Някои университети ще понесат голям финансов удар

29.08.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Нужни са критерии за разкриването на филиали на чуждестранни висши училища у нас

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Г-жо Кузманова, какви са настроенията в ректорските среди, след като Парламентът прие на първо четене поправки в Закона за висшето образование, според които след влизането ни в ЕС, чуждестранните студенти у нас ще плащат такси като българските?

Проф. Йорданка Кузманова:

Говорих с мои колеги. Много трудно се коментира нещо, което не съм видяла. Ние не знаем за този законопроект. Според нас той трябваше да бъде обсъден поне с управителния ни съвет. Иначе е нещо, което се очакваше. След като ни предстои да влезем в ЕС, да не забравяме, че ще има конкуренция, цените ще се изравняват. Но засега мненията на ректорите по отношение на законопроекта са негативни. Бюджетите на университетите се образуват от държавна субсидия и собствени приходи. При всички университети без изключение голямата част от собствените приходи, най-съществената част от тях са таксите на чуждестранните студенти - бакалаври, магистри и доктори. Освен гръцките студенти малко граждани на други страни от ЕС идват да учат у нас. Разчитаме и на студенти извън ЕС, от арабските страни например. Но така или иначе това ще се отрази на бюджетите на университетите, особено по отношение на магистрите и докторантите.

Ние трябва да се приспособяваме, да се равняваме с европейските университети и да издържаме на конкуренцията. Т. е. трябва вече да се интересуваме не само от вътрешната, но и от външната конкуренция.

Ще има ли университети, за които това ще бъде голям финансов удар?

Проф. Йорданка Кузманова:

Очевидно е, след като собствените средства на повечето университети се формират от таксите за чуждестранни студенти. Таксите за българските студенти са минимални. А чуждестранните плащат минимум 1300 EUR и стигат до 3500 EUR на семестър. Таксите на няколко чуждестранни студенти се равняват на таксите на всички български студенти в един факултет и дори в един университет. Много е трудно още да се каже какви загуби ще претърпят висшите училища. Но утешителното е, че от ЕС у нас идват почти само гръцки студенти.

А тревожи ли Ви това, че според новия законопроект чуждестранните университети ще могат законно да откриват свои филиали у нас?

Проф. Йорданка Кузманова:

Досега имаше много филиали на различни чуждестранни университети в България, за които знаехме, че не са акредитирани и законни. А сега те трябва да се узаконят. Трябва да бъдат изготвени конкретни критерии кой по закон ще има право да открива филиал и кои филиали не са законни. След създаването на закона трябва да последват много други регламентиращи действия.

Остава и въпросът какви ще са таксите във филиалите, които ще открият чуждестранните университети. Дали ще са така ниски, както в българските ВУЗ-ове.

Рано или късно всеки трябва да е очаквал тези мерки. Но те трябва да са така изготвени, че конкуренцията между университетите да бъде реална.

Прогнозирате ли отлив на български студенти от българските университети след влизането ни в ЕС, когато те вече ще са европейски граждани и ще плащат значително по-ниски такси в западните университети?

Проф. Йорданка Кузманова:

Всичко зависи от качеството на университетите. Не мога да кажа, че очаквам един или друг университет да се изпразни. Но смятам, че е крайно време да имаме конкуренция. Качеството ще бъде основното при избора на студентите. Като ставаме членове на ЕС, трябва да отговаряме на всички изисквания.

Очаквате ли някои университети да не могат да защитят качеството си?

Проф. Йорданка Кузманова:

Естествено. Макар че от разговорите с колегите установявам, че всички са доста учудени, че тази година има голям наплив на кандидат-студенти. Не само че няма намаляване на броя им, но и балът през тази година е доста висок, а конкуренцията между кандидатите е по-голяма.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...