Необходими са ни партньорства, а не обикновен аутсорсинг

25.03.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Евтините български програмисти са мит

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Господин Шарков, оправдаха ли се очакванията на българския софтуерен бранш от изложението CeBIT?

Георги Шарков:

На това изложение традиционно преобладават бизнес към бизнесконтактите. Тази година за пръв път имаше специална палата, посветена на аутсорсинга, и страната ни разположи националния си щанд в нея. Бяхме заедно с едни от най-големите играчи в аутсорсинга, въпреки че Индия и Китай отсъстваха.

Кои държави изразиха най-силен интерес към нашите компании?

Георги Шарков:

Предимно страни от Западна Европа и Америка. Искам да подчертая, че нашата сила не е в областта на аутсорсинга, ние нямаме нито много, нито евтини специалисти. Напротив, разполагаме с малко и скъпи програмисти. Насоката на развитие на софтуерния ни бранш е към изграждане на партньорства за създаване на софтуерни продукти и решения, а не към чист аутсорсинг. Това на практика беше акцентът на нашето представяне. Интерес за съвместни проекти проявиха компании от Индия, Малайзия, Япония и други страни.

Определихте присъствието на българските софтуерни компании на CeBIT като забележимо. На какво според Вас се дължи това?

Георги Шарков:

Казват, че една фирма може да бъде забелязана на CeBIT, ако поне 5 г. присъства на изложението, и то все на едно и също място. Ако зад това представяне стои и национална стратегия за изграждане на бранд имидж на българската софтуерна индустрия, тогава конкретните резултати ще са повече. За мен голям успех е и фактът, че убедихме колегите от района заедно да изградим и представим Източна Европа като един софтуерен хъб. Две български фирми бяха номинирани за финала на BestPractice IT - това също е признание за страната ни.

Каква е визията на софтуерния ни бранш пред света?

Георги Шарков:

България беше популярна предимно с талантливите си хакери и разбивачи на сложни защити. Днес имаме различни доказателства за таланта на българските специалисти - медали от световни олимпиади, 13-а позиция в класирането на офшорните дестинации. Тоест страната ни е известна в ИТ средите по света.

Превъзхождат ли ни с нещо румънските специалисти и софтуерни компании?

Георги Шарков:

Вече казах, че и с Румъния, Македония и Сърбия имаме обща визия за развитието на бранша. В този смисъл Румъния ни е съдружник. Румъния е по-конкурентна, защото има повече и по-добре организирани програмисти. Последните 6 години румънското правителство системно подпомага изграждането на технологична индустрия. Щандът им е много по-голям от нашия - представи 30 фирми и изглежда доста по-атрактивно. Ние пък сме по-конкурентни в областта на методологиите за управление на качеството. От година Европейският софтуерен институт - център България, обучава и сертифицира фирми по световно признатия модел за качество CMMI. В този смисъл с Румъния отново сме в един отбор, защото центърът предоставя тази услуга и в Румъния и в целия регион.

Какви перспективи се разкриват пред софтуерната индустрия в българия в близко бъдеще?

Георги Шарков:

В момента има бум на развитие на софтуерната индустрия в световен мащаб след голямата рецесия през последните 2-3 години. Над 80% от индустрията ни е експортно ориентирана и очаквам в следващите няколко години износът ни да нараства с 30% всяка година. Силата на нашите компании е в разработването на цялостни бизнесрешения - CRM, ERP и финансови системи, разработването на "интелигентни" уебсайтове. Разполагаме с добри компании, предлагащи продукти за моделиране на инженерингови системи, организация на бизнеспроцеси в компаниите. Вярвам, че българската софтуерна индустрия има своето място на глобалния пазар.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 05.07   1439 г. – Във Флоренция е обявена уния между Римокатолическата църква и Византия. 1811 г. – В резултат на Войната за независимост на испанските колонии в...