Няма причини да се разделя контрола върху застраховането от надзора върху хазарта

19.10.2001 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Специално за econ.bg

- Г-н Христов, смятате ли за удачно разделянето на Агенцията за надзор върху застраховането и хазарта, така както се предлага от мнозинството в парламента?

Христо Христов:

- Агенцията бе създадена в началото на тази година и е работила шест месеца. За този макар и кратък срок обаче, тя показа постоянно подобряваща се ефективност на своята дейност, а заедно с това реализира и добри икономии на бюджетни разходи за управление. Подобрена бе организацията на административното обслужване и се отстрани субективизма при издаване на разрешения, както и сроковете за тяхното проучване. Заедно с това бяха предприети необходимите действия за събиране на всички дължими, но не внесени от организаторите на хазартни игри такси.

- Обвиненията срещу агенцията са, че тя е неефективна и затруднява пряката контролна дейност върху наблюдаваните пазари. Какво е Вашето мнение?

Христо Христов:

- В никакъв случаи не мога да се съглася, че контролната дейност е била затруднена. В подкрепа на това ще приведа няколко факта. След създаването на агенцията бе утвърдена методика за извършване на проверки в случаите на организиране на хазартни игри без разрешение. Заедно с това бяха утвърдени образци на Акт за установяване на административно нарушение и наказателно постановление по Закона за хазарта.

С цел ограничаване на нерегламентираната хазартна дейност съвместно с НСБОП през юли извършихме масирани проверки. При тях освен разкритите игрални зали без разрешение на ДКХ, бе разкрит и склад работилница за игрални автомати. Това е нов момент, свързан с нелегалното производство, сервиз и разпространение на игрални съоръжения за хазартна дейност. Мисля тези факти са достатъчни като доказателство за ефективността на агенцията в сегашния й вид.

- Какви промени трябва да се направят в Закона за застраховането?

Христо Христов:

- Според мен има няколко целесъобразни промени, които следва да се направят. Предлагам законодателно да се ограничи възможността за износ на премии чрез дъщерни дружества в чужбина и чрез презастраховането. На второ място трябва да се намали размера на гаранционния капитал за взаимозастрахователните кооперации до размера на премийния приход. Нужно е и да се ограничи практиката за предоставяне на облаги под каквато и да е форма на застрахованите лица при или във връзка със сключването на застрахователни договори. Трябва да се прецизира и нормативната уредба, свързана със застрахователните посредници.

- А в Закона за хазарта?

Христо Христов:

- Промените в този закон трябва да доведат до точното, ясно и изчерпателно дефиниране на понятието хазарт и ограничаването му от сходни дейности. Трябва да се дефинира понятието чуждестранно лице – участващо в капитала на българско търговско дружество- организатор на хазартни игри и привеждането му в синхрон със закона за чуждестранните инвестиции. Нужно е също така да се подобри уредбата на лицензионния режим с цел уточняване на лицензията –дали тя е предметна или е с оглед на личността. Ясно трябва да се ограничат хазартните от развлекателните игри.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...