Ирена Петрунова, председател на Агенцията за малки и средни предприятия, за Българско национално радио
Репортерка:
В каква среда в момента се развива малкият и средният бизнес? Деветдесет и осем на сто от общия брой на предприятията вече са в малък и среден бизнес. Нека да кажем и след това какви ще бъдат вашите основни изисквания, претенции за средата по-нататък.
Ирена Петрунова:
Искам една малка корекция да направя, те са вече над 99 процента, малките и средни предприятия в България. Между другото нараства изключително много броят на микропредприятията и малките предприятия за сметка на средните. Интересното е, че предприятията, които имат заети между 100 и 250 човека, както и по-големите, рязко намаляват.
Сега, кои са положителните тенденции? Това, че се увеличава делът на малките и средните предприятия в брутния принаден продукт, създаден в страната, изключително много, това, че те са един генератор на работни места.
Репортерка:
Научиха ли се да търсят пари? Това беше най-голямата ви болка, доколкото си спомням.
Ирена Петрунова:
Те се научиха като че ли да търсят пари, научиха се да правят бизнеспланове, което е много важно, обаче едва 50 процента от предприятията през 2000 година са взимали заеми, като в тези заеми не се включват само банкови заеми, а заеми от приятели, от близки, роднини, което показва, че все още не сме достигнали до най-доброто ниво, но, така, добре се върви.
Репортерка:
Има ли наистина шанс оттук нататък да се развива малкия и средния бизнес така, че да осигурява по-добрата социална среда на хората?Аз си спомням от един ваш доклад, че малките фирми не наемат работници заради високия размер на данъците и на социалноосигурителните вноски. Продължава ли да е така?
Ирена Петрунова:
Малките и средните предприятия не предоставят такива добри условия от гледна точка на заплащането, тъй като по статистически данни в големите предприятия заплатите са по-високи, отколкото в малките. Но за сметка на това пък малките предприятия са далеч по-гъвкави на пазара на труда и те успяват да компенсират заплащането с други форми, по-... как да кажа, по-нетрадиционни. Но за сметка на това пък, това, което лично мен ме тревожи, е, че в малките и средните предприятия, така, мениджмънтът не набляга върху обучението на персонала и не е много склонен да дава средства за преквалификации или за някакво усъвършенстване, което не е добра тенденция.
Репортерка:
А вашите лични очаквания накрая какво може да стане, след като имаме вече едно ново правителство, с малкия и средния бизнес?
Ирена Петрунова:
Ние имахме доста дебати на тази тема. Аз, така, се надявам, че няма да се подходи по един непочтен начин към бизнеса, защото в края на краищата той крепи икономическата стабилност и растежа на тази държава. Смятам, че нещата, които са започнати, и има ясна възможност да бъдат продължени и развити, трябва да бъдат направени. Защото вие знаете, че когато имаме един стабилен бизнес, една създадена средна класа, и положението в България ще бъде стабилно, и ще намалим безработицата, което е много важно, защото аз казах, че основен генератор на работни места са малките и средните предприятия.
/Предоставено от BEF News Desk/
/Предоставено от BEF News Desk/