Обрах негативите на държавата

06.12.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Бизнесменът Христо Ковачки смята да купи Общинска банка, ако тя просперира

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

Бизнесменът Христо Ковачки придоби славата на нов играч в българската икономика. Той има интерес към енергетиката и участва в редица сделки в сектора. Ковачки е консултант по приватизацията на Топлофикация Враца, брикетната фабрика Брикел, Топлофикация Плевен и Топлофикация Бургас. Консултирал е и Българската енергийна компания, която купи 70% от Атоменергоремонт. Собственик е на завода за преработка на автомобилни гуми в село Габер и на веригата магазини Европа. Притежава и няколко мини.

  • Бизнесът се продава, когато е в най-високата точка на развитие, защото тогава може да се вземе най-добрата цена
  • Общинска банка в момента е в лоша позиция, защото тя е слабичка, има малък капитал, балансовото число не е много голямо
  • Може би някой от евентуалните ми конкуренти има интерес от конфликта в с. Габра

Господин Kовачки, какво показа вътрешната проверка, която казахте, че ще направите след инцидента с ваши служители в с. Габра?

Христо Ковачки:

Получил се е един глупав сблъсък между хора, които охраняват фирмата, и хора от Габра, а може би и други, дошли допълнително отнякъде. Казвам това, защото имаше коментари от охранителите, че е имало хора отвън. Към 300 души са били от селото, явно добре организирани, защото повечето са били въоръжени.

С какво са били въоръжени?

Христо Ковачки:

Имали са летви с пирони, дъски, колове, метални пръти и даже един с моторна резачка. Двама полицаи са наблюдавали този случай.

При задържането на ваши служители от МВР се разбра, че сред тях е имало и криминално проявени.

Христо Ковачки:

От всички изискахме документите, с които са постъпили на работа. Само двама не са представили свидетелство за съдимост. Накарах всички да си напишат собственоръчно декларация, че не са криминално проявени. Установи се после, че двама са криминално проявени, затова служителката от личен състав ще бъде наказана. Въпросните две момчета вече са уволнени. Но не защото са направили някаква грешка, а просто защото са скрили факта, че са криминално проявени. Искам да добавя, че в случая полицията изобщо не се е намесила. Стояла е отстрани и е гледала какво става независимо от десетината обаждания от наша страна до шефовете на РДВР Елин Пелин.

Кой предложи мината, на която сте собственик, да стане депо за сметта на София?

Христо Ковачки:

От 2 години са правят проучвания къде да отиде боклукът. В момента се поставя въпросът да се намери площадка за временно съхранение на балирани отпадъци и са предложени над 20 варианта. Чета в пресата, че се предлагат и нови. Много е възможно, ако мина Чукурово е била одобрена, да стане първата площадка и да бъде избрана заради логистичните предимства и възможности за депониране на битовите отпадъци. Може би някой от евентуалните конкуренти също има интерес от този конфликт. Но комисията е избрала мина Чукурово и е представила аргументи за това.

Споменахте за евентуални конкуренти, кого имате предвид?

Христо Ковачки:

Всички останали, които искат по някакъв начин да имат участие в този бизнес. Аз лично не ги познавам. Първоначално са били 25 предложения, сега виждам, че има нови. По вестниците пише за още десетина.

Досега водил ли сте разговори с новия кмет на София ген. Бойко Борисов във връзка с мината?

Христо Ковачки:

Да. Ние се срещнахме в министерството на екологията, там беше и министърът. На тази среща им казах, че има проблеми с хората от селото и там трябваше да се вземат мерки и полицията да се ангажира, но явно че не сме успели да организираме тези неща. Тогава кметът се отнесе много положително към идеята да се използва тази площадка. Даже имаше някакви предложения как да се организира самата товаро-разтоварна работа и транспортната схема да е по-икономична.

Имате ли намерение да инвестирате в завод за преработка на боклука?

Христо Ковачки:

По принцип разбираме от отпадъци. Имаме може би най-модерното предприятие в Източна Европа за преработка на автомобилни гуми и смятам, че бихме помогнали да се реализира по-добре този проект. Какво точно участие ще имаме в завода, това сигурно ще го реши общината или държавата, в зависимост от това какви приоритети ще бъдат поставени.

Запознат ли сте с конкурса за избор на инвеститор?

Христо Ковачки:

Доколкото знам, прави се предварително проучване. Запознат съм с това, което става, но мисля, че има още време, за да се подадат документи. Трябва да има конкурс. Първо трябва да се изберат критериите, защото това, което в момента се предлага, са чисто идейни проекти. Когато дойде време за работен проект, трябва да се знае конкретно кой какво предлага, къде и как ще го направи.

Смятате ли, че Вие можете да спечелите конкурса?

Христо Ковачки:

Нашия опит го имат и други хора, не смятам, че сме най-големите експерти в тази област. Сигурно ще има много идеи, много от тях ще бъдат близки една с друга и трябва да се прецени коя ще бъде най-добрата за града, защото хората в столицата са тези, които плащат такса смет.

Спрягат ви като нов играч в столичната икономика, има ли основания за такава оценка?

Христо Ковачки:

Тук мога да кажа само: благодаря ви. Има предприятия, които са работещи, на други помагаме, но важното е те да оцелеят, защото сега има много проблеми. Има и много предприятия, които трябва да изпълнят изискванията на ЕС. Това са нови инвестиции, нови ангажименти. А тези, които по-добре успеят да се ориентират на пазара, те сигурно ще успеят да оцелеят при голямата конкуренция.

Какъв друг бизнесинтерес имате в столицата?

Христо Ковачки:

Ние сме инвестирали много в София, в магазини и т. н. На този етап не планирам нещо по-различно. Нека видим какво ще се случи с драмата с боклука. Досега събирах негативите в държавата за това, че искахме да помогнем този въпрос да бъде решен по-бързо.

Смятате ли да купите Общинска банка?

Христо Ковачки:

Аз смятам, че ако нещо не върви добре, трябва по някакъв начин да се преструктурира. По принцип бизнесът се продава, когато е в най-високата точка на развитие, защото тогава може да се вземе най-добрата цена. Аз смятам, че в такъв случай и времето за продажба на дадена инвестиция не е най-добро. Най-добре е да се преструктурира едно предприятие, да се развие малко, да се покаже, че то е по-добро и оттам нататък да се продава. Според мен банката в момента е в лоша позиция, защото тя е слабичка, има малък капитал, балансовото число не е много голямо. Ако нейният потенциал успее да се развие, тогава тя ще струва повече.

Това означава ли, че вие работите за подобряване състоянието на Общинска банка?

Христо Ковачки:

Вече има нов управителен съвет, нов надзорен съвет и те развиват тази идея. Според мен времето ще покаже дали това е правилен път, но при всички случаи общината като основен акционер наистина трябва да се старае така да преструктурира банката, че да може да й вземе най-добрата цена.

Участвате ли в Супер Боровец?

Христо Ковачки:

Не, на този етап не участвам и нямам съдружие с никого, но мисля, че мога да съм полезен на общината в Самоков. Моето лично мнение е, че в този вид проектът Супер Боровец не е най-ефективен. Смятам, че може да бъде оптимизиран. Ако той бъде така оптимизиран, че на мен да ми хареса и аз имам вариант да участвам, сигурно ще ми бъде интересно.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 13.01   1610 г. – Галилео Галилей открива спътник на Юпитер – Калисто. 1822 г. – В Гърция е приет дизайнът на сегашния национален флаг. 1854 г. – Във...