По инвестиции спрямо БВП сме първи в Европа

05.08.2004 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

- Господин Катев, как ще коментирате поредното повишение на кредитния рейтинг?

Красимир Катев:

- Това повишение утвърждава България на картата на страните, в които може да се инвестира спокойно - страните от А група - с инвестиционен тип рейтинг. Това означава първо по-високи оценки за активите, които приватизираме, или за компании, които са продават на частни инвеститори. Ефектът вече се демонстрира чрез офертите за ЕРП, чрез нивата, които очакваме за Булгартабак, чрез силния приток на преки чуждестранни инвестиции. До края на годината те ще бъдат около 2 млрд. USD, вероятно за м. г. ще бъдат ревизирани на 1.7 млрд. Последните няколко години са години на изключително силни преки чуждестранни инвестиции, които като процент от БВП /над 10% за т. г./ ни правят рекордьор в Европа.

- Как инвестиционният рейтинг ще се усети от бизнеса?

Красимир Катев:

- С подобрени кредитни условия за инвестиционна дейност. Неслучайно частният външен дълг се е увеличил с над 1 млрд. USD за последните 6 месеца. Това е възможно, защото условията за вземане на заеми са по-благоприятни в сравнение с преди няколко години. Ипотечните кредити вече са 20-годишни с лихва 7.5-8%, допреди година или ги нямаше, или бяха с лихва 14%.

- Да очакваме ли операции по дълга?

Красимир Катев:

- Не, в краткосрочен до средносрочен период не се очакват. Една от главните причини е, че фискалният резерв е на рекордно ниво и след предплащането на DISC, а до края на годината прогнозираме 5.5-6 млрд. лв. Това е достатъчно да покрие пълните плащания по държавния дълг за 3-4 години напред. Даже в момента е разумно да се намалят малко обемите ДЦК, емитирани на вътрешния пазар.

- Какъв е ефектът от предплащането на част от брейдитата?

Красимир Катев:

- След операцията по предсрочното изтегляне на DISC публичният външен дълг спадна на 36%. Това е два пъти по-малко от 72% ниво, което заварихме през август 2001 г. Лихвените плащания като съотношение към БВП се задържат на 2% и ще бъдат на това ниво още 2-3 г., въпреки че очаквам покачването им в световен мащаб с 3-4%. Резултатът е освобождаване на ресурс в бюджета за други цели.

- Какво ще предприемете за по-ефективното използване на огромния фискален резерв?

Красимир Катев:

- Има много варианти, но най-удачният предизборен вариант е човек да се въздържа от емитиране на дълг и резервът да се използва за изплащане на дълг. На този етап обаче нямаме подобни идеи.

- За шестте месеца изпълнението на бюджета показва рекордни 877 млн. лв. излишък, на какво се дължи той?

Красимир Катев:

- Отчасти на преизпълнение на данъчните приходи, което пък от части идва от по-големия внос и по-високата събираемост. Знаете и цикличния ефект, че през първите 9 месеца се харчат 90-92% от предвидените бюджетни разходи. Но мисля, че около 600 млн. лв. е ефектът от преизпълнението на данъчните приходи. Това ще помогне за балансирането на бюджета за 2004 г. Останалите 200-300 млн. лв. ще бъдат изхарчени за различни нужди.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...