Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG
Третата по големина HR компания в света и втора в Европа Vedior Group придоби контролния пакет акции от българската Consulteam. Vedior Group със седалище в Амстердам оперира на 41
пазара, има 2300 офиса, 15 000 служители и оборот за 2004 г. от над 6.5 млрд. EUR. Сделката предвижда Consulteam да запази бранда си, мениджмънта и досегашните си партньори Mercer и
Thomas.
Какво отличава тази сделка и колко време беше подготвяна?
Георги Първанов:
Това е първата сделка от този тип в България и в региона и първият случай, в който световен HR играч навлиза на българския пазар чрез закупуване на дял от местна фирма. Досега чуждите компании стъпваха у нас или на зелено, или чрез партньорство. Ние имахме стратегическо решение да вървим по този път преди влизането на България в ЕС.
Убедени сме от практиката на държавите в Централна Европа, че колкото и да е силна една чисто местна компания, трудно може да оцелее и да задържи лидерски позиции на пазара, ако няма силен партньор. Започнахме работа по сделката преди година, като избирахме между 5 варианта. Сега Vedior Group притежава 55% от акциите на Consulteam. Ако потвърдят интерес в рамките на определен период, може да закупят и останалите 45%.
Какви са параметрите на сделката?
Георги Първанов:
Не мога да съобщя параметрите. От сделката получаваме няколко неща. Първо, директни инвестиции във фирмата. Второ, Vedior ни виждат като регионална врата за цяла Югоизточна Европа. С тяхно финансиране ще бъдат открити няколко нови офиса в региона, които ще са под името на Consulteam, с наши служители, ноу-хау и изцяло с нашата корпоративна идентичност. До края на тази година и в началото на следващата офиси ще бъдат открити в Румъния, Словения и Украйна. Ако има подходящи условия през следващите три години, ще стъпим и в Босна, Македония, Албания и Русия. С тази експанзия Consulteam ще стане една от най-големите компании в Източна Европа. По бизнесплан очакваме за три години да достигнем персонал от 80 души, което е впечатляващо за компания от нашия сектор.
Как си обяснявате, че досега не е имало интереси от чужда HR компания за закупуване на местна фирма?
Георги Първанов:
Самата Vedior има стратегическо решение да открие офиси във всички държави, които са влезли или ще влязат в ЕС. Но на нашия пазар липсва разбиране от колегите да търсят подобен тип развитие. Затова не очаквам да има вълна от подобни сделки. През 2007-2008 г. ще бъде късно за фирмите, останали без партньори, да се справят. Като пример мога да посоча параметър на сделката, според който получаваме достъп до ексклузивни клиенти на Vedior, с които ще работим автоматично.
По какъв начин ще повлияе на българския HR пазар тази сделка?
Георги Първанов:
Тази сделка е начало на процес на консолидация. Ние сме отворени да купим или да се слеем с други големи фирми на пазара. Смятам, че навлизането на Vedior ще наложи висок стандарт дори за етични норми, каквито досега нямаше. Случаи, в които кандидатите плащат подкупи, за да бъдат назначавани, което е практика в България, ще изчезнат.
Каква е вашата прогноза за развитието на HR пазара до влизането ни в ЕС?
Георги Първанов:
Пазарът ще се увеличи драматично. През следващите три години увеличението като обороти ще е поне 500%. Особено в сегмента тренинг, но и в другите области. Ще навлязат нови продукти и услуги, които досега не са били силно застъпени. Според мен е неизбежен процесът на консолидация, защото в момента пазарът се състои от стотици дребни фирми с персонал двама-трима души, които не могат да работят по големи проекти. В Топ 10 на HR компаниите в Централна Европа местни фирми почти няма.