Още месец до по-добрите пътища

05.10.2006 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Всички предприемачи се оплакват от лошата инфраструктура
 
 
Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG
 
 
Инж. Кръстьо Спасов е роден на 26 септември 1947 г. във видинското село Каленик. Специалист е по пътно строителство. Има следдипломна квалификация по икономика на строителството. Бил е изп. директор на Гипс Кошава и директор на Монтажи Козлодуй, клон Видин. Бил е и директор на Строително-монтажния комбинат във Видин. От 1994 до 1999 г. е зам.-кмет по строителството на община Видин. След това работи като началник в Пътно управление. От септември 2005 г. е назначен за областен управител на Видин.
 
 
Г-н Спасов, за какво идват при вас предприемачите от Видинска област? 
 
Кръстьо Спасов:
 
Всички предприемачи, които идват в областната администрация, се оплакват от лошата инфраструктура. И аз приемам, че е така. Зная, че инфраструктурата влияе много и на много неща. През тази година за пътищата се направи толкова, колкото за последните 10 години не е правено. До края на месеца и Е-79, и път II - 11 за Лом, и много от второкласните пътища за граничните пунктове ще бъдат коренно подобрени.

Какво може да направи държавата, за да осигури подкрепа на бизнеса?
 
Кръстьо Спасов:
 
Трябва да се преосмисли националната програма От социални помощи към трудова заетост. Тя наистина е отдушник на социално напрежение. В същото време в доста от общините има много добър резултат от дейността на работещите по тази програма, но има и лоши примери.

Каква е връзката с бизнеса в този случай?
 
Кръстьо Спасов:
 
Бизнесът се чувства неравнопоставен и с право. Защото работникът по програмите за заетост получава минимална работна заплата, без от него да се изисква ефективен труд, а в една фабрика тази заплата се изработва реално - и то с необходимите умения и усилия.

Това е въпрос на законодателна уредба, за която се чува, че ще се промени. С какво всъщност администрацията би могла реално да помогне на бизнеса?
 
Кръстьо Спасов:
 
С предоставянето на пълна и коректна информация при запитвания от страна на бизнеса. Съвсем скоро се срещах с представителите на една чужда фирма във Видин и те споделиха с мен следния проблем - когато са закупували 50 дка общински терен с цел да изградят промишлено предприятие, не им е била предоставена цялата информация за допълнителните разходи. В резултат се оказва, че те са по-високи от стойността на земята. Първоначално им е било казано, че това преобразуване ще струва 200-300 лв. на декар. А преотреждането реално струва 1800 лв. на декар. И тези представители на инвеститора сега не могат да обяснят на какво се дължи драстичната разлика в цената. Съответно тези средства не са планирани във връзка с осигуряването на терена в степен, даваща възможност за реализация на инвестиционния проект. Сега те считат, че не могат да платят цената.

И се отказват от инвестицията?
 
Кръстьо Спасов:
 
Най-накрая ще се окаже, че заради тези 100 000 лв., които трябва да се платят допълнително, Видинска област ще се лиши от 3 млн. лв. инвестиция. Ето защо считам, че когато има такива сериозни инвеститорски намерения, бизнесът трябва да бъде подкрепян истински.

Визитка

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....