Специално за Econ.bg.
- Г-н Пенев, каква е оценката Ви за застрахователния пазар за миналата година?
Орлин Пенев:
- На застрахователния пазар за 2001 има ръст от порядъка на 18-20% и това е тенденция, която се наблюдава през последните няколко години. Но въпросът е друг- това, което очаквахме да се случи – да настъпи преразпределение на пазара по отношение на по-малките компании се оказа, че не е така. Явно големите дружества ще продължат да държат пазара. Ще видим какво ще стане след приватизацията на ДЗИ. Искрено се надявам някои чуждестранен инвеститор най-накрая да го купи и така окончателно да се урегулира пазара. Тъй като сега той е "мек" – има дъмпинг на ставки, не колегиално отношение на някои застрахователи. Но това са дребни проблеми, които се преживяват.
По-скоро трябва да изчакаме да приватизират ДЗИ и тогава ще видим какво ще се случи на пазара.
- А кои са все пак по-сериозните проблеми за застрахователите? Знае се например, че има едно твърде незначително застрахователно проникване?
Орлин Пенев:
- Застрахователното проникване не е функция само на дейността на самите застрахователни компании. То се равнява по-скоро като функция на брутния вътрешен продукт. Колкото по-бързо расте БВП, токова по-бързо ще нараства и застрахователното проникване. По отношение на съседните държави, този показател е много по-голям – както е в Румъния, пък да не говорим за Гърция, където е от порядъка на десетина пъти по-висок.
- Очаквате ли да започне консолидация на пазара?
Орлин Пенев:
- Евентуално е възможно това да стане в бъдеще, но въпросът е, че при консолидацията никой не търси дружество, което върви надолу. Освен това е безсмислено да тръгнем да купуваме компании с нисък пазарен дял или с неправилно заделени резерви.
- А сливания между малките компании очаквате ли?
Орлин Пенев:
- Причината би била същата. Трябва да се види на какво равнище е собственият капитал, заделените застрахователни технически резерви. Това би оказало влияние, но аз все пак не виждам да започне консолидация за в бъдеще между малките застрахователни компании.
- През миналата година "Алианц" отчита намаление на щетимостта при автомобилното застраховане. На какво се дължи това?
Орлин Пенев:
- Щетимостта е непредвидим фактор. Намалението може би се дължи от една страна на по-стриктната политика, която водим по отношение на записването, правилната оценка на риска. Това са двата основни фактори за намалените разходи за щети.
- Очаквате ли навлизането на българския застрахователен пазар на нови инвеститори?
Орлин Пенев:
- Компаниите са предпазливи. Ако вземете за пример "Ай Ен Джи" –те са една много сериозна финансова група в Европа. На нашия пазар те са представени само с пенсионно-осигурителното си дружество. А навсякъде в Източна Европа са стъпили и със застрахователните си компании. Значи нещо ги притеснява, нещо ги кара да е въздържат. За момента може би.
- А промените в Закона за банките и разрешаването им да продават пенсионни и застрахователни продукти как ще се отрази?
Орлин Пенев:
- Аз съм голям привърженик на тази идея. Това ще помогне на ръста на пазара.
- А промените в Закона за банките и разрешаването им да продават пенсионни и застрахователни продукти как ще се отрази?
Орлин Пенев:
- Аз съм голям привърженик на тази идея. Това ще помогне на ръста на пазара.