Необходими са 1.5 млрд. EUR инвестиции в туризма годишно

31.05.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Големите хотели трябва да станат казина, но преди това да оправим инфраструктурата

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Наскоро Националният съвет по туризъм представи Стратегия за развитие на туристическата индустрия до 2015 г. Кои са основните моменти в нея?

Проф. Цветан Тончев:

Стратегията ще действа на два етапа - до 2010 и след това до 2015 г. За мен основната нейна цел е постигането на така наречения устойчив туризъм. Под това разбираме не 15-20% ръст на летовниците и паричните потоци, а по-малък, но непрекъснат ръст. Той трябва да се развива върху основата на природно-географските условия, които има в България, и при регламентирани от държавата строги норми и правила. Целите са регулиране на Черноморското крайбрежие и на планинските комплекси. На второ място стои управлението на качеството на обслужването. Затова като приоритет в стратегията е записано обучението на кадрите.

Какви приоритетни форми на туризъм са предвидени в стратегията?

Проф. Цветан Тончев:

Предлагаме конкретни мерки за развитието на балнео-, селския, културно-опознавателния и хоби-туризма. Това са продуктите на бъдещето. Увеличението на приходите ще дойде от тези форми на туризъм. Тези прогнози очертаваме върху основата на анализ за възможностите на нашите конкуренти - Гърция, Турция, Хърватия, Кипър и Румъния.

Кои са положителните и отрицателните страни на нашата туристическа индустрия ?

Проф. Цветан Тончев:

Ние имаме възможност за целогодишно натоварване на базата не само на морето, но и във вътрешните ни райони. По света планинският туризъм не се разбира само през зимата, а и през лятото. Напоследък дори лекарите казват, че е по-хубаво да се ходи на планина през топлите месеци. Селският и ловният туризъм също са интересни.

Наша слабост е, че за развитието на сектора не използваме социологически и икономически проучвания, както е по света. В момента това не го правим. На следващо място е така нареченото сегментиране на пазара. Никой не очакваше, че за 2-3 години английските летовници у нас от 100 000 ще станат 350 000, а тази година - 400 000.

Какво е отношението Ви към мащабното строителство по морето?

Проф. Цветан Тончев:

Сега много критикуваме големите строежи по морето. Все си мисля, че след време тези строежи може да станат хотели - казина за по-заможни туристи, които ще дойдат при по-хубава база. Така наречените селища втора линия на 15-20 км от морето трябва да се развият като спътници към основните курорти. Така е направено по света. Във Флорида също има такива големи комплекси, но там се развива и развлекателен, и спортен туризъм.

Не може да обвиняваме частния бизнес. Частният бизнес направи така, че миналата година България да има почти 1 млрд. EUR чисти приходи по така наречения сумарен баланс на туризма.

При каква финансова рамка може да се реализира успешно стратегията?

Проф. Цветан Тончев:

До 2010 г. са необходими да се вложат годишно около 1.5-2 млрд. ЕUR, за да се почувства разлика в тази инфраструктура и да има два пъти повече приходи. А следващата година се получават най-малко 3 млрд. ЕUR. Направили сме сметка, че през 2010 г. ще имаме приход от 4.5 млрд. EUR. Някои се чудят, че сумата е голяма, но аз мисля, че тя е реалистична.

Откъде ще дойдат тези пари?

Проф. Цветан Тончев:

Преди всичко от данъци. Държавата трябва да събира данъците си от туризма. Сега тя получава около 70-80 млн. ЕUR на година, а спокойно може да събира около 250-300 млн. EUR. Това е от едната страна, която кореспондира с развитието на голямата инфраструктура като летищата. И Варненското, и Бургаското летище не може да поемат повече от 130 самолета на денонощие. Вижда се каква е и другата инфраструктура.

Необходима ли е държавна подкрепа за стратегията?

Проф. Цветан Тончев:

Разработката е дадена на всички министерства. Тя трябва да бъде утвърдена от правителството. Не ни е възложена от никого. Истината е, че 15 години никой не възлага, всичко върви на самотек, затова стана този хаос по морето.

Преди 15-16 години Испания реши да развие културно-опознавателния туризъм, взе 15 млрд. USD заем и всички дворци направи атрактивни. Даде ги на концесии за 99 години и сега в Испания се реализират маршрути от 1 седмица на море и 1 седмица из културно-исторически забележителности. И туристите са на тълпи. Подобно направиха и гърците преди десетина години - те взеха 5 млрд. USD.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 05.07   1439 г. – Във Флоренция е обявена уния между Римокатолическата църква и Византия. 1811 г. – В резултат на Войната за независимост на испанските колонии в...