Предстои консолидация между кабелните оператори

29.06.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Кейбълтел ще се бори за 10% дял на телекомуникационния пазар

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

КейбълТел изгради международно трасе за Западна Европа през Франкфурт и предстои да изгради второ, което ще премине през територията на Румъния. Турция проявява интерес да свърже мрежата си с КейбълТел.

 

Господин Радев, Кейбълтел е сред най-бързоразвиващите се новолицензирани телекоми у нас. Според Вас кои са факторите за подобен успешен старт?

Димитър Радев:

Три са факторите, които са залог за успеха на една компания на кабелния и на телекомуникационния пазар у нас. Първият е наличието на ясна стратегия за развитие. Тук най-голяма е ролята на мениджмънта, който трябва да оцени възможностите на пазара и точно да фиксира сферите, които компанията има капацитет да развие. На второ място е финансирането на бизнесстратегията, защото не може да има успешен старт без изграждането на собствена инфраструктура, без наличието на стабилни капитали, и то в държава като България, където липсата на подобни възможности означава неравностойна битка с конкурентите. На последно място, но не по степен на важност, поставям екипа на компанията, който трябва да развие маркетинговите идеи, да определи конкретните услуги за различните клиенти. Стратегията на КейбълТел като кабелен оператор и като телеком независимо от различните клиенти, към които са насочени двата вида услуги, е те да бъдат съобразени с индивидуалните потребности на всеки клиент.

Каква е ситуацията на кабелния пазар у нас и с какво тя се различава от тази в Европа?

Димитър Радев:

Кабелните оператори в България са успели в условията на остра конкурентна борба да обхванат по-голямата част от потребителите в страната. Този пазар обаче е изключително фрагментарен, негов характерен белег е свръхконкуренцията. Само в София съществуват около 20 лицензирани кабелни оператора. Развитието на този пазар не може да продължава по същия начин. В бъдеще предстои операторите да се консолидират, което вече се случва в Европа. Предвижда се на Стария континент през следващите 10 г. да останат около 5-6 транснационални кабелни оператора, които ще може да се конкурират с големите телекоми. В момента там върви процес на сливане на услугите - на видео, пренос на глас и данни. В Европа фиксираните оператори се стремят да навлязат и на пазара на мобилните услуги, а у нас, където вече се появява свръхнаситеност на мобилни услуги, е точно обратното. Мобилните оператори започват да предлагат и фиксирани услуги.

В България общият обем на пазара на услугите за пренос на данни е едва 10%, сочат анализите на Комисията за регулиране на съобщенията. Това означава, че има огромно поле за развитието на този вид услуги и в бъдеще конкуренцията между телекомите и кабелните оператори ще се насочи в тази сфера. Кабелните оператори нямат друг шанс да се преборят с телекомите в условията на жестоката конкуренция, ако не се консолидират, за да получат финансовите лостове за това.

А какво предстои на телекомуникационния пазар?

Димитър Радев:

Процесът на консолидация ще засегне и телекомуникационния пазар. Логиката подсказва, че ще останат най-много четири-пет национални оператора - два мобилни, БТК, която ще развива и трети мобилен оператор, както и един или два алтернативни оператора със значително влияние на пазара. Телекомуникационният пазар ще се развива все по-динамично. Той е индикатор за общото състояние на икономиката, защото, ако например БВП бележи ръст от 5%, то при телекомуникациите този ръст е от 10-15%.

С кои от големите кабелни оператори предстои още да се обедините, след като неотдавна сключихте споразумение с Кейбъл Партнерс Юръп за стратегическо партньорство?

Димитър Радев:

Водим преговори с около десет кабелни оператора, които общо заемат 20-25% дял на пазара. КейбълТел навлезе и на телекомуникационния пазар през 2003 г., когато чрез дъщерната си компания ГлобалТех получи лиценз за фиксирана телефония. В бъдеще ще се стремим да се консолидираме и с някои от другите алтернативни оператори, сред които има достатъчно добри имена. Засега се движим с бързи темпове и очакваме да достигнем 10% пазарен дял.

На какъв етап е изграждането на оптичната мрежа?

Димитър Радев:

Подготвени са подземните инфраструктурни трасета, поставени са кабелите в районите на София, Русе, Разград, Търговище, Шумен, Варна, Бургас, Велико Търново. До края на лятото предстои технологията да заработи и в останалата част от страната.

Пръстенообразната структура не е самоцел. Тя е свързана със сигурността на услугите.
Какви нови услуги в най-скоро време ще предложите на своите клиенти?

Димитър Радев:

Гръбнакът на всичко, което предлагаме на нашите клиенти в областта на телекомуникационните услуги, е т. нар. Triple Play или тройната услуга - съчетаване на Интернет, телевизия и фиксирана телефония. Тя е изградена на базата на най-модерна технология и представлява най-ефективният начин да бъдат задоволени индивидуалните нужди на всеки клиент. Затова през следващите месеци ще насочим усилията си да привлечем по-голям брой клиенти. В областта на телевизионните услуги сме подготвили нови продукти, базирани на цифрови технологии - интерактивни приложения, т. нар. платени приложения/отделни програми, които клиентът може сам да избере и активира/. Ще участваме и в конкурса за получаване на лиценз за безжични технологии - "от точка в много точки".

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...