Нуждаете се от повече IT предприемачи

27.02.2006 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Навлизането на много високотехнологични компании е опасно, защото няма да остави работна сила за малкия бизнес

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Intel започва мащабна образователна програма в България. Проектът "Технологично предприемачество - от теорията към практиката" включва обучение на български преподаватели как да преподават предприемачески умения на своите студенти по технологии. Първият от поредицата семинари ще бъде организиран съвместно с университета Бъркли в Калифорния и ще се проведе през първото тримесечие на годината. 

Г-н Харис, кои български университети избрахте за програмите си и защо?

Марк Харис:

В момента тече процес на избор, но не на университети, а на преподаватели от различни вузове, които трябва да отговарят на няколко изисквания - освен технологичните познания те трябва да знаят много добре английски, за да участват пълноценно в учебните ни програми. През тази година ще проведем по един семинар в няколко страни, в които ще участват преподаватели от университета Бъркли, Калифорния. След приключването им ще изберем няколко професори от всяка страна, които ще имат възможността да се превърнат в местни обучаващи лидери. Учебният план Intel Model Curricula е адаптивен. Бихме искали програмата да се разпространи в много университети. 

Как протича процесът на имплементация на учебните планове с тези на университетите, на които ги предоставяте?

Марк Харис:

Ние не държим програмата Intel Model Curricula да бъде прилагана точно по начина, по който е създадена - има много стойностни програми на преподаватели в собствените им страни, затова ние им помагаме да пригодят тази програма към своите нужди. Чрез комбинирането на най-доброто от нашата програма и най-доброто от техните се получава ефектът 1 плюс 1 е равно на 3. 

Какво точно ще учат студентите и какви възможности им дава курсът?

Марк Харис:

Фокусирали сме се основно върху специалностите в сферата на високите технологии - силициеви продукти, безжични технологии и т.н. Така когато някой от студентите завърши висшето си образование и постъпи на работа в компания, която има нужда от имплементиране на Wi-Fi или Wi-Max инфраструктура, той ще има необходимите познания. Има няколко различни учебни програми, покриващи различни аспекти. Най-важното за тях е, че дават новаторски подход към образованието и същевременно подпомагат и насърчават студентите да развиват своето иновативно мислене. 

Какви са инвестициите на Intel в тези програми и ще има ли някакви договори за набиране на работна ръка от страната ни?

Марк Харис:

Intel има глобална програма, която предоставя възможност на специалисти да дойдат на стаж и да натрупат опит. Що се отнася до инвестициите - политиката ни е да не ги обявяваме в единични проекти, но като цяло от създаването на инициативата Intel е инвестирала повече от 1 млрд. USD по целия свят в сферата на образованието. 

Защо избрахте България?

Марк Харис:

Като цяло в момента сме се концентрирали към пазарите, които ние наричаме нововъзникващи - пазари, които бихме искали да се развият и стабилизират. България също е от този тип. Вие имате доста добра подготовка по отношение на IТ и това предоставя добри перспективи. Загрижени сме за "изтичането на мозъци" от различните страни - експертите, които отиват в чужбина, за да придобият опит, и след това не се връщат в родината си. Затова правим сериозни инвестиции в областта на образованието - било то висше или средно, за да помогнем за развитието на специалистите във всяка страна. Днес държавите от Централна и Източна Европа имат някои краткосрочни възможности в областта на аутсорсинга на конкретни дейности на големите компании в страни, където заплащането е по-ниско. След 10 години това вече няма да е така, тъй като предимството на евтината работна ръка няма да съществува, а с него и тези работни места ще изчезнат. Затова трябва да създадем система, която да даде други възможности за специалистите от тези страни, за което обаче е необходимо време. 

Какво е мнението Ви за нашите IТ специалисти и как се котират те на европейския пазар?

Марк Харис:

На този въпрос можете да си отговорите сами, като погледнете списъка на компаниите, които аутсорсват някои свои дейности в България - това означава, че тук има компетентни специалисти. България определено се нуждае и от действия за създаване на все повече предприемачи, занимаващи се с малък и среден бизнес, тъй като те са най-големите работодатели. В световен мащаб 75% от работните места идват от малките и средните предприемачи. Има и опасност от идването на много високотехнологични компании в страната ви, тъй като те използват компетентните специалисти, а по този начин не остава работна сила за малкия бизнес. Трябва да има една самобалансираща се система. Да вземем за пример страни като Ирландия - те имат силна икономика, но тя се основава на чуждестранните компании. Затова ирландците зависят изключително много от чуждестранните си инвеститори, което в момента не е толкова голям проблем, но ако се промени потокът на инвестициите на тези големи компании, ще възникнат много неприятности, тъй като там няма достатъчно местни компании, които да поемат работната ръка. 

Дългосрочни ли са плановете на Intel за България?

Марк Харис:

Разбира се, образованието винаги е дългосрочно.


 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 04.07   1054 г. – Свръхнова с наименование SN 1054 е забелязана за пръв път от династията Сун, араби и вероятно от американски индианци в близост до звездата Зета Таури. За...