Промишленият характер на района се запазва

28.10.2004 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Господин Първанов, какво е мнението ви за състоянието и развитието на бизнеса в Хасково?

Валентин Първанов:

Промишленият характер на района се запазва. Тук има действително водещи фирми, които са били и си остават опора не само на местната, но и на националната икономика. В Министерството на икономиката искаме да бъдем в помощ на традиционните за този район отрасли като машиностроенето, хранително-вкусовата и текстилната промишленост. Това може да стане, като предоставяме информацията, с която разполагаме, на представителите на местния бизнес. Ние искаме да бъдем негови консултанти за предизвикателствата, които го очакват, след като страната стане член на Европейския съюз. Министерството на икономиката има специална програма в това отношение. Нейната цел е, първо, бизнесът да се запознае с трудностите след влизането в ЕС и, на второ място, да се подготви за тях и да оцелее в условията на силна конкуренция.

Наши екипи посещават регионите и на място оказват консултантска помощ. Друг е въпросът какъв интерес се проявява от страна на компаниите. Слабата заинтересуваност на местния бизнес обезсмисля усилията на държавата. Ние очакваме много по-голяма активност от бизнеса по места. С цялостната програма, която имаме в това направление, ние се стремим да помогнем не само на едрия бизнес, но и на бизнеса и на най-ниско равнище.

Кои са трудностите, които ще срещат предприемачите, влизайки в конкурентната среда на ЕС?

Валентин Първанов:

Не е лесно еднозначно да се отговори на този въпрос, тъй като във всеки отрасъл има специфични изисквания. Например в хранителната промишленост е много важна системата ХАСАП. Ние се постарахме не само да консултираме нашите производители, но и да намерим средства, които ще им помогнат да постигнат тези изисквания. В областта на текстилната промишленост се налага ефективно използване на правото на Евросъюза, а то е свързано главно с изискванията към наименованието и етикетирането на текстилните продукти, както и с методите на количествен анализ на смеси от влакна. Освен това трябва да се спазват изискванията на ЕС към екологично производство на текстилни продукти и въвеждане на екомаркировката.

Основната европейска директива в машиностроенето е т. нар. машинна директива. Тя е отразена в нашата наредба за съществените изисквания и оценяване на съответствието на машините. Ние сме въвели 96 европейски директиви към моторните превозни средства, към техните компоненти и възли. Същото важи и за областта на електротехниката.

Ако сега трябва да влезем в ЕС, готов ли е бизнесът за това?

Валентин Първанов:

Не съм сигурен, че някой би могъл да каже това в момента. Преди няколко години беше отчетено, че сме преориентирали по-голямата част от нашия износ към ЕС. Щом сме стъпили вече на европейския пазар, означава, че сме покрили определени критерии. От друга страна обаче, ние все още не спазваме някои екологични норми.

Може фирмите да произвеждат стоки на високо равнище, но това да замърсява околната среда и така да не постигат високите изисквания на ЕС по отношение на екологичните норми. Затова предприятията трябва да започнат да работят коректно и да се съобразяват със стратегически цели на цялото общество. А те са насочени към членството ни в ЕС.

У нас често се говори, че влизането ни в Евросъюза ще бъде съпроводено с фалити на малките фирми. Вашата прогноза?

Валентин Първанов:

Не съм склонен да мисля, че ще има вълна от фалити. Ако има фалити, те ще са поради неправилна стратегия за развитие. Все пак наистина за България ще бъде добре още сега държавата да задължи местният бизнес да се подготви за ЕС, разбира се, създавайки му условия за това.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...