Специално за ECON.BG
- Г-н Михайлов, какво е състоянието на винарството в България в момента?
Росен Михайлов:
- Винарството в момента е изправено пред доста проблеми. Важното в бранша е възможността да бъде отглеждано грозде, то да се изкупи, и най-вече, след като се изкупи, да бъде преработено и продадено. Това е целта на бранша – да се произведе хубаво вино, което да бъде продадено. А хубавото вино се произвежда от хубаво грозде. Хубавото грозде се получава когато се знае неговият произход и когато се контролира неговото отглеждане. При сегашната ситуация, с декапитализацията на лозовите масиви, с неконсолидираната структура на собствеността на земята, получаването на хубаво грозде се явява огромен проблем.
- Какви проблеми създават за бранша нелегалните производители на вино?
Росен Михайлов:
- Нелегалното производство в национален мащаб касае високоалкохолните напитки и наистина е голям проблем, който трябва да бъде пресечен, да бъде изваден на светло и наказан справедливо. По отношение на виното и неговото недостойно представяне извън страната, това засяга в отрицателен аспект имиджа не само на бранша, а и на цялата страна.
- Конкурентоспособни ли са българските вина на световните пазари, в контекста на евроинтеграцията на България?
Росен Михайлов:
- Българските вина, що се касае до техните качества, са конкурентни, те се ценят в редица страни, може да се каже, че са популярни както в Европа, така и извън нея. Това, което липсва, е здравата, последователна държавна политика, която да подпомага тяхното представяне. Всеки един литър вино, който е изнесен и продаден в чужбина трябва да бъде целенасочено ориентиран от страна на държавата.
- А какво вино пие българинът?
Росен Михайлов:
- За съжаление, българинът предпочита тежки, червени вина. Освен това, в структурата на потребление високоалкохоните напитки заемат по-голямо място.