една страна и председателя на Националния млечен борд Димитър Зоров от друга?

Атанас Атанасов:


Този разнобой не е от сега. Въпреки това в последно време той беше с нас, защото обича да извлича лични облаги - да яхне гребена на вълната и да извлече нещо за себе си. Това обаче, което беше досега, е за последно. Той повече няма да бъде в нашите редици.

Значи твърдите, че вратата ви е тотално затворена за него?

Атанас Атанасов:


Да, определено.

Как смятате да постъпите оттук насетне, след като исканията ви не са удовлетворени?

Атанас Атанасов:


Продължаваме с протестите. Управляващите явно няма да ни обърнат внимание, след като за осем месеца не го направиха. Ние обаче трябва да държим съвестта и на Европа, и на народа будна. Този народ трябва да се събуди, защото ако продължаваме така, няма да има животновъдство. Това е.

През последните два месеца в публичното пространство се тиражира мнението, че животновъдството у нас може да бъде спасено, само ако държавата отпусне помощ в размер на 60 млн. лв. От колко пари, в крайна сметка, се нуждае родното земеделие, за да може да функционира нормално?

Атанас Атанасов:


И 60 са малко, и 600 са малко за дупката, в която се намира животновъдството. Някъде го бях прочел това нещо, че и 600 млн. не стигат в момента, за да се оправи животновъдството. Тези 60 млн. са абсолютно необходими, тъй като биха спасили може би фермите, които са тръгнали към фалит. Те обаче не стигат, за да се развива самият сектор. За неговото развитие и постигането на неща като европейски нормативи и хигиенно-санитарни норми са необходими много пари.

Над 60% от бюджета на Европейския съюз отива за земеделие. Други страни-членки на Общостта получават солидни субсидии на глава животно, докато ние - не. По този показател ние сме много неравностойни.

По време на протеста ви, който се проведе на 13 август пред Министерството на земеделието и храните, се заговори за някаква форма на обединение с румънските ви колеги. Докъде стигнаха разговорите в тази посока?

Атанас Атанасов:


Може би в края на следващата седмица в Русе ще се проведе среща между нас и румънските фермери. По време на нея ще бъдат обсъдени бъдещите ни общи действия.

Румънските фермери предлагат да отидем заедно в Брюксел, без представители на правителствата на двете страни, за да обясним пред Европейската общност как стоят нещата. Тази мярка се налага, тъй като в момента смятаме, че нещата не вървят както трябва.

Какво имате предвид?

Атанас Атанасов:


Самият начин за водене на преговори в Брюксел – "на тъмно", винаги води до съмнения. Ако позицията беше ясна, защо трябваше на преговорите да не присъстват евродепутати или журналисти? Защо след срещата с еврокомисаря по земеделието Мариан Фишер-Бойл не излезе нейният говорител да каже- "Да, ние с българското правителство се разбрахме така и така, ще направим това и това".

Какви мерки се готвите да предприемете, ако информационният регистър на животните не тръгне на 15 септември?

Атанас Атанасов:


Ние оставката на председателя на Национална ветеринарномедицинска служба Жеко Байчев я искаме отдавна. Нещо повече – ще почнем да искаме и затвор за този човек. Той открадна от нас над 160 млн. лева.

Как смятате да накарате господин Байчев да изпълни това, което ви е обещал?

Атанас Атанасов:


Не знам как да отговоря на този въпрос...Правителството не си върши като цяло работата. Явно ще трябва да го сменяме това правителство. Иначе просто не знам как ще дочакаме следващите избори. Може би ще трябва предварително да става нещо. Не знам.

Вие твърдите, че не сте доволни от тези 10 хил. евро, които се готви да ви отпусне правителството?

Атанас Атанасов:

Раздаването на пари "на калпак" не води до нищо добро. Показано е. Имаме примери в миналото. Резултатите са налице в момента.

Вие смятате, че тези пари ще бъдат раздадени на определени хора, които са по-близки до правителството, така ли?

Атанас Атанасов:


Не, не смятам, че ще се стигне до такова нещо. Въпреки това тези пари ще бъдат получени едва от около 3000 ферми. Не зная докъде тези средства ще решат въпроса. И пак ви казвам – даже те да представляват сума от 60 млн. лева, споразумението, което подписахме с правителството, не включва само тях.

В това него има още 13-14 точки, по които изобщо не се действа. Една от тях касае парцелите, които попадат в категорията "друга земеделска площ" или т.нар "код 6". Има колеги, които са силно засегнати от тази мярка. Глобите, които са им поставени, са твърде високи. Те са неплатими като цяло.

А има и нещо друго, което може би не знаете - от Разплащателната агенция към Държавен фонд „Земеделие” е наложена максималната възможна глоба на тези стопани. От агенцията са имали възможност да наложат и по-малка глоба, но те са наложили максималната възможна. И въпреки че министърът на земеделието и храните Валери Цветанов обеща, че тези глоби ще бъдат преразгледани и че плащанията по код 6 ще бъдат направени, до момента не се е случило такова нещо.

А докога смятате, че парите по Код 6 ще бъдат отпуснати и дали въобще ще бъдат отпуснати?

Атанас Атанасов:


Не вярвам в нищо.

Председателят на
Националния млечен борд Димитър Зоров твърди, че в Националната асоциация на млекопроизводителите и Асоциацията на млекопроизводителите не са сключвани картелни споразумения. Но фермерите не мислят така. Подкрепяте ли тяхното мнение?

Атанас Атанасов:


Абсолютно. Такива сделки са били сключвани. Готов съм да събера мандраджии и млекопреработватели, които да разкажат как са се провеждали техните срещи през миналата и по-миналата година, на които са били определяни максималните изкупни цени на суровото мляко от фермите първа и втора категория. И то лично под диктовката на Зоров.

Значи твърдите, че е имало такива споразумения ?

Атанас Атанасов:


Твърдя. Даже мога да ви кажа, че лично аз съм давал мляко на една мандра. То е било фактурирано при една цена и плащано на ръка при друга, за да не види парите Зоров.


Интервю на Петър Чернев
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 06.01   1066 г. – За крал на Англия е коронован Харолд Годуинсън. 1579 г. – Осемдесетгодишна война: В Арас е подписан договор за създаване на Араския съюз на лоялните...