Отне ни 3 години да научим хората да изхвърлят отпадъците си разделно

23.11.2007 | 13:13
по статията работи: Лили Бончева
Оксана Цедрик, Заместник-директор, "Екокомплекс Минск"
Отне ни 3 години да научим хората да изхвърлят отпадъците си разделно


Специално за Econ.bg



По време на Десетия икономически форум на високо ниво на ЦЕИ, който се проведе на 20 и 21 ноември в НДК, участници в една от панелните срещи бяха гости от Беларус. Те представиха система за сепариране и обработване на битови отпадъци в “Екокомплекс" - Минск. По време на своята презентация гостите споделиха, че за момента могат да обработват едва 12% от отпадъците на региона, като финализирането на техния проект ще им позволи да обработват до 75% от отпадъците. Повече информация за самия обект и за дейността на компанията разказа специално за Econ bg Оксана Цедрик, заместник-директор на "Екокомплекс Минск".


Г-жо Цедрик, с какво се занимава вашият комплекс?

Оксана Цедрик:


Комплексът е открит през 2004 година. Той се занимава със събиране, преработка и съхраняване на твърди битови отпадъци. В предприятието също се преработват и сортират пластмаси, метали, стъкло и хартия. "Екокомплекс" е собственик на полигоните за битови отпадъци не само в град Минск, а и за целия регион въобще.

В района, за който отговаря представения днес (20 ноември - бел.ред.) от нас комплекс, живеят 136 000 души. Голяма част от населението в района работи на нашите обекти. Една част от тях се занимава с извозването на отпадъците, друга с неговото съхранение, а трета работи на участъка за вторично преработване на отпадъците.

Какви процедури извършвате на обекта?

Оксана Цедрик:

Всеки един постъпил при нас боклук се сортира по вид, качество и състав. Хартията например, която постъпва при нас, сортираме на 13 различни типа. Впоследствие разделената хартия постъпва за преработка и се пресова в зависимост от нейния вид и структура, а оттам се предава на преработващото предприятие.

Какви инвестиции са вложени в това съоръжение и какво още ви предстои да доизградите?

Оксана Цедрик:

Когато говорим за дейността на комплекса, трябва да подчертая, че в момента имаме нужда от допълнителни площи, на които да внедрим нови технологии. Необходими са също спешни строителни инвестиции, които да задоволят пълноценно нуждите на преработващия комплекс. За тази цел са ни необходими инвестиции в размер на 5.1 милиона долара. Като цяло мога да кажа, че частично нашата програма е вече реализирана. Вече закупихме една част от технологичното оборудване. Със собствени средства направихме проекта за преработващия комплекс. Представеният от нас проект премина през експертна оценка. Въз основа на това беше отчуждена земя. Ако говорим с цифри, това означава, че половин милион долара са вече усвоени и остават още 4.6 милиона долара.

Съдейства ли ви обществото? Научиха ли се хората да събират разделно отпадъците си?

Оксана Цедрик:

Паралелно с основната дейност, която извършваме, ние провеждаме и широка информационна кампания сред населението. Разясняваме на хората, че е много важно да изградят навици за сортиране на отпадъците. В този аспект трябва да поясня, че е необходимо да се обърне по-сериозно внимание на екологичните проблеми, свързани с преработката на отпадъците. Екологичните проблеми не само на една организация, а на цялото общество.

Информационната кампания е от изключително важно значение за улесняване на нашата работа. Важно е хората да знаят, че стъклото трябва да се постави в контейнера за стъкло, същото важи за хартията и пластмасата. Мога да ви уверя, че след като в продължение на 3 години провеждахме разяснителни кампании, сега населението много стриктно разделя отпадъците. Първоначално делът на смесените отпадъци в контейнерите представляваше приблизително 40%, а в момента е не повече от 5%. Можем да кажем, че след проведената инициатива, отпадъците пристигат при нас практически готови още от домовете.

Помага ли ви правителството под някаква форма?

Оксана Цедрик:

Това, което направи правителството, е да обособи терен за инсталацията за преработване на отпадъците. Оказва ни подкрепа на ниво законодателна база - става дума за преразглеждане на тарифи за събиране и транспортиране. В момента се преразглежда новата такса “смет" за жителите. Трябва също да кажа, че частичното финансиране на нашия проект вече е включено в държавната инвестиционна програма за следващата година. Това все още не е законодателно регламентирано, но тъй като вече са обсъдени всички детайли, подкрепата ще бъде факт.

Какви трудности можем да очакваме при внедряването на подобна система у нас?

Оксана Цедрик:

Най-големият проблем, с който ще се сблъскате, е да научите хората да разделят боклука. Това е най-същественият и най-трудно разрешим проблем. Трябва колкото се може по-бързо да развиете мощна агитационна кампания. В тази насока най-активни трябва да бъдат органите на местното самоуправление. Тези хора не трябва да "слизат" от екрана на телевизорите, от страниците на вестниците и трябва да разясняват на хората, че разделното сметосъбиране е важно за нашата екология.

Интервю на Апостол Апостолов
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...