Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG
Интересувате ли се от наши компании и респективно инвестирате ли на БФБ?
Д-р Kарл-Хайнц Хауптман:
Нашият фонд все още е много млад, част от капитала, който сме набрали, е инвестиран в непублични компании в Чехия, България и Украйна. Освен в тях ние се интересуваме и от такива, които са листвани на борсите. На вашия капиталов пазар ние купихме акции от БТК. Освен книжа в телекома притежаваме и акции от няколко други по-малки български компании.
Какво се случи с Prague Stock Exchange преди и след влизането на Полша в ЕС? Имаше ли голям инвеститорски интерес?
Д-р Kарл-Хайнц Хауптман:
Борсата в Прага е малък пазар и там имаше няколко бума, около три поредни пика. През тази година много по-важно е какво се случва с възникващите пазари като цяло. 2004 г. беше много успешна за сегмента и нямаше нищо общо с ЕС - имаше общо с приватизацията на две от най-големите местни компании. Освен това играчите очакваха и закупуването от външни инвеститори на няколко други сериозни дружества.
Кое според Вас е най-важното нещо за развитието на един капиталов пазар?
Д-р Kарл-Хайнц Хауптман:
Два са водещите фактора - приватизацията и сливанията на компании.
Кое е по-добре за малките борси: обединението или независимостта?
Д-р Kарл-Хайнц Хауптман:
От гледна точка на компанията тя няма избор -ако някой иска да я купи, тя ще бъде продадена от инвеститорите. Когато обаче става въпрос за капиталовия пазар, там нещата стоят по малко по-различен начин. Този, който притежава борсата, е по-добре да запази нейната независимост, защото ще създава повече работни места. Борсата е функция от компаниите, листвани на нея. При повече публични компании хората, които работят за борсата, ще получават и по-големи комисиони. Така че колкото е по-голяма една борса, толкова по-добре е тя да остане самостоятелно дружество. Например при малките борси като унгарската и полската компаниите, които се търгуват, са малко, оттук и комисионите на работещите и брокерите ще са по-ниски, така че тези пазари би следвало да се обединят.
А от гледна точка на инвеститора кое е за предпочитане?
Д-р Kарл-Хайнц Хауптман:
Капиталовите пазари са важни за икономиката, така че една евентуална консолидация на няколко по-малки борси може да подпомогне развитието й. От гледна точка на инвеститорите обаче е без значение дали търгуват на единен пазар или на няколко, тъй като ние влагаме парите чрез брокери или банки. Така че когато инвестираме някъде парите си, ние не се интересуваме от разходите, които се плащат за транзакциите, а залагаме на това дали ни харесва дадена компания или държава или не. Така че когато инвестираш в дългосрочен период, разходите са без значение. Във вашата страна има доста дългосрочни инвеститори, защото тепърва много капитали ще се насочат към България.