Това ще е определена сума. Водим преговори с Министерството на финансите и НОИ в момента. Трябва да намерим баланса и да се стремим да не повишаваме осигурителната тежест.
При безлихвените и нисколихвените кредити каква част от пазарната лихва ще бъде субсидирана от държавата? Ако пазарната е примерно 14%, какъв процент според вас ще бъде субсидиран?
Дали микрокредитите ще бъдат безлихвени, или нисколихвени - ще се определи от характера на дейността на кредитополучателя. Всяка банка заделя 8% от депозитния ресурс от граждани като минимални задължителни резерви /МЗР/ в централната банка. За този вид заеми няма да се налага търговските банки да заделят МРЗ резерви в централната банка. Второто нещо е, че кредитите, които банката ще отпуска, са държавно гарантирани и точно заради това за тях няма да се изисква заделяне на провизии до размера на гаранцията. Третият момент е, че ресурсът, който ще бъде предоставен на банките, е дългосрочен и това също прави участието на банките в тези кредитни схеми атрактивно.
Как се чувствате като социален министър при това увеличение на тока и парното с 10%, а на бюджетните заплати нивото се задържа? За пенсионерите също няма нищо в пакета мерки и те са недоволни.
Нека не забравяме, че при увеличението на минималните работни заплати на 100 лв. една част от най-ниско платените хора ще получат увеличение от 17%. Това са около 400 000 души в страната. Намаляването на данъците ще обхване всички работещи - не само в бюджетната сфера. Тоест мерките, които правителството взе, не са насочени само към една група работещи, а към всички работещи в страната. Намаляването на подоходните данъци е мярка, която също има определен позитивен ефект по отношение на реалните доходи.
Някои финансисти изразяват съмнения, че пенсионната реформа може и да не потръгне. Смятате ли, че има такава опасност?
Реформата вече е стартирала и смятам, че са налице всички условия успешно да продължи.
/Предоставено от BEF News Desk/