Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG
Господин Велчев, как приемате решението на парламента за излишъците?
Милен Велчев:
Напълно ме устройва и мисля, че беше единственото, което е съобразено със законодателството и с конституцията.
Одобрявате ли т. нар. демонстрационни проекти?
Милен Велчев:
Нямам мнение нито по наименованията, нито съм виждал одобрените проекти. От това, което чух, считам, че от тях има реална нужда в регионите, които не са получили нужното внимание от гледна точка на инвестициите досега, и както разбирам, много добре се възприемат от населението.
Вярно ли е, че в новия бюджет е заложено преизпълнение от 2 млрд. лв.?
Милен Велчев:
Не, разбира се. Той предвижда увеличение на социалните разходи, пенсиите, на средствата за здравеопазване, образование, а са намалени приходите чрез данъчните реформи. Излишъкът от т. г. и възможността за събирането на повече приходи изцяло са взети предвид при формирането им за 2005 г. Данъчните постъпления ще са с 13.5% повече от тези за т. г. Това е ръстът им след изваждане на потенциалните приходи от намалението на данъчните ставки. Без тях приходите може да бъдат планирани с над 15% повече от т. г. При 5-6% икономически растеж тези 15% не идват от въздуха, а са резултат на по-висока събираемост, реализирана вече през 2004 г.
Пробит ли е проектобюджетът след гласуванията на по-големи данъчни намаления?
Милен Велчев:
Не смятам, тъй като данъчните промени не са приети на второ четене. Повтарям, че разчитам на разума на политици и поне няколко депутати от други парламентарни групи да ни подкрепят при приемането на бюджета. Законът ясно казва как се процедира, ако това не стане, но не вярвам да се стигне дотам.
ДПС настоява ли за 150 лв. необлагаем минимум?
Милен Велчев:
Няма такава позиция на ДПС. Само от увеличението на необлагаемия минимум от 130 на 150 лв. негативният ефект за приходите би бил 54 млн. лв., което ще е за сметка на намаляване на разходната част.