Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG
- Доц. Кафтанджиев, защо интегрираните маркетингови комуникации все още не работят?
доц.к.ф.н. Христо Кафтанджиев:
- Това не е съвсем вярно. Доскоро фирмите отделяха повече средства за реклама, като активно средство за въздействие върху потребителите и пазара, по-малко средства за РR и останалите комуникационни канали. В последно време не само комуникационните специалисти, но и мениджърите разбират необходимостта от интегрирани маркетингови комуникации като единствено възможно средство за налагане на пазара.
- Колко се харчи по видове стоки за маркетингови комуникации, има ли точни данни?
доц.к.ф.н. Христо Кафтанджиев:
- Парите за маркетингови комуникации във всяка пазарна икономика по отношение на повечето стоки варират примерно между 5 и 10%, а някъде и повече. Нека си представим, че имате шоколад от 1 лев. Всеки, който си го позволява, когато даде своето левче, плаща около 10 стотинки за рекламата му.
- Ако фирмата си спести разходите за маркетингови комуникации, може би ще направи по-добри инвестиции?
доц.к.ф.н. Христо Кафтанджиев:
- Ако една фирма не комуникира маркетингово, тя ще загине. Всеки нормален пазар е силно наситен с конкуриращи се стоки със сравнително еднакви качества, сравнително близки цени и добра дистрибуция. Един от изходите от тази критична ситуация са маркетинговите комуникации. Това е и акцентът, който се поставя в семинарната част на предстоящия форум Реклама Експо.
- Българските фирми инвестират ли в бренд?
доц.к.ф.н. Христо Кафтанджиев:
- Това побългарено понятие го има и в другите държави спрямо чуждите марки. Сигурно американците имат поамериканчване дори в САЩ. Брендът е много качествено маркетиране, а като кажем маркетиране, това е широк спектър от различни дейности.
Така че вероятно на генетична основа примерно от 10 шефове на фирми един генетично е предразположен да създава качествен продукт. Това е ген плюс учене. Вероятно тази пропорция е за целия свят.