Интервюто е дадено специално за econ.bg
- Г-н Апостолов, като шеф на фондовата борса сте изкушен от темата за липсата на капиталов пазар в България. Сега, като шеф на Агенцията за приватизация, как ще подпомогнете развитието му?
Апостол Апостолов:
- Въпросът за капиталовия пазар е комплексен. Приватизацията е единият елемент, който може да даде тласък на капиталовия пазар. Защото тя почва и свършва. И, ако капиталовият пазар разчита само на нея, трудно ще можем да го създадем. Той е поредица от действия- както в данъчната система, както като обучение и опитност на мениджърския състав на акционерните дружества, така и от страна на инвеститорите да имат професионални умения да реагират, а и средства, за да инвестират. Приватизацията е катализаторът. Там могат да се дадат добрите примери на инвеститорите и мениджърите като опит и практика. Това е ролята на приватизацията. Предприятия като БТК, Булгартабак, защо не ДЗИ, да излязат и да дадат толкова необходимия добър материал за покупка.
Вече има 8 доброволни пенсионни фонда. Те имат ресурс, който трябва да инвестират. Да, те ще го инвестират в държавни ценни книжа. Но защо да не им се даде възможност да купуват и друг, вярно, малко по-рисков, но по-доходоносен актив.
- Защо за 10 години това не бе направено?
Апостол Апостолов:
- Нямам отговор... Просто не е имало желание. Това правителство има желание. Просто трябва да го претворим в реалност. Да не остане само желание. Предходните правителства нямаха дори желание. Това беше проблемът.
- Как ще коментирате новия закон за приватизацията?
Апостол Апостолов:
- Аз съм един служител и ще се съобразя с всякакъв вид на закона. Законът е практически израз на идеите на политическата сила, която управлява страната. Тя трябва да направи закона така, че той да отговаря на идеите и възгледите й. Няма място за дискусии.
- За 2002 г. предвиждате едва $ 300 млн. приходи от приватизацията. Как обяснявате това?
Апостол Апостолов:
- В голяма степен цените на "Булгартабак" и БТК паднаха. Ако претенциите ни за професионализъм не са безпочвени, тези 300 млн. ще се надхвърлят. Ако не успеем, значи просто не ни е мястото тук, отиваме си.
- Приватизацията се превърна в синоним на корупция. Смятате ли, че започнатите проверки на сделки от прокуратурата ще дадат резултат?
Апостол Апостолов:
- Въпросът е какъв резултат се очаква. Дали доказване на нередност в процедурата, недобросъвестност на купувача, занижена оценка или произход на средствата. Има най-различни аспекти на проверката. За всяка конкретна сделка ще се подхожда по конкретен начин в зависимост от подозренията и съмненията. Там, където има ясни доказателства, те са ясни и ще бъдат дадени на органите за търсене на отговорност.
Ако почнем да отваряме всички страници назад, няма да можем да си гледаме нашата работа.
Бих се радвал след година в резултат от нашите действия да има публична информация за всичко свързано с приватизационния процес - оповестяване на приватизационната оценка, на критериите, по които е направена, максимална светлина около провеждането на конкурсите, за да може всеки заинтересован да се запознае с тях и да се минимизира негативизма в обществото към приватизацията.
- Каква, според вас, би била най-печелившата за държавата стратегия за продажба на монополистите?
Апостол Апостолов:
- "Булгартабак" ще се продава като цял холдинг, инвеститорът ще мисли как да го преструктурира. 51% ще се предложат на стратегически инвеститор. Все още дискутираме какъв процент от холдинга да пуснем на фондовата борса.
За "Булгаргаз" е рано. Първо трябва да се извърши преструктуриране както в НЕК. За БТК ще се търси стратегически инвеститор, а част от акциите ще излязат на фондовата борса.
- А ДСК?
Апостол Апостолов:
- Този въпрос не е точно в моята компетентност като ресурс на продажба, но за мен най-доброто ще е колкото се може по-голям процент от акциите на ДСК да излязат на борсата. Ако се търси стратегически инвеститор, да му се предложат 51% и всичко останало да излезе на борсата. Още по-смелата формула ще е контролният пакет да бъде листван на борсата. Но това ще го реши Банковата консолидационна компания- "Булгартабак" ще се продава като цял холдинг, инвеститорът ще мисли как да го преструктурира. 51% ще се предложат на стратегически инвеститор. Все още дискутираме какъв процент от холдинга да пуснем на фондовата борса.
За "Булгаргаз" е рано. Първо трябва да се извърши преструктуриране както в НЕК. За БТК ще се търси стратегически инвеститор, а част от акциите ще излязат на фондовата борса.
- А ДСК?
Апостол Апостолов:
- Този въпрос не е точно в моята компетентност като ресурс на продажба, но за мен най-доброто ще е колкото се може по-голям процент от акциите на ДСК да излязат на борсата. Ако се търси стратегически инвеститор, да му се предложат 51% и всичко останало да излезе на борсата. Още по-смелата формула ще е контролният пакет да бъде листван на борсата. Но това ще го реши Банковата консолидационна компания