Госпожо Илкова, екипът на новото правителство, който ще осъществява приватизацията, не крие намерението си да използва много по-активно борсата в този процес. Какви възможности дава фондовият пазар за продажба на държавни пакети от акции?
Приватизацията чрез публично предлагане е уредена правно в чл. 25 от Закона за приватизация. Досега обаче този метод беше слабо използван от приватизиращите органи независимо от неговите явни предимства, поради което като механизъм е непознат за инвеститорите и най-вече на българските стратегически инвеститори. При този вид приватизация продажбата на държавните акции се извършва на пода на фондовата борса. Основните предимства се състоят в това, че процесът е бърз, напълно прозрачен и сигурен, а бюрокрацията и бумащината са сведени до минимум. Приватизацията на борсата е срещу живи пари, техническите процедури са лесни за изпълнение и има условия за постигане на най-добрата справедлива цена, тъй като продажбата е на принципа на явния аукцион. Корупцията е изключена. Другото много положително качество на този вид приватизация е, че ако се развие бързо, капиталовият пазар ще бъде захранен със стока - нещо, което всички в гилдията очакваме години наред.
Какво трябва да се направи, за да стартира по-бързо този процес?
Трябва да се работи в няколко основни направления. В най-кратък срок органите по чл. 3 от ЗППДОбП трябва да приключат с инвентаризацията на държавната собственост. Много положителен тук е фактът, че има политическа воля за това, декларирана нееднократно от ресорния зам.-министър на икономиката г-н Нинов. Очаквам да бъде изработена стройна система от обективни критерии за определяне на пакетите акции, които ще се приватизират чрез борсата. По-важните критерии са пазарните позиции на дружеството в отрасъла в страната и чужбина, финансовото му състояние, структурата на капитала, мажоритарен или миноритарен е пакетът, потенциал за развитие. Тук трябва да подчертая колко е нужна в момента на България национална рейтингова агенция. След съответната оценка на критериите може да се отсеят подходящите дружества за приватизация чрез борсата.
Очаквам пакетите акции да бъдат интересни за местните и чуждестранните стратегически и портфейлни инвеститори. Не бива да забравяме, че след 1 януари догодина на пазара ще излязат и най-големите български портфейлни инвеститори - пенсионните фондове. Дотогава те ще разполагат с огромна парична маса и ще търсят инвестиране в активи, различни от държавните ценни книжа и банковите депозити.
Ефективен ли е сегашният механизъм за приватизация чрез борсата?
В сегашния механизъм положителни са две неща - принципът на явното наддаване, който довежда до най-добрата справедлива пазарна цена, и сравнително бързото уреждане на финансовите взаимоотношения между страните. Същевременно има слабости, които следва да бъдат отстранени много бързо, за да имаме действително максимално ефективен процес. Искрено се надявам, че ще бъде изработен справедлив за всички участници в процеса механизъм. Очаквам да бъдат определени обективни критерии за избор на инвестиционните посредници, които ще продават от името и за сметка на държавата, както и да бъдат формулирани ясно и точно техните права, задължения и отговорности, базирани на действителната икономическа логика.
Специално за в. "Пари"
/Предоставено от BEF News Desk/