Пенсионните дружества заемат своето място на големи инвеститори

08.09.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Консолидациите са по-вероятни, а новите играчи ще се включат като акционери

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Г-н Абаджиев, какво показват шестмесечните резултати на пенсионния бранш?

Никола Абаджиев:

Резултатите са радващи и оптимистични. Активите на пенсионните фондове показват траен ръст. Спрямо края на 2004 г. те са се увеличили с близо 20% и към 30 юни 2005 г. достигат почти 940 млн. лв. Това потвърждава прогнозата ни отпреди няколко години, че в края на 2005 г. акумулираните средства ще надхвърлят 1 млрд. лв. Другият важен резултат е увеличаването на осигурените лица, макар тук темпът на нарастване да е значително по-нисък - около 5%. Причината е обективна - увеличаването на осигурените лица в професионалните и универсалните фондове зависи от броя на хората, които постъпват на пазара на труда. Положителна тенденция е, че темпът на нарастване на активите е четири пъти по-голям от този на осигурените.

Дълги години браншът работи на загуба, без това да се отразява на доходите на осигурените лица. През 2003 г. общият финансов резултат бе отрицателен и само едно от дружествата на печалба, а през 2004 г. той е положителен и печелившите дружества са четири. За първото полугодие на 2005 г. те вече са пет. С ресурса, който управляват, дружествата вече заемат своето място на значими институционални инвеститори в нашата икономика. В нея са вложени над 99% от активите на пенсионните фондове.

Прогнозирате ли консолидация или навлизането на нови играчи на пазара?

Никола Абаджиев:

Винаги когато съм отговарял на този въпрос, съм се пазил от крайни самонадеяни оценки, защото пазарът е този, който диктува и дава решенията. Вече има определено структуриране на него, но промени не са изключени. Бъдещето ще покаже колко ще са дружествата, това ще зависи от ефективността на работата на всяко от тях и от темпа на нарастване на активите. По-вероятни са консолидации, а появата на нови играчи едва ли ще се прояви в създаването на нови дружества. По-скоро новите играчи ще се включат като нови мажоритарни собственици или акционери в досегашните дружества, защото дейността става все по-атрактивна.

Очаквате ли либерализиране на режима за инвестиции на пенсионните фондове?

Никола Абаджиев:

Такава либерализация ще настъпи. Тя е обективно предпоставена, защото акумулираният ресурс ще се увеличава и в бъдеще и ще постави своите изисквания пред пазара. Ако някой иска тези средства да бъдат впрегнати в икономиката на страната и да са защитени интересите на осигурените лица, то ще трябва да се създадат условия за ефективното им инвестиране. Смятам, че етапът на засилен консерватизъм вече изживява времето си. Сега един от главните проблеми пред дружествата е да намерят къде да инвестират тези средства. Такива мерки вече се предприемат. Предвид предстоящото членство в ЕС страната ни има ангажимента да премахне привилегирования достъп на държавата до финансиране. В тази връзка ще се премахне лимитът за задължително инвестиране в ДЦК. Ще бъдат увеличени квотите за другите инвестиционни инструменти. Създадената работна група към Агенцията за икономически анализи и прогнози, в която участват асоциацията и Комисията за финансов надзор, е готова с проект за изменение на Кодекса за социално осигуряване. Имаме доста предложения, някои от тях са приети, за други отново ще настояваме. Вярваме, че ще бъде постигната тази либерализация, за която говорим.

Не е ли смущаващо, че около ¼ от лицата не знаят в кой фонд се осигуряват?

Никола Абаджиев:

За мен са много интересни коментарите на това проучване. Мисля, че прочитът му в някои случаи е твърде елементарен. Важна е причината защо хората не знаят - не помнят, не искат или нямат желание. Към 31 декември 2004 г. във фондовете е имало 2 716 367 осигурени лица, като на всяко едно от тях до 31 май т. г. е изпратено извлечение от индивидуалната му партида. В него фигурира името на фонда, колко са вноските по сметката му, какви такси са удържани и каква доходност е начислена. Така че възможности за знаене има, но това зависи най-вече от желанието на самите осигурени.

Особено се тълкува и цифрата, че 84% не се интересуват от инвестиционната политика на фонда. Вероятно основната причина е ясната законова регламентация на инвестициите на пенсионните фондове и хората сигурно знаят това. В Кодекса за социално осигуряване са подробно разписани видовете инструменти и съответните лимити. От друга страна, дори осигуреният да знае в какво ще инвестира неговият фонд, как и в какво може да се намеси. Време е, ако искаме хората да участват активно в управлението на своите инвестиции, да се даде възможност най-напред доброволните пенсионни фондове да предлагат портфейли с различен инвестиционен риск. В този случай осигуреният ще може да избира в кой портфейл да се инвестират неговите пари, ще е важна неговата дума и тогава заинтересуваността ще е налице.

Какви мерки планирате да предприемете срещу практиката да се подават фалшиви заявления за смяна на пенсионен фонд?

Никола Абаджиев:

Фалшивите заявления за смяна на пенсионен фонд са тема, която ни безпокои и създава неприятности. Не се чувстваме комфортно, защото това не създава добър имидж на дейността като цяло. В рамките на асоциацията сме предприели мерки, за да изчистим проблема от неморалните и неетичните действия на пенсионните дружества едни спрямо други. Комитетът по етика към асоциацията се занимава с въпроса и скоро ще излезе с решение. Що се отнася до т. нар. фалшиви заявления, не можем да даваме преценка кои са фалшиви и кои не. Тревожното е, че така се забавя процедурата и се създава впечатлението, че се правят опити да се спре прехвърлянето. Някои недостатъци се съдържат и в самата наредба, която беше променена. Очакваме да видим какъв ще бъде ефектът от въвеждането на нотариалната заверка на подписа на осигурения върху заявлението. В крайна сметка смятам, че проблемната ситуация ще бъде преодоляна, защото всички сме заинтересувани от това. Всички страни са минали през етапа на остра конкуренция за привличане на лицата, които се прехвърлят.


 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...