Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG
- Господин Езекиев, под каква форма може да участва Е.ОN в проекта Белене?
Павел Езекиев:
- Е.ОN би могла да се заинтересува от проекта Белене в две основни схеми. Една от тях - като акционер, защото компанията е оператор на ЕРП мрежи в цял свят и би могла съответно да участва като акционер и на електроразпределителни мощности, каквато е всъщност втората схема, под която би могла да участва като мениджър на Белене, на самата централа, когато тя е готова чрез мениджърски договор, не предполагащ дялово участие, а просто ангажимент срещу заплащане да бъде операторът на мениджъра на Белене. В изграждането на самата централа не може да се говори, че Е.ОN би могла да участва, защото не е строителна или инфраструктурна компания. Така че по-скоро от германска страна интересът се изразява от други фирми - строители, доставчици на реактора или на друга екипировка, която ще бъде необходима.
- Каква е индикацията, че съществува такъв интерес към самата компания?
Павел Езекиев:
- Фактът, че Е.ОN вече е силно ангажирана на енергийния пазар в България чрез спечелването на конкурса за северозападните ЕРП във Варна и Горна Оряховица, е достатъчно доказателство, че има дългосрочни амбиции за България. Знаем, че те при много случаи са заявявали интерес към по-широко участие в българската енергетика именно чрез собственост и управление на мощности за производство на електроенергия. Така че една доста по-голяма стъпка би била участие в АЕЦ Белене.
- От страна на Германия беше ли изявено по време на разговорите тук такова желание?
Павел Езекиев:
- Да, беше заявено, че Е.ОN определено има интерес да разшири ролята си в България извън енергоразпределението и да се включи в енергопроизводството.