Панагюрище предлага добри възможности за инвестиции, за създаване на успешни партньорства и ефективност на вложенията. С тази цел е създадено "Сдружението на частните предприемачи" в града. Сдружението е член на Българската стопанска камара. За създаване на заетост чрез подкрепа на бизнеса съдейства и открития Бизнес център по програма JOBS.
Интервю на икономическото предаване "Екон" на ТВ "Европа"
Как и кога беше създадено сдружението на предприемачите?
Димитър Димитров – председател на Сдружението на предприемачите в град Панагюрище:
Сдружението на частните предприемачи в Панагюрище е създадено на 3-ти септември 1999 година, с цел подпомагане и защита на интересите на предприемачите в Панагюрище. Първият председател на сдружението е инж. Цоцорков, ръководител на "Асарел- Медет". До момента членове на сдружението са 56 фирми
От кои сфери на бизнеса са тези фирми?
Димитър Димитров:
В сдружението членуват фирми от всички сфери. Имаме няколко бранша: производство, търговия и услуги, юридически, счетоводни и други услуги, хотелиерство и ресторантьорство.
Какви са проблемите на малките и средни предприятия за региона?
Димитър Димитров:
Проблемите са свързани с липсата на кадри в съответната област. Другият проблем е свързан с често променящата се нормативна база, както и в данъчната политика, въпреки че в последно време има промени в положителна насока, например намаляване на данъка върху печалбата.
В какво се изразява съдействието между администрацията и общината?
Димитър Димитров:
Има подписано споразумение между сдружението и община Панагюрище, за подпомагане на бизнеса при обществени поръчки. Членовете на сдружението имат предимство при сключване на договор за обществена поръчка с общината. Планираме ново споразумение с общината.
Може да се каже, че общината разчита на вашето съдействие във всяко едно начинание.
Димитър Димитров:
Да, както и бизнесът разчита на общината.
Как се отчита полезността на оперативната програма?
Димитър Димитров:
В момента сдружението изпълнява проект по програма "форум лидер" за туристически маршрут за общините Лисичево, Панагюрище и Стрелча и се надяваме, не само да ползваме, а и да преразпределяме средства.
На този етап конкурентноспособни ли са малките и средни предприятия с оглед на бизнеса?
Димитър Димитров:
На този етап бих казал, че не са. Това се изразява в ниската производителност на труда, слабата инфраструктура, липсата на квалифицирана работна ръка и др. Това са насоките, в които трябва да работим.
Какви проекти разработва сдружението?
Димитър Димитров:
Освен проекта "Форум – лидер", работим и по проекта "Инвестирайте в Панагюрище", като имаме желанието тази проява да стане целогодишна инициатива – през цялата година да рекламираме бизнеса си, и възможността на общината за инвестиции.
Имате ли проекти, които са насочени най-вече към младите хора?
Димитър Димитров:
Ние имаме добри връзки с бюрото по труда в Панагюрище и почти постоянно имаме курсове за обучение на млади кадри. По този начин смятаме, че така можем да задържим хората, но конкуренцията е голяма и младите хора предпочитат големия град. В тази насока повеждаме програми, съвместно с Немския център за обучение в Пазарджик
Какви са бъдещите планове на сдружението?
Димитър Димитров:
В момента сме 56 фирми. Ще се постарая първо да увелича състава на сдружението, тъй като не са включени някои от най-големите фирми във града. Друго, което можем да направим е да изградим един туристически информационен център, който да обслужва бизнесът и общината. Имахме идея за сформиране на сдружение с нестопанска цел "Инвестирайте в Панагюрище", която така и не се състоя, но смятам, че трябва да го осъществим.