Обявихте, че както е тръгнало, БТК може да остане държавна. Какви са вашите аргументи?
Владимир Каролев:
За мен приватизацията на БТК фатално закъснява, имам предвид, че тази компания трябваше да бъде приватизирана още 1992-1993 г. Ако погледнем кои са успешните приватизации на телекомуникационни компании в Централна и Източна Европа, това са Чехия, Унгария, Естония, всичките приватизирани през този период. Огромна грешка на предишното правителство е, че не приключи приватизационната процедура с единствения по това време желаещ консорциум между ОТЕ и Кей Пи Ен. Сега при липсата на какъвто и да е интерес към фиксирани мрежи аз се съмнявам, че даже и ОТЕ ще дойдат, и поради това казах, че според мен БТК може да си остане държавна вечно.
Тоест единствено песимизмът е аргумент за това да мислите, че няма да бъде приватизирана.
Владимир Каролев:
Този мой песимизъм е базиран на факти. Значи отново казвам две неща се случиха през последните 5-6 години: едното е, че мобилните телефонни системи станаха ценово много конкурентоспособни спрямо фиксираните мрежи; другото е, че се либерализираха пазарите в Западна Европа, в САЩ и в Япония, и големите телекомуникационни компании започнаха да се сливат помежду си и намаля интересът към маржинални телекомуникационни пазари като българския.
Мислите ли, че това може да бъде абсолютно целенасочено, за да остане БТК държавна?
Владимир Каролев:
Не, според мен се дължи на некомпетентност и глупост от страна на предишното правителство и конкретно на хората, които се занимаваха с тази сделка, като не визирам предишния министър Антони Славински, но голяма част от работната група по приватизацията на БТК.
/Предоставено от BEF News Desk/