По-малко ще финансираме, повече ще привличаме инвеститори в българския ИТ-сектор

25.03.2002 | 01:00
по статията работи: econ.bg
 

Специално за Econ.bg.

 

- Господин Кузов, с какви финансови средства разполага в началото на съществуването си вашата агенция и регламентирано ли е изразходването им с някакъв нормативен документ?

Орлин Кузов:

- За наше голямо съжаление Законът за далекосъобщенията излезе с два месеца след Закона за държавния бюджет за 2002 година, така че до голяма степен сме административно ограничени от факта, че когато е планиран държавният бюджет, никой не е мислел, че ще има агенция с такива функции. Чисто формално, ние наследяваме агенция "Национална съобщителна система", чиито приоритети чувствително се разминават обаче с идеите ни. Това са двете основни причини да считаме 2002 година за преходна в дейността ни.

Бюджетът, който ни се отпуска, е в размер на 3 милиона лева за тази година. А и основната му част ще отиде за инфраструктурни обекти със съобщителни измерения – информационната система на "Български пощи" и закупването на известен брой коли с висока проходимост за нуждите на пощенските станции в отдалечени райони..

- Какви са тогава идеите Ви за намирането на допълнителни средства, с които да се стимулира развитието на ИТ-сектора у нас?  

Орлин Кузов:

- Един от основните акценти на нашата дейност ще са целенасочените усилия за привличане на инвеститори в този сектор. Считаме, че при една правилна маркетингова кампания сме в състояние да генерираме определен интерес от страна на сериозни чуждестранни инвеститори. А бюджетът за следващата година вече ще е в състояние да ни позволи и много по-активно да се намесим в този процес с едно по-сериозно съфинансиране. Агенцията ще се стреми да играе ключова роля в някои ниши – това е диалога и правилната трансмисия между браншовите организации и институциите, както и информирането на най-широките слоеве от населението за ползата от информационните технологии и насърчаването на използването им във всички сфери на живота. Истината е, че средният българин все още не проумява значението, което те имат за неговото благосъстояние и просперитета на нацията. А не бива да е така – високите технологии са стратегически приоритет и можем да имаме сериозни успехи единствено при положение, че имаме сериозна обществена подкрепа. Всички знаем какъв бум изживя икономиката на Ирландия благодарение на високите технологии, но малко хора се замислят, че това е резултат от повече от 10-годишна целенасочена държавна политика.

- Как ще се инвестират средствата, които така или иначе ще минават през агенцията и в кои области – образование, промишленост, наука?

Орлин Кузов:

- Извън целевите субсидии – примерно за либерализация на спектъра за граждански нужди, личното ми желание е агенцията все по-рядко да финансира дейности и все повече да привлича инвеститори, които да го правят вместо нея-. Всички знаем, че каквито и средства да отпусне държавният бюджет, те са крайно недостатъчни на фона на реалните нужди.

Например образованието и науката. За да се компютъризират училищата са ни необходими около 100 млн. долара. Такива пари ние никога няма да можем да извадим от бюджета. Значи трябва да сме готови да подкрепим всяка инициатива, която насърчава тази дейност. Критерият ни ще бъде колко бързо и в какъв мащаб тези средства ще се върнат като реинвестиция в държавния бюджет. 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...