Проблемът с кредитната експанзия остава

28.10.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Отлагането на членството на България в ЕС не е реална перспектива

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ  и ECON.BG

 

Господин Фликеншилд, мислите ли, че ще постигнете съгласие при следващата си визита? Беше ли правителството по-твърдо при отстояване на позицията си?

Ханс Фликеншилд:

Има вероятност преговорите да бъдат трудни при следващото ни посещение, ако ситуацията по текущата сметка остане същата. Моето впечатление е, че правителството беше по-склонно да стигне до подписване от гледна точка, че това бяха първите му преговори с МВФ. Едва ли то е целяло те да се провалят особено в светлината на последния доклад на ЕК. Според мен волята за постигане на съгласие ще бъде взаимна по време на следващото ни посещение. Наистина още много трябва да бъде направено по отношение на фискалната политика и кредитната експанзия.

Как ще коментирате факта, че дефицитът по текущата сметка се дължи предимно на вноса на инвестиционни стоки?

Ханс Фликеншилд:

На макроикономическо равнище има по-благоприятни и по-отрицателни определения за дефицита. Наистина съставът на вноса има по-скоро благоприятни измерения в България. Данните показват, че размерът на потребителските стоки е малко под равнището, което бяхме прогнозирали. Вносът на технологично оборудване и суровини обаче е много над допустимите очаквания. Останалата част е внос на горива, който се е увеличил най-вече заради поскъпването на цените на горивата в световен мащаб.

Най-голям е обемът на внесеното технологично оборудване. Вярно е, че има много инвестиционни стоки, но е важно да се определи дали те са продуктивни или не. В миналото много от ивестициите бяха насочени към сферата на услугите. Някои услуги наистина подпомагат износа, като туризма например. Но това не се отнася за сегменти като инвестициите в новите вериги супермаркети и телекомуникационните инвестиции.

Как ще коментирате критиката за България в последния доклад на ЕК? Възможно ли е членството ни да бъде отложено?

Ханс Фликеншилд:

Трудно ми е да преценя дали наистина ще се стигне до отлагане. Едва ли за момента това е реална перспектива. Със сигурност обаче това е много сериозно предупреждение. Крайно време е необходимите структурни промени да бъдат доведени докрай и МВФ подкрепя тази инициатива. Всичко зависи от вашето икономическо развитие и от политическата воля да се справите с реформите.

Какви бяха мерките, които сте дискутирали с БНБ с цел овладяването на кредитния ръст?

Ханс Фликеншилд:

От гледна точка на фискалната политика основният фокус беше размерът на фискалния баланс и на излишъка. Обсъждахме съответно последиците от тези проблеми. Ние подкрепихме решението на правителството за данъчните промени, в това число намаляването на социалните осигуровки. Предприетите мерки ще доведат до известни загуби за бюджета и това усложнява постигането на желания излишък. Това са технически стъпки, които България трябва да предприеме, и заради това МВФ ги подкрепя.

Като цяло новите мерки, както и някои, предприети от предишното правителство, ще предизвикат намаляване на БВП с 1.1%.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 01.07   69 г. – Веспасиан е издигнат за император на Римската империя от легионите. 1097 г. – Битка при Дорилеон: Кръстоносците водени от принц Боемунд I Антиохийски...