Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG
Г-н Цоцорков, наложителни ли са промени в методиката?
Лъчезар Цоцорков:
Минното законодателство в България, практиката, нормативите в производството и начинът на определяне на концесионните възнаграждения като цяло съответстват на европейската практика. Ако има промени, те трябва да бъдат в тази посока, а не връщане в миналото. Вредно за минната индустрия и за България е да се измислят формули за управление на подземните богатства извън практиката в ЕС и по-рестриктивни от нея.
Как намирате новите размери на концесиите?
Лъчезар Цоцорков:
С изключение на частта за скално-облицовъчните материали те от наша гледна точка не са приемливи. Налице са немотивирани правно и икономически постановки, които ще отблъснат бъдещи инвеститори в бранша. Неприемливо е също чрез този проект да се очаква, че може да бъдат променени едностранно съществуващите концесионни договори. Защото концесионните права заедно с концесионното възнаграждение за целия срок на експлоатацията са важна част от параметрите на приватизационните сделки.
Но министър Джевдет Чакъров вече заяви, че иска точно това - да се променят концесионните договори.
Лъчезар Цоцорков:
Официално той не е изразил такава позиция пред нас. В разговори с Българската минно-геоложка камара той е визирал само конкретен случай, но при взаимно съгласие, за което вече има инициатива от концесионера Челопеч майнинг за преразглеждане и увеличаване на концесионното възнаграждение.
Какво предлагате да се направи?
Лъчезар Цоцорков:
Предлагаме дискусията да продължи. Искаме в работната група да се включат представители на камарата, Евромин, икономисти и юристи. Да анализираме европейската практика, плюсовете и минусите на нашата уредба. Само така може ясно да бъде обоснована голямата необходимост от промени.